Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се случи. Единственото, което може да се направи, е да има по-строг контрол върху административните мерки на търговските вериги и изискването те да предлагат повече българска стока или пък да предлагат продукти, закупени директно от производител", допълни доц. Иванов.
Невинаги скъпата стока е качествена, каза още той. Доц. Иванов допълни, че за последните пет години разходите за труд само по отношение на минималната работна заплата са над 43 %. "Това води до по-висока покупателна способност на населението, но и до по-големи разходи. На тези разходи не се начислява ДДС, няма възвръщаемост. Веригата се усложнява и от административните мерки", каза още специалистът.
Според него обявеният бойкот над търговските вериги няма да промени ценообразуването на стоките от първа необходимост. "В 99 % от случаите, когато говорим за стоки, предлагани в търговската мрежа, говорим за разходопокривен подход при ценообразуването. Доста сериозна част от цената за крайния потребител се формира от т. нар. търговски надценки, за които се твърди, че са прекалено високи. Не трябва да забравяме, че надценка и печалба са две различни понятия. Ние трябва да познаваме структурата на разходите на всеки един от търговците и на крайната надценка на веригата, за да можем да кажем каква е печалбата", посочи доц. Иванов. С него разговаря Нина Милошевич:
В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..
В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..
Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете , за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..
Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..
Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..
До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт. Авиокомпаниите редовно..