Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Игор Резник: Възможно е да започнем извършването на алотрансплантации във Варна

Снимка: БГНЕС

Професор Игор Резник - ръководител на Центъра по трансплантация на костен мозък в университетската болница „Света Марина” във Варна коментира възможността през пролетта да започнем извършването на алотрансплантации във Варна. 



Проф. Резник, колко трансплантации осъществявате в Центъра във Варна годишно ?

На първо място вече няколко години в София извършват трансплантации и там има хематологичен център,но тези трансплантации не са достатъчно за населението на България. В Източна България няма подобен център,а териториалният обхват е важен, защото болните трябва след това да се наблюдават. На второ място лечението беше осъществено във Варна още през 2015-та година. Какво ново обаче  направихме през последните години ? Напълно изменихме техническата структура на отделението по трансплантация, направихме специална филтрация на въздуха , специален контрол на налягането, на вентилацията на помещенията , микробиологичен контрол на въздуха , допълнителни тестове в лабораторията, които дават възможност на съвременно ниво да се извършват процедурите.Имаме достатъчно добра апаратура на съвременно ниво.Това ни дава възможност да извършваме не само т.нар. автотрансплантации, които технически са по-прости ,но и трансплантации от други хора- алотрансплантации, които са подходящи за лечението на много болести,особено на кръвта - на левкемията и на някои генетични заболявания. 

А само левкемията и генетичните заболявания ли са подходящи за лечение по този начин?

Трансплантацията даже на костен мозък е голяма наука ,защото от една страна това е смяна на болната кръв, а от друга  кръвта не  е твърд орган като сърцето, бъбреците,дробовете ,които са с определена функция. Функцията на кръвта е много по-голяма и освен известната – за разнасянето на хранителните вещества и кислорода в организма,другата функция, която по-малко се обсъжда-това е имунната функция .Всички имунни функции са продукт на клетките на кръвта,свързани и с костния мозък.

Тоест, Вие можете да лекувате и автоимунни заболявания ?

Можем да лекуваме и автоимунни заболявания, сега много е направено по този повод ,аз с това се занимавах в Израел и тук вече сме изработили документи за присъединяването на тази програма. Лекуват се и ред вродени заболявания , свързани с нарушение на обмяната на веществата , генетични болести също се лекуват  и, разбира се, онкологични заболявания, при които кръвта и костния мозък са много чувствителни към химиотерапията. А за лечението на много тумори е нужна интензивна химиотерапия .

Какъв е капацитетът на Вашия център  и колко  пациенти сега подготвяте за трансплантация,има и деца между тях ?

Да, на първо място възобновихме автотрансплантациите и сега голяма стъпка, която ще бъде скоро направена, е преходът към трансплантации от друг тип – алотрансплантации. Технически сме готови за това. С децата е същото- практически можем да лекуваме деца,имаме няколко деца от детското онкохематологично отделение ,които са планирани за трансплантации. Две са с левкемия, едното е с невробластом - за едните ще се прилага авто, а за другите- алотрансплантация. 3-4 деца имаме на възраст 11-12 години и две малки деца на година и половина. Имаме и възрастни пациенти –извършихме 10 трансплантации и сега ще приемем двама пациенти за автотрансплантации, има и чакащи за алотрансплантации. Чака се 2-3 месеца в най-добрия случай, защото трябва да се намери донор ,който може да е от всеки край на света .

Какви са първите резултати от вече извършените в центъра трансплантации ?

Да, през последните години има резултати от трансплантациите , които могат да се оценят по два параметъра: Единият е непосредствен,който говори за нашите усилия - това е т.нар.смъртност, свързана с целия процес на трансплантация, с интензивната терапия,с умението да се подържа болния с изкуствено хранене и т.н. Вторият параметър е свързан с отговор на въпроса , доколко нашите усилия са довели до пълното излекуване на болния. И затова трябва да изминат няколко години , да се наблюдава дали болестта няма да се върне. Всички,които са преминали през нашия център, са изписани в нормално състояние.

Трасплантациите безплатни ли са за пациентите ?

Това е безплатна процедура, за болните не струва нищо , държавата отделя за трансплантация 40 000 лева, т.е. 20 000 евро. Това е много ниска сума, реално струва 150-200 000 в европейските страни автотрансплантацията ,а  алотрансплантацията, за която се отделят до 100 000 лева ,струва 300-350 000 в Европа.

 Кога ще имате възможност да извършвате алотрансплантации?

Аз много се надявам, макар че е трудно да се прогнозира, защото зависи не само от нашите желания , но и от болните ,и от намирането на  донори – това е един от проблемите. Много сериозен е въпросът за регистрация на центъра в международната мрежа за търсене на донори. Сега сме подготвили документи, за да станем разпознаваема структура. На болните,които чакат в момента, ние търсим донори в сътрудничество със софийския център , където има официално призната лаборатория, която има право да дава генетични данни. Имаме всички данни вече за лицензиране ,но изискванията за лицензирането растат непрекъснато. Съществуват и български лицензи ,основани на европейското законодателство, но за включване в международната мрежа е необходимо да получим специфичен номер, основан на активността на центъра. Мисля, че 2017-та ще е ключова по отношение на алотрансплантациите , през пролетта е възможно да започнем и тогава бихме могли да предявим изисквания за включване в международната мрежа за търсене на донори и за предоставяне на донори от България за други страни.

 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23

Жители на Суворово събраха пари за нови камбани на храма "Възнесение Господне"

С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..

публикувано на 30.01.25 в 07:20

"Умната" пазарска количка на студенти от Варна

Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05

За европейско самочувствие и достойни старини настояват пенсионери в Балчик

Увеличаване на всички пенсии, приемане на закон за възрастните хора, който ще даде възможност за социална защита и предпоставка за европейско самочувствие и достоен живот на пенсионерите, безплатни здравни грижи и обслужване в съответствие със стареенето, понижаване цените на лекарствата за пенсионери и инвалиди. Това са част от исканията на..

публикувано на 28.01.25 в 08:15

Кр. Стоянова: По четири-пет пъти годишно се правят проверки на противопожарните системи в хотелите

Разкриването на участъци на полицията и на пожарните служби на територията на курортните комплекси ще даде по-голяма сигурност за безопасността на туристите, които почиват в тях. Това каза в предаването „Новият ден“ Красимира Стоянова от Сдружение „Българска хотелска асоциация“. В курортите край Варна такива участъци има само в к.к. „Албена“,..

публикувано на 27.01.25 в 10:52