Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руснаци превърнаха старите шевици в нова мода

Александра Суркова е на 17 години. Тя е от Москва. Преди четири години семейството й се преселва във Варна.

Нейната майка много харесва мотивите на българските шевици и решава да направи с тях кърпи за глава и други предмети. Така автентичните шарки се оказват върху съвременни материи и артикули, а шевиците изпъстрят ежедневните аксесоари. Всеки ден пред щанда на Александра на Панаира на занаятите в Морската градина се събират групички от българи, работещи в чужбина. Габриела Гаврилова се поинтересува защо семейството на Александра е избрало България:

Решихме, че трябва да се преместим някъде, където е по-топло и където се живее по-добре.

Къде живеехте преди?

В Москва.

Там Ви беше студено?

Студено е, да. Имаше и други проблеми. Но тук вече си намерихме нов дом.

А българската шевица с какво е специална за вас?

Това са кърпи за глава наречени бандани, унибани. Могат да се носят като гривна, като шал, като ластик за коса. Това е нещо българско и решихме да направим нещо ново, модерно от българските традиции. Младите хора да харесат старото!

В Русия има ли подобни шевици?

Има да, но на нас ни харесват българските.

Върху какъв плат са отпечатани?

Върху шифон, а банданите от спандекс.

От траен материал ли са изработени? На пране издържат ли?

Да, може да се къпете в морето и нищо няма да й се случи на шарката, няма да се повреди рисунката.

Вие самата носите ли?

Да, да аз нося няколко дизайна – това зависи от облеклото ми.

Колко шалове имате?

По една от всяка шарка, която предлагаме – общо шест.

Снимка

На свои приятели подарявате ли такива кърпи?

Да, да, имам приятелка от Исландия, която много ги хареса.  Тук в България също имам доста приятели руснаци и на тях също предлагаме.

А самата вие умеете ли да бродирате, да шиете шевици? Остава ли време?

Не, но ще се науча в скоро време. Засега малко шия, правя играчки от вълна. Имам време.

Вие сте доста млада.

На 17 години съм.

Познавате доста добре българските традиционни занаяти - това е вълна, плъст и играчките от тях. На какво още искате да се научите?

Да живея добре, да съм щастлива.

А имате ли рецепта как е възможно да се случи?

Да имам добри приятели, да си помагаме в семейството... и да се къпем в морето, защото във Варна това е възможно.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Andreas Kisser (SEPULTURA): 40 години са красива история

Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..

публикувано на 15.07.25 в 19:57

Картината след вот на недоверие: Стабилност или временно решение?

Серията от вотове на недоверие е по-скоро форма на услуга към управляващите. Това подчерта за Радио Варна  политологът Димитър Ганев.   Опозицията - "Продължаваме промяната - Демократична България", е в непрекъсната политическа дилема, допълни той.  Не е добро послание за града случващото се с кмета на Варна Благомир Коцев, коментира още..

публикувано на 15.07.25 в 10:00

Магистри, завършили специалността "Космическо инженерство": Няма спирка, ако имаш мечта

Първите магистри по специалността „Космическо инженерство и технологии“ на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ защитиха своите дипломни работи. Това са капитан Филипа Александрова (летец от авиобаза „Чайка“), Емил Райчев (КБС), Димитър Димитров  (катедра „Информационни технологии“) и Кристиян Панайотов (Математическа гимназия „Д-р..

публикувано на 15.07.25 в 08:05

Френският пекар на Варна

14 юли е националният празник на Франция – денят, в който страната чества превземането на Бастилията с военни паради, балове на пожарникарите и фойерверки. Но далеч от цялата тази суета, днес един французин ще прекара деня по съвсем различен начин – във Варна, до пещта на собствената си пекарна. Грегори Шарниге е от Брест и в продължение на 18..

публикувано на 14.07.25 в 08:05
Емил Радев

Емил Радев: След поправките в доклада за напредъка на Северна Македония показахме на нашите съседи, че не може да се лобира по този безобразен начин

Тази седмица  Европейският парламент прие поисканите от България три поправки в доклада за напредъка на Северна Македония за присъединяване към ЕС. Така от доклада ще бъдат заличени всички референции за "македонски език и идентичност". Новият текст беше приет с 461 гласа "за", 121 "против", а 107 евродепутати гласуваха "въздържал се". Това..

публикувано на 12.07.25 в 16:05
Николай Денков

Николай Денков: Постигнахме междинната си цел да влезем във всички европейски институции. Сега ни остава да се справим с мафията

Бившият премиер и депутат от ПП/ДБ Николай Денков обвини прокуратурата и службите в поръчкови акции срещу представители на "Промяната". Той определи действията на държавното обвинение срещу кмета на Варна Благомир Коцев и срещу Асен Василев като опит за сплашване и политически рекет. В обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ Денков заяви,..

публикувано на 12.07.25 в 13:20

Пламена Георгиева: Иракчаните са най-безценната принадлежност на тази страна

Иракчаните са много добри, радушни и гостоприемни хора, най-безценната принадлежност на тази страна. Отношението е това, което най-много ме дърпа натам. Това споделя в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" Пламена Георгиева след 13 дни в почти самотно пътуване из Месопотамия и Кюрдистан, на територията на днешен Ирак.  "В Близкия..

публикувано на 11.07.25 в 08:07