Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варненско откритие с постижение за Космоса

| обновено на 19.11.17 в 16:19 БНР Новини

Националната награда „Изобретател на годината”  получи екип на Технически университет Варна. Признанието е за младия преподавател от катедра „Електротехника и електроника” гл.асистент Георги Червенков  и неговият научен ръководител доц.д-р Георги Киров. За откритието си екипът получи и награда Варна за тази година. До момента учените имат вече 4 издадени патента, още 4 са в процес на проучване.

Изобретението е „Антенна решетка от микролентови къси антени с обратно излъчване”. Тя се използва в комуникационната, радио-навигационната, радио- локационната и радио-телевизионната техника в дециметровия и сантиметровия обхват. Има висока стойност на коефицент на усилване и широка честотна лента с компактна печатна конструкция. Антенната решетка може да послужи за база за създаване на по-голяма решетка, която може да се прикрепи към мобилен апарат и да се използва от журналисти за включване в спътникова комуникация. Може да се използва и при съвременните спътникови, метеорологични  и сигнално-охранителни системи.

Георги Червенков е млад и талантлив. Обича комуникацията. В буквалния смисъл –тази, чрез която общуваме от разстояние и работи за това тя да бъде по-бърза. Обича и да обяснява това, което прави. Защото е наясно, че сухият научен стил е недостъпен за обикновените хора. Той е от хората, които преследват детската си мечта. И успяват!

Комуникациите ме привличат още от детските години. Аз съм радиолюбител, началото дойде от радиоклуба в Горна Оряховица и оттогава се интересувам от антени.

 Каква е ролята на антените?

Антените излъчват радиовълните и осъществяват комуникацията между отдалечени точки.

Вие имате вече няколко регистрирани патента, нещо повече - изобретател на годината на Патентното ведомство!

Да! В област "Електротехника и електроника". Изобретението ни беше номинирано  и наградено със статуетка и грамота! Ние сме двама изобретатели - аз и колегата доц. Георги Киров, който е моят научен ръководител, с когото съвместно сме работили по почти всички патенти.

Снимка



СнимкаА какъв е този, за който получихте наградата?

Това е антенна решетка от микролентови къси антени с обратно излъчване. Това е плоска конструкция, която прилича на плочка, тип сандвич.  Изгражда се по широкоразпространена технология за печатни платки, с която се правят телефони и компютри.

Предимството е, че е изцяло херметична, няма нужда след това от допълнителни настройки, евтина изработка и бързо може да се разпространява в големи количества и служи като елемент, от който след това може да се изграждат по-големи конструкции според потребностите, най-вече колко силен сигнал искаме да получим.

Какво е новото?

Новостите са много, но аз нямам право да нарушавам правата на патентно държателя.

Най-вече това е възможността да се реализира тази конструкция, която е затворена и лесна за изработка. Тя ще позволи на репортера, когато е на улицата, да осъществи спътникова комуникация...

Надморската височина оказва ли влияние?

Не, тя е затворена...Няма значение надморската височина, влажността на въздуха, дали ще бъде разреден, защото в нея не влиза въздух....

Може ли тогава да се използва в Космоса?
Да, може.

Вие дали вече сте я тествали в Космоса?

Не.

Но пък може би си мечтаете за това?

Аз лично не мечтая да летя! 

Затова пък добре се справяте на Земята. Четвърти регистриран патент!

Да, издаден четвърти. Технически университет - Варна е може би лидер в тази област, тъй като 25 процента от издадените патенти от ВУЗ и научни организации, вкл. и БАН, се свързват с този университет.

Всички ли се свързват с Вашето име?

Да, всички. И с това на доц. Георги Киров. Имаме 4 издадени патента до момента, има още толкова, които са в процес на издаване. Всички са свързани с антените...

Снимка

За наука в България не се отделят много средства и ние се стремим да работим с достъпни средства и технологии...

Не сте ли получавали предложения за работа в чужбина?

Все още не, но дори да получа, се съмнявам, че ще приема, защото условията в България са добри за правене на наука. Единственият проблем е недофинансирането, но не е само така в България...

Признанието за един млад учен?

Това е стимул да продължиш...да не намаляваш темпото!

Нашата научна продукция се реализира в чужбина, така че науката в България се стреми да бъде международно видима, а не да се капсулира в страната...

Какво място се отделя на антените по света?

Антените трасират развитието на мобилните комуникации, това  са една от най-перспективните области. Непрекъснато се говори за по-бърз мобилен интернет, а всяко устройство използва антена. Така че тази област има бъдеще и все по-голям обхват има в световното научно пространство, може би в България е по-скромно.

Пожеланието на Георги Червенков, изобретател на 2017?

 Пожеланието ми е да има все повече хора, които да се включват в науката, защото това движи света по-напред!


За реализацията на новото изобретение, за интереса на младите хора към науката - от интервюто на Габриела Гаврилова с Георги Червенков:



Георги Червенков ще чуете в ефира на Радио Варна на 20 ноември малко след новините в 8 часа.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30