Това се случва само година след Съединението, сподели в ефира на предаването "POST FACTUM" професор Петко Петков, преподавател по нова и най-нова история на България.
Публикуваме част от интервюто с изтъкнатия историк:
- Какво реално честваме на 6 септември извън историческите събития? Духът на българите ли, какво?
- Освен Съединението, аз бих се радвал много да честваме и Единението на българите, защото ни е много необходимо. Вероятно съм преувеличил дозата наивитет, но искрено си пожелавам освен съединение, да има и единение.
- Възможно ли е това да се случи? Живеем в демократични времена, имаме плурализъм и множество партии...
- Винаги съм вярвал, че може. Въпросът е на свиване на лактите, на партийните страсти, на личния егоизъм. Това е и условието за успех, каквото е безспорно Съединението от 1885 година. Трите големи постижения на българската външна политика – Съединението, обявяването и извоюването на Независимостта и връщането по мирен път, по законен път на южна Добруджа – и в трите случая има свиване на партийните страсти и целеустремяване на националната енергия в една посока. Без обща енергия не се постигат големи цели.
- Да, така е, при Съединението сами сме се оправили. Един от малкото случаи в историята ни без някой да ни помогне.
- Разбира се, би могло да се каже, че е чиста случайност. Само седем години след като Великите сили са склонили, направили са жест да има българска държава, тя да покаже такъв характер, толкова хъс, че недоволна от договора, с който е създадена, да се опита да пречупи този договор. Това е наистина забележителен и по-скоро случаен факт. Втори път не се е случвало и няма да се случи. Освен вътрешно единение, има и международни политически условия, които благоприятстват /особени отношения между Русия и Англия по това време/.
- И ние се възползваме. Използваме противоречията в наша полза. Вярно ли обаче, че в Парламента са се били с бастуни?
- Вярно е, но по друг повод. След като минава уреждането на Съединението през 1886 година, формулата, по която то е признато да не се наруши грубо Берлинския договор е, че българският княз става управител на Източна Румелия. Вечната опозиция е от недоволни и мрънкащи политикани. Един от тях се изправя в Събранието и казва „Какво направихме ние, то няма никакво Съединение. Има си Източна Румелия, тя си е отделна. За какво харчихме тези пари, мобилизация, жертви има в тази война със сърбите. Тогава министър-председателят Петко Каравелов става и казва – яйцето изядохме ние, черупката остана за другите”. Демек – всяко нещо си има цена.
Нужен ли е втори прочит на Съединението? Ако на 6 септември преди 132 години сме се възползвали от ситуацията, то къде е България днес на политическата карта, имайки пред вид, че слоганът на българското председателство на ЕС е „Съединението прави силата”? Отговорите на професор Петко Петков чуйте в интервюто на Емилия Николова за предаването „POST FACTUM”:
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..