Каварна е домакин на 13-я Европейски шампионат по корабомоделизъм. Участници от 11 държави от Европа и Русия представят над 180 модела. До 8 септември могат да бъдат видени в Художествена галерия ”Христо Градечлиев“ – Каварна, при вход свободен. Кои са най-забележителните модели ще научим от организатора на състезанието Стоян Василев от Клуб по корабомоделизъм - Каварна. С него разговаря репортерът Мариела Димитрова:
Каварна фактически e eдинственият град в България, в който за втори път се провежда такова първенство в такъв ранг, откакто е създадена българската федерация по корабомоделизъм през 1946 г. Така че едновременно с честването на 70-ата годишнина от създаването на нашата федерация, се провежда и това първенство.
Кои са най любопитните модели за Вас, особено като специалист?
Не може да се прецени така, защото те са 8 класа, осем подгрупи в така наречените настолни модели. С1 – това е първият подклас, това са само ветроходи, които нямат механичен двигател. Тази година е много голямо участието, с големи модели, много добра изработка на модели, непознати като цяло. В С2 - това са кораби с механичен двигател, парни машини, двигатели с вътрешно горене и така нататък. С3 - това са части от кораби или експозиции, или диорами. С4 са миниатюрни модели от мащаб 1 към 250 до 1 към 2000. С5 – това са същите кораби, само че вече са в бутилки. Като модел се изработват предварително извън бутилката и после по магическия начин това нещо се вмъква вътре в бутилката, слага се тапата и когато се погледне модела, кораба или детайла, той вече си е все едно, че е извън бутилката.
Този магически начин кой го прави, този, който изработва моделите ли?
А, ето тук е ефектният момент в цялата работа, защото си има там технологии – сгъване, свиване, разтягане и така нататък. Всеки майстор си има похвати и не, че се пази кой знае каква голяма тайна, като цяло те вече са известни, но
всеки, според модела който създава, си прави една технология за реда по който са бъдат вмъкнати детайлите през гърлото на бутилката и да бъдат сглобени така, че след това модела да изглежда така, все едно го гледате извън бутилката.
Знае ли се вече кои са фаворитите?
Много е трудно да се каже, защото преди половин час започна оценяването.
Представете ни и журито!
Главен съдия е Мартин Ван Гелден от Холандия, който е и председател на секцията на секцията за настолни корабни модели към НАВИГА. Това е световната организация за корабни модели въобще. Нашата федерация е член и нашият клуб работи по правилата на тази организация. Тук е и заместник-президента на федерацията, който е от Русия. Има три журита с по трима члена и един секретар. Всички съдии са първа и втора международни категории. По този начин имат правото да оценяват моделите на европейски и на световни първенства.
Къде в България са най-добрите майстори на корабни модели?
Тъй като се занимавам повече от 40 години с това, България е в първата десетка на световните майстори. Българските майстори са търсени по света за да изработват модели на кораби за музеи и колекционери. Това е част от историята на съответната държава, представя икономиката на съответната държава. Вие сте на море и знаете, че в крайна сметка Корабостроителния завод беше лицето на Варна.
Цялото интервю със Стоян Василев можете да чуете в прикачения звуков файл:Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център. Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...
Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..
Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..