Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция


Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха“ или накратко Ден на слуха 3 март. Целта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг при новородени, превенция на слуха при подрастващи и подобряване на качеството на живот при възрастни хора с намален слух. Според специалистите профилактичните прегледи са необходими за навременното откриване на предпоставки, които могат да доведат до трайно увреждане на слуха или внезапната му загуба. Това подчертава един от водещите специалисти по оториноларингология проф. д-р Марио Милков, който заедно с екип квалифицирани лекари осъществява прегледите. 

Българинът има комплекс да носи слухов апарат, късното слухопротезиране е равно на развитие на деменция

Важно е, когато бъде установена загуба на слух, веднага да започне да се лекува. Точно както се установи диоптър на зрението и си купуваме очила, избираме скъпи рамки и т.н., при загуба на слух е необходимо да носим слухов апарат, подчерта УНГ специалистът. Но наблюдаваме едно явление - българинът има комплекс да носи слухов апарат. Със сигурност мога да кажа, че хората, които не се слухопротезират навреме, имат голям процент шанс да развият в по-късни стадии различни заболявания на мозъка, по-специално деменция. Тоест късното слухопротезиране е равно на развитие на деменция, защото ние не чуваме с ушите си, а с мозъка си, като пътищата от външната слухова мембрана и тъпанчевия канал до мозъка са много сложни. Именно увредата им може да доведе до промени в мозъчната дейност, предупреди проф. Милков.

Едно дете на 1 000 новородени има проблем със слуха. Затова и у нас вече в цялата страна се прави преглед на слуха при новородените, подчерта УНГ специалистът.

Много от хората имат неврит на слуховия нерв, придружен с нестабилност, световъртеж и замаяност, каза проф. Милков от МУ-Варна, където целогодишно се извършват прегледи и диагностика  с различните модули на изследване на слуха - от тъпанчевата мембрана до мозъчната кора.

Целта на СЗО е да се подчертае значението на интегрирането на грижите за ушите и слуха в рамките на първичната медицинска помощ, като основен компонент на универсалното здравеопазване.

От 2007 година досега Световната здравна организация /СЗО/ отбелязва Световния ден на слуха на 3 март с инициативи, които да насочат вниманието на обществеността към проблемите на слуха. През 2025 година те са под мототоПромяна на мисленето: Дайте си възможност да превърнете грижата за ушите и слуха в реалност за всички! Можете да предприемете стъпки днес, за да осигурите добро здраве на слуха през целия живот".

Профилактичните прегледи се провеждат в периода 17-28.02.2025 г. в сектор „Аудио-вестибуларна и сънна медицина“ в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Освободител“ №84, ет. 1, каб. №114.Аудио-вестибуларната лаборатория към Университетския медико-дентален център на МУ-Варна разполага с последно поколение апаратура за изследване на слуха и вестибуларния апарат.

Необходим е предварително записан на час на телефони 052677299, 0882413456.

По публикацията работи: Мариела Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Илиян Илиев: Участниците в "Лист по лист" спасиха 88 хиляди дървета за 25 години

От 20 до 23 май т.г. Общественият център за околна среда и устойчиво развитие (ОЦОСУР) - Варна организира поредна кампания "Лист по лист" (ЛхЛ) за събиране и предаване на хартия, подходяща за рециклиране.  В 25-годишната история на инициативата  с мото "Предавай и спасявай!"  са работили повече от 50 доброволци от 8 държави.  "За четвърт..

публикувано на 20.05.25 в 14:58

Десислава Мусинска от ВВМУ е победителят в националния конкурс "FameLab"

Курсант Десислава Мусинска, първокурсничка от Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров", е победителят в националния конкурс "FameLab" и ще представи България на световния финал в ЦЕРН.  Десислава учи "Корабоводене" и ще представи България в Швейцария през ноември, като премери сили заедно с победителите от още редица държави от Европа, Азия,..

публикувано на 20.05.25 в 08:15

Chris Caffery (SAVATAGE, TSO): Чрез музиката хората осъзнават, че всички сме просто хора

Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..

публикувано на 19.05.25 в 08:15

Братя Ванкови: Виното на Североизтока е като добре облечен господин - бяло, свежо, с елегантни танини и умерен алкохол

Изби от Североизточна България отвориха врати тази събота и неделя за всички готови да тръгнат на вино пътешествие между р. Дунав, Черно море и старите български столици. Тази година са се включили 17 винарни и 3 специални локации за дегустация на висококачествено българско вино. За пета поредна година през май винопроизводители и технолози..

публикувано на 18.05.25 в 12:13
Иван Радев

Иван Радев, АЕЖ: Силата на БНР е в регионалната мрежа

Силата на Българското национално радио е в регионалната мрежа. Не само, че не трябва да бъдат закривани регионални станции, а дори тази мрежа трябва да се развива, за да присъства в живота на все повече хора. Това мнение изрази, в предаването на Радио Варна „Позиция“, Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти. По повод протеста..

публикувано на 17.05.25 в 13:44

Спасител на Златни пясъци: Често застрашаваме собствените си животи заради своеволията на туристите

 Много често застрашаваме собствените си животи заради своеволия на туристи, които не спазват правилата на плажа и флаговата сигнализация. Плажна полиция трябва да следи за реда. Това каза Стефан Калинков, воден спасител, работещ на Златни пясъци, който бе удостоен с грамота от Българския червен кръст - Варна за активната му доброволческа дейност...

публикувано на 16.05.25 в 08:15

Димитър Маринов предава ценния си опит и тънкостите на актьорската работа в две книги

Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г.  Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..

публикувано на 15.05.25 в 08:05