Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Дарина Найденова: "Поне 2 порции зеленолистни растения на ден срещу пролетна умора"

50 % от всички пациенти със затлъстяване страдат от т.нар. „емоционално преяждане” и преяждане заради стрес. Най-често това нарушение в хранителното поведение се проявява при хората между 20 и 50 години, но често са засегнати и деца, които имат проблеми в училище или вкъщи и чрез прекомерно хапване тушират някакъв емоционален дисбаланс. Това каза за Радио Варна доц. д-р Дарина Найденова – специалист по хранене и диететика, преподавател в Медицински университет – Варна.

Поне 2 порции зеленолистни растения на ден са нужни, за да преборим пролетната умора, чрез тях си набавяме магнезий, необходимо е и повече движение навън – каза още д-р Найденова.

Как да се храним през пролетта, какво означава "здравословно хранене", за или против хляба, какво представлява терминът "емоционално преяждане"? Още от интервюто на Светлана Вълкова с д-р Найденова:

Като се постопли времето хората започвата да обръщат повече внимание на външния си вид, пък и ги напада пролетна умора... Има ли нещо специфично, с което трябва да се храним през този сезон?

Пролетната умора до голяма степен може да се обясни с хранителните навици през студения сезон – тогава нямаме голямо разнообразие на пресни плодове и зеленчуци.  Една от причините за нейната поява е липсата на магнезий, набавяме си го главно от зелените растения, тези, които съдържат хлорофил. Така че един от добрите начини да преодолеем тази умора е, когато започнат да излизат тези зеленчуци – спанак, марули, зелен лук, пресен чесън, да ги включваме редовно в менюто си. В пролетното хранене е добре да има поне 2 порции от тези зеленолистни растения.

Какво представлява здравословното хранене? Всеки си мисли, че знае, но дали е така?

Здравословното хранене е най-трудното хранене – това е храненето на здравия човек.  Един от най-важните му принципи е разнообразието, няма нищо здравословно човек да изключи една, две или повече групи храни от менюто си. Другото важно е балансът между калориите, които са погълнати и тези, които са изразходени, те трябва да са приблизително едно към едно. И не на последно място – режим на хранене, но в добрия смисъл, т.е. определен брой хранения през деня. При възрастен човек те трябва да са 3 – 4 пъти на ден, а не както при нас се получава често: липсваща закуска, символичен обяд и накрая на вечеря имаме едно сериозно прехранване, което си е направо злоупотреба с нашата храносмилателна система и с нашия метаболизъм. Дори на вечеря да се ядат само здравословни продукти, този начин на хранене го прави абсолютно нездравословно.

"За" или "против" хляба?

Категорично "за"! По-важното е какъв е хлябът и в какво количество го ядем. Препоръчвам плътен пълнозърнест хляб, който да е част от менюто ни , а не основна съставка. Той би ни помогнал чувството на ситост да дойде по-рано, освен това е много богат на трици и на витамини от В група. А витамините от тази група са много важни за депресията, която ни наляга през студените месеци.

Поне 4 хранения на ден, на всяко хранене да има белтъчен продукт, който ще ни държи сити и задължително по една порция зеленчуци това съветва доц. д-р Дарина Найденова.

Чуйте още в звуковия файл:






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00

Инвеститор съветва: Спестявайте в злато

Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..

публикувано на 11.02.25 в 08:40