Представители на 5 града от Източна Европа обсъждат във Варна темата „Аз бях жител на град Сталин”. Името на съветския лидер в годините на Втората световна война и след това са носили днешните Брашов /Румъния/, Дунауйварош /Унгария/, Катовице /Полша/, Кучова /Албания/ и Варна. От декември 1949 година Варна също носи името но Йосиф Висарионович в продължение на седем години.
"Днес от този период не е останало много", припомня уредникът от отдел „Най-нова история” на Рeгионалния исторически музей - Варна Златка Антова.
След построените тогава сгради обаче е тази на Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров”.
Паметниците, създадени през комунистическия период трябва да станат част от туристическото представяне на страната ни, предлага проф. Станислав Иванов, зам.-ректор на Висшето училище по мениджмънт във Варна и преподавател по туризъм.
Проф. Иванов предлага още да бъде подобрена инфраструктурата около паметниците и да се „успокои” настроението в обществото, а историческото време на социализма трябва да се разглежда като период от развитието на държавата.
Според проучване, направено преди три години, българското общество одобрява включването на паметниците от времето на социализма в туристически маршрути, но настроението сред българите по отношение на периода е силно политизирано.
Тази практика не е нова по света. Такива турове се организират в много от бившите социалистически държави. Пример за това са Москва, Берлин и Будапеща.
При добро желание бизнесът би могъл да подкрепи финансово възстановяването на паметниците, но ангажиментът е на местната и национална власт, защото ще възникне проблемът със собствеността.
Няма издадени нови заповеди за премахване на дървета до Паметника на българо-съветската дружба в квартал „Бриз“, информират от пресцентъра на Община Варна. Във връзка с опасенията на гражданите за горичката под паметника на "Почивка", мога да заявя, че на Жеравен хълм няма да се секат повече дървета, коментира с пост във Фейсбук кметът на Варна..
Бащи ще излязат на протест във Варна с искане за равни родителски права при отглеждането на децата си. Те ще изразят своето недоволство от 9 до 10 часа в сряда, 26 февруари, на бул. "Владислав Варненчик" 108, пред офиса на Районния съд във Варна, "Синя стая", и от 10:15 до 11:00 ч. пред Районния съд във Варна, на бул "Владислав Варненчик" 57...
Максималната допустима скорост за управление на велосипеди и индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС) на територията на община Добрич да е 15 км/ч прие Общинският съвет на редовно заседание, предаде БТА. Към одобрената Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за организацията, безопасността на движението и дисциплината на водачите на..
Във връзка със Световния ден на съня 14 март, Медицинският университет във Варна организира безплатни диагностично-консултативни прегледи за хора с проблеми с обструктивна сънна апнея и хъркане. Прегледите ще се проведат в периода 4-2 1 март в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Oсвободител“ №84, ет. 1, каб. №114...
Над 1 700 тролейбусни стълбове във Варна ще бъдат обследвани със специализирана апаратура, за да бъде направен точен анализ дали има изтъняване в основата им. Това уверение е получил от дружеството "Градски транспорт" заместник-кметът по сигурността Илия Коев, съобщи самият той за Радио Варна. За тази цел ще бъде наета лаборатория, като засега няма..
Списание ЛИК посвети февруарския си брой на Българското национално радио. На 25 януари се навършиха 90 години от създаването на медията. На тази дата през 1935 г. цар Борис ІІІ издава указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) е озаглавено "БНР 90 години по-късно". То ще..
Летящи с висока скорост тротинетки – сериозен проблем както за пешеходци, така и за шофьори. Не липсват и тежките инциденти. На скорошно заседание на комисията по „Обществен ред и безопасност на движението“ към Общинския съвет във Варна беше обсъден един от опасните участъци в града - к ръстовището на булевард „Васил Левски“ с улица „Васил..