Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Програмирането - стрес и артистичност

Професията на програмиста е сред най- предпочитаните. Най-често говорим за предимствата - работата на климатик, без  физически усилия  и с развиване на  креативната мисъл. В последната година – две се променя и мястото на комуникацията при програмирането.  Каква е цената на високото заплащане за програмистите? Габриела Гаврилова се срещна с  Деница Евтимова, която 20 години работи в тази област и успява да се справи с конкуренцията и натоварването благодарение на топлината и сигурността, която й дава човекът до нея.

Програмирането е от съвременните професии, където има най-много стрес, защото неща, които преди 10-15 години са правени за една седмица, сега трябва да са готови веднага. В съвременния свят, когато си програмист, се изисква да бъдеш абсолютно винаги на сто процента зает с това, което правиш. Нямаш време за почивка...

Кое е важно, за да успее човек във Вашата област?

Да не се предаваш. Да търсиш решенията на въпросите и да знаеш, че никога няма само едно решение. Да бъдеш отворен за разговори с останалите колеги. Да имаш логическо мислене, защото имаме работа с машини, които разбират от  логика, цифри...

Стресът е скрит, защото нещата, които правиш, може да спасят живот....Въпросът за стреса обаче никога не се обсъжда.

Една жена в един малко мъжки свят?

Малко по-трудно е, защото трябва да бъдеш по-добър в област, в която те са добри, за да може да те приемат сериозно!

Вие почивате ли си?

Много трудно успявам да си открадна малко време за почивка....когато изляза сред природата, когато няма телефони, телевизори - тогава успявам да си почина. Сред природата - в планината или до морето, и естествено - до любимите хора.

Много съм щастлива, че съпругът ми е до мен, защото е голяма подкрепа за мен. Когато вечер се прибера изтощена, ми е достатъчно да ме прегърне за 10- 15 минути, да зная, че е там и че има човек, който ме обича...

И той ли е програмист?

Съпругът ми Марко Бърдар е дърворезбар. Ние се допълваме много.

Снимката е от река Дунав при Белград, тъй като той е от Сърбия.

Програмирането също е артистична професия. Налага се да мислиш много и да търсиш и нестандартни решения. Когато го направиш красиво, тогава то е и правилно. Същото е и при дърворезбата ...


Още за стреса, красотата и баланса в живота - в интервюто на Габриела Гаврилова с Деница Евтимова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първият треньор на Иван Иванов: Тренировките бяха забавление с впечатляващи резултати

Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев.   Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..

публикувано на 16.07.25 в 09:00

Шампионът на "Уимбълдън" Иван Иванов: Да играя и да постигна успех на този корт е нещо уникално

Варненският състезател по тенис Иван Иванов, който спечели "Уимбълдън", се завърна в родния си град от Лондон.  Tой беше посрещнат като национален герой на Летище Варна снощи.  Звездно посрещане във Варна на Иван Иванов - носителят на титлата от Уимбълдън (ВИДЕО) "Очаквах такова посрещане, бяха ми казали по телефона, но все пак такава..

публикувано на 16.07.25 в 08:16

Andreas Kisser (SEPULTURA): 40 години са красива история

Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..

публикувано на 15.07.25 в 19:57

Картината след вот на недоверие: Стабилност или временно решение?

Серията от вотове на недоверие е по-скоро форма на услуга към управляващите. Това подчерта за Радио Варна  политологът Димитър Ганев.   Опозицията - "Продължаваме промяната - Демократична България", е в непрекъсната политическа дилема, допълни той.  Не е добро послание за града случващото се с кмета на Варна Благомир Коцев, коментира още..

публикувано на 15.07.25 в 10:00

Магистри, завършили специалността "Космическо инженерство": Няма спирка, ако имаш мечта

Първите магистри по специалността „Космическо инженерство и технологии“ на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ защитиха своите дипломни работи. Това са капитан Филипа Александрова (летец от авиобаза „Чайка“), Емил Райчев (КБС), Димитър Димитров  (катедра „Информационни технологии“) и Кристиян Панайотов (Математическа гимназия „Д-р..

публикувано на 15.07.25 в 08:05

Френският пекар на Варна

14 юли е националният празник на Франция – денят, в който страната чества превземането на Бастилията с военни паради, балове на пожарникарите и фойерверки. Но далеч от цялата тази суета, днес един французин ще прекара деня по съвсем различен начин – във Варна, до пещта на собствената си пекарна. Грегори Шарниге е от Брест и в продължение на 18..

публикувано на 14.07.25 в 08:05
Емил Радев

Емил Радев: След поправките в доклада за напредъка на Северна Македония показахме на нашите съседи, че не може да се лобира по този безобразен начин

Тази седмица  Европейският парламент прие поисканите от България три поправки в доклада за напредъка на Северна Македония за присъединяване към ЕС. Така от доклада ще бъдат заличени всички референции за "македонски език и идентичност". Новият текст беше приет с 461 гласа "за", 121 "против", а 107 евродепутати гласуваха "въздържал се". Това..

публикувано на 12.07.25 в 16:05