Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва международния музикален фестивал "Откритие"

6
БОБИ МОЙСОВСКИ (МАКЕДОНИЯ)

26-то издание на „Откритие”  започва с гала концерт от 18.30 часа  във Варна. Повече от 150 са лауреатите на международния музикален фестивал „Откритие” в 25-годишната му история, а на неговата сцена през годините видяхме изпълнители от над 70 държави и музикални култури от пет континента. Във фокуса на 26-тото издание на фестивала са част от „откритията”, които започнаха своя музикален път от варненска сцена, а днес са сред музикалните звезди на своите държави и любимци на младото поколение.

Концертът ще подкрепят и изгряващи млади таланти. В специална Гала вечер сред „Звездите на Откритие” ще видим Боби Мойсовски от Македония, чийто летящ старт на кариерата бе даден през 2011 година, когато спечели 2 награди от варненския фест – призът „Най-добър изпълнител” и 3-то място в категорията „Най-добра песен”. Днес Боби е един от най-успешните млади македонски изпълнители, с редица международни награди и отличия Гранд при от "Славянски базар", а също и с призови места в популярни формати като X-Factor, "Макфест" и мн. други.

Дует „Мания” е сред  българското участие. Сестрите Даниела и Юлия Петкови печелят през 2005 наградата за „Най-добър изпълнител” от „Откритие”. Днес  ще видим дует „Мания” заедно с детско шлагерно студио „Да” и новата им песен  „Ако дал си надежда”.Стефан Митров също е подготвил премиера на нова песен. Сред младите надежди, които идват за фестивала са Джанис от Малта, Ямур Кьороолу от Турция, Олга Горничар от Беларус, а също и любимецът на младата българска публика -Мирян Костадинов - MIRY , а от Великобритания афро-бийт проекта Olawumi .

Програма на "Откритие" до края на месеца включва представяния на филми, книги, дискусии свързани с популярната музика.

14 май, неделя

18:30 – Гала концерт „Млади звездите на Откритие”, ДТ „Стоян Бъчваров”, основна сцена

19 май, петък

18:00„В полумрака на спомена” - представяне на юбилейния сборник със стихове на Михаил Белчев, с участието на Кристина Белчева и Дамян Яков, Концертно студио на Радио Варна

29 май, понеделник

„Музиката на Балканите – утопия и реалност” - среща-разговор с проф. д-р Розмари Стателова

31 май, сряда

18:30 „Моите невероятни срещи” – Георги Тошев за срещите си с кумири в популярната музика и представяне на авторските филми „Енрике Иглесиас. Презареждане”  и „Лили Иванова. Необяснимо”, Арт салон на Радио Варна




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Джулай се завръща у дома

С концерт на 30 юни срещу 1 юли Варна ще посрещне Джулая. Традицията, която Община Варна връща "у дома".  Джулай Морнинг е уникален за България и света феномен. Всяка сутрин на 1 юли хиляди се събират на брега на морета, за да посрещнат първият юлски изгрев. Празникът на свободния дух се заражда точно във Варна преди повече от четиридесет години. „July..

публикувано на 25.06.25 в 14:12

Танцови маршрути - спектакли, лекции, лаборатории

"INSERT COIN / PLAYER ONE" е спектакъл, вдъхновен от света на видеоигрите и дигиталната култура. Четирима танцьори Нели Георгиева, Емилия Тончева, Биляна Цолова и Александър Гочев превключват между статичност и експлозивно движение, пренасяйки енергията на бойните игри на сцената. Публиката има възможност да избира своята роля - съюзник, противник или..

публикувано на 25.06.25 в 13:54

РИМ-Варна провежда обучение „Музеят – класна стая на бъдещето“

Регионален исторически музей – Варна е домакин на обучение по проект „Музеят – класна стая на бъдещето“, реализиран с финансовата подкрепа на Министерство на културата.  Модулната работилница ще бъде осъществена от експертите от Исторически  музей – Петрич и от Учебния музей на Регионален исторически музей - Варна. Специалистите от Петрич..

публикувано на 24.06.25 в 11:29

Безплатна прожекция на документалния филм „Кой е професор Чирков?“ във ФК

Вълнуващият документален филм на режисьора Елма Нейкова „Кой е професор Чирков?“ ще бъде прожектиран безплатно във Фестивалния и конгресен център – Варна. Лентата разказва историята на един от най-изтъкнатите български лекари – проф. д-р Александър Чирков – пионер в сърдечната хирургия, извършил първата сърдечна трансплантация в Източния блок и..

публикувано на 23.06.25 в 17:57
Входът на РИМ-Варна, откъдето туристите влизат в музея

РИМ-Варна с модулна работилница във вторник

Регионалният исторически музей във Варна организира на 24 юни (вторник) от 10 часа в зала "Одесос" на Археологическия музей модулна работилница "Музейно-образователна дейност: опит и добри практики" и практикоприложно обучение "Създаване и прилагане на музейно-образователни програми". Модулната работилница ще бъде осъществена от експертите от..

публикувано на 23.06.25 в 14:14

Международният музикален фестивал „Варненско лято“ 2025 започна

Под палката на един от най-изявените български диригенти – Емил Табаков в препълнената зала на варненската Опера снощи започна Международният музикален фестивал „Варненско лято“ 2025 . Табаков спази традицията и откри програмата с Рапсодия „Вардар“ на Панчо Владигеров, изпълнена от Симфоничния оркестър на Държавна опера – Варна. Звездата на..

публикувано на 22.06.25 в 10:11

Гран При за шведския филм „Лике след раждане“ на Международния фестивал на Червенокръстките и здравни филми във Варна

Филмът „Лике след раждане“ (Lykke Post Partum), режисиран от Алекса Ландгрен и Карен Хелен Хаугорд (Швеция), стана носител на Гран При на 21-то издание на Международния фестивал на Червенокръстките и здравни филми, който се проведе във Варна. Признат за своята дълбочина и въздействащо послание, филмът спечели и Наградата на критиката. Международното жури..

публикувано на 21.06.25 в 14:22