Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марта Вачкова: "Харесват ми обикновените хора, искам да играя майка ви, леля ви, баба ви..."

 До 7-ми октомври във Варна се провежда 35-тият фестивал на българския игрален филм „Златната роза”.

В конкурса на тазгодишното издание участват общо 43 пълнометражни и късометражни игрални филма от последната година. 17 са новите пълнометражни филми, които ще се състезават за: голямата награда “Златна роза”, наградата на Варна и още 6 награди за режисьор, сценарист, оператор, мъжка и женска роля, както и награда за пълнометражен дебют.

В журито за късометражни филми са д-р Геновева Димитрова, Димитър Коцев-Шошо и Мартина Вачкова.

Душата иска разговор, кафето е само повод, казва Елиф Шафак.
Разговорът се получава, когато събеседникът е открит - в буквален и преносен смисъл.
Тя е голямата Марта Вачкова, ама не е толкова голяма колкото ни я показва екранът. По-хубава е на живо, по-нежна и много естествена. Огромността й идва от сърцето, което намира във всеки миг и всяка среща вдъхновение.
Открих я на фестивала "Златната роза", докато я зърнах и изчезна. Зад една колона, където се лакираше. Не, не с ярък розов лак, а с нещо може би в телесната гама. Не запомних цвета на лака. Впечатли ме харизмата на очите, будният жив поглед, ведростта на лицето без капчица грим. Сякаш се виждах със стара приятелка, така се чувствах, а седях срещу Мартина Вачкова! Заслугата за тази хармония е изцяло нейна. Благодаря й за приятния разговор!

Марта Вачкова  към момента  няма право да анализира и коментира късометражните ленти.  Обаче сподели за това какви роли  харесва и говори за пълнометражния филм, който й е направил най-силно впечатление:

-"Уестърн". Така се казва. Това е филм без нито един професионален актьор, което направо ме натъжава, защото ако всички режисьори решат да правят такива филми и видят, че непрофесионалните, натурчиците както им казваме, могат да вършат такава перфектна работа, както в този случай на "Уестърн" , ние актьорите няма да имаме работа. Прелестен филм. Брилянтно подреден. Деликатен, със сълзи изваждат душата ми тези обикновени хора, които без суета присъстват във филма и разказват историята.

-Вие също сте необикновена и едновременно обикновена. Как го постигате този ефект: велика актриса и земна жена?

-Да. Баща ми имаше една приказка: казваше-да бъдеш нормален човек. Тази дума се е забила в съзнанието ми. Може да си необикновен актьор, но нормален човек.

-А как влизате толкова добре в роля, така че в нея изглеждате естествено като че ли не играете?

-То това е. Това е моят вкус. Има други много маниерни актьори. Дори и тук имаше такъв филм, всички са непрестанно в някаква поза, нещо изобразяват. Това не е моят вкус. Аз съм привърженик на превъплъщението. На вярата докрай. Всички да повярват, че това наистина си ти.

Цялото интервю на Ваня Славова с Мартина Вачкова може да чуете в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Svend Karlsson (BAEST): В метъла няма случайни фенове

Интервю със Svend Karlsson (BAEST) Дет метълът отдавна не е това, което беше. И датчаните BAEST са олицетворение на това, че дет метълът отдавна не е това, което беше. Просто чуйте новия им албум „Colossal“ и ще ви стане ясно за какво става въпрос. Рок, хеви и дет. Това са събрали в него BEAST. „Colossal“ ще бъде надълго и нашироко представен и..

публикувано на 09.09.25 в 08:15

Как да намалим стреса на децата преди първия учебен ден

С постепенен преход от ваканция към училище родителите могат да помогнат на децата си, ученици в малките класове, да се освободят от излишния стрес преди началото на учебната година. Това каза в сутрешния блок на Радио Варна Валерия Симеонова. Рязката смяна на режима често води до напрежение, казва тя. Родителите могат да адаптират с малки стъпки..

публикувано на 08.09.25 в 08:05

Младият актьор Виктор Димитров: За мен е сбъдната мечта да играя тук

Виктор Димитров е едно от новите лица на Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров" . Публиката ще го види в представлението "Последното изкушение на Христос", което ще се играе утре, 3 септември, от 20 часа на основна сцена.  "Обичам Варна и за мен е сбъдната мечта да играя в театъра. Тук мога да прекарам цялата си кариера", подчерта той за Радио..

публикувано на 07.09.25 в 10:50
Съединението Варна

По пътя на Съединението: От шуменското село Мараш, през Варна, до Пловдив

140-годишнината от Съединението на Княжество България и Източна Румелия се отбелязва през днешния ден. До Съединението се стига след народни бунтове в Панагюрище, Чирпан, Пазарджик и Горно Конаре  и други южнобългарски селища, организирани и координирани от Българския таен централен революционен комитет . В резултат на моенен преврат, оглавен..

публикувано на 06.09.25 в 09:10
Атанас Радев

Политологът Атанас Радев: Политиците от години не обръщат внимание на младите хора

Политическите партии от години обръщат гръб на младежката аудитория. Това подчерта за Радио Варна политологът Атанас Радев, председател на Националния младежки форум. Според него темите, които вълнуват младите хора, рядко стигат до дневния ред на парламента. Младежите, допълни Радев, често първи усещат къде буксува системата.  Партиите са..

публикувано на 05.09.25 в 08:05

Експерт по публична реч: Всеки може да се научи да говори пред хора, стига да има какво да каже

 Всеки може да се научи да говори пред хора, стига да има какво да каже. Това каза експертът по публична реч и преподавател по сценично поведение Мартин Кърнолски. За да станеш добър оратор, е необходимо да следваш принципите, посочи той.  В езика има над 30 вида публична реч - мотивационна, благодарствена, за сватба, дори и за погребение. Затова,..

публикувано на 04.09.25 в 07:20

Управителят на "Детски кът-Варна": Да проверяват съоръженията, а не бумагите

Атракционите в лунапаркове и панаири фигурират в Наредба на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. В нея са поместени само три от атракциите – гондола, въртележка и виенско колело. За останалите атракциони няма предвидени регулации.  Предстои европейските стандарти да бъдат приложени и в нашето законодателство след 15..

публикувано на 03.09.25 в 06:40