Закриване на екстремен сезон’2017 във Варна е тази събота и неделя под и на Аспаруховия мост. От 9 до 16 часа в двата дни ще има скокове с бънджи, спускане с рапел, B.A.S.E. Jumping и rollover. Сред атракциите ще е изпълнението на тандемен бънджи скок на 82-годишната Пенка Балева, почетен член на клуб “Адреналин“ с един от неговите основатели – Стамен Касабов, по случай 25 години от основаването на клуба. Един от първите скачачи на клуба е Пламен Костадинов, който разказа за Радио Варна:
Преди 22 г. дойдох на моста да си лекувам страха от високо, т.нар. акрофобия. Зимата, декември месец, прехвърчаше сняг. След това се заразих. Започнах да скачам непрекъснато - петък, събота, неделя, каквото и свободно време да имах, особено когато времето се стопли.
На кой скок страхът Ви от високо беше изчезнал?
Никога не е изчезвал! Винаги ме е страх. Повечето приятели ми завиждат затова, защото без страх няма смисъл. Не е същото като преживяване! Трябва да те е страх. Смятам, че смелост е осъзнат и преодолян страх. Мен си ме е страх и след стотици скокове!
Но можете да се наречете смел човек.
Скромно или нескромно казано, да. Но Аспаруховият мост е детски, той е единственият 55 метра максимална височина и над вода. Останалите са доста по-високи. Тук за първи скок е прекрасно и винаги го препоръчвам на всички, които желаят да изпитат адреналин.
Какво им казвате за да ги окуражите?
Че не съм вързал ластика в последния момент, примерно (смее се). Най-различни неща, но човек трябва да вземе сам решение, за да скочи. Ако те бутнат, защото има и немалко такива случаи, не е същото! Трябва да е твоето желание, твоята смелост! Твоето преодоляване на страха.
На някакви специални ритуали правят ли?
Да, неведнъж е имало такива, които се молят като се качат горе. Има и хора , които искат тандемно скачане - двойки или приятели скачат с един ластик.
Кое е било най-силното преживяване за Вас и къде?
На Клисура. Там мостът е 98 метра, където скачаме. Колоните са много близко една до друга. Бях вторият в България, който скочи оттам, първи беше Росен (б.ред. Касабов). Теглихме чоп, падна се на него. Това е най-страшният мост, според мен. От много мостове в България сме скачали – Писанец, Русенско; Звездец долу до границата; все от порядъка на 70-80 метра височина. Витиня е 120 метра, но поради ремонтите, вече не скачаме там.
А по отношение на сигурността на Аспарухов мост, който също е с текущи ремонти?
Тази конструкция, от която скачаме ние е метална . За щастие чуждо производство, сигурен мост е.
Сборникът „Мотодзен. Рокерски истории“ бе представен вчера в арт салона на Радио Варна. Това е десетата книга на писателя и поет Красимир Симеонов. Разказите в нея той трупа по време на своите многобройни пътувания с мотор. Някои са печатани и преди, но дълги години приятели го провокират да ги събере в отделна книга, която излиза в издателство..
Който веднъж се увлече по ветроходството, го хваща т.нар. болест "ветроходство" и остава верен завинаги на този спорт. Това каза капитанът на ветроходния отбор на Медицински университет- Варна, Ангел Дипчиков. Съществува закономерност между спечелването на регата и поддържане на добър екипаж, каза той. Създаването на екипаж е едно голямо..
Интервю с Charlie Benante (ANTHRAX, PANTERA, THE VIOLENT HOUR) и Carla Harvey (THE VIOLENT HOUR, екс-BUTCHER BABIES) Какво се случва, когато старата и новата школа си подадат ръка? Отговрът е THE VIOLENT HOUR – проект на бившата BUTCHER BABIES Carla Harvey, с продуцент и участник барабнистът на ANTHRAX Charlie Benante. Преди година Carla..
Финансистът и предприемач Димитър Желев получи единодушна подкрепа от Общинския съвет за удостояването му със званието почетен гражданин на Варна заради постиженията му в сферата на финансите и индустрията, както и за участието му във възстановяването на фасадите и позлатените куполи на Катедралния храм „Св. Успение Богородично“. Почетните звания и..
До 29 август 2025 г. варненци и гости на града ще могат да посетят пътуващата изложба „Следи от изчезване“, разположена в зеленината на Природонаучния музей. Изложбата е част от кампания, посветена на опазването на редки и застрашени животински видове в България. В центъра на експозицията са детайлни отливки на стъпки от диви животни, чието..
Национално антикварно изложение Варна-2025 г. се провежда на 8, 9 и 10 август, на алеите до Аквариума в Морската градина. Редки находки, безценни предмети и страстта към антиките ще съберат във Варна ценителите на историята. За първи път ще има участници от други държави. Редовни участници във Варна са Николай и Даниела Петрови от Стара..
Интервю с Thomas Vikström (BRAZEN ABBOT, THERION, екс-CANDLEMASS) Thomas Vikström, певецът на THERION, отново ще излезе пред родната публика. Този път като част от BRAZEN ABBOT. С тях ще отбележи 30 годишнината от излизането на дебюта на групата на Николо Коцев „Live and Learn“, в който Thomas Vikström има основно участие. Концертът ще бъде със..