Тези билки поставяли нашите баби под главите си, за да спи спокойно цялото семейство. Какво е добре да сложим във възглавницата си - това ще научат на Еньовден посетителите на Музея по история на медицината във Варна. Демонстрации и беседи в няколко билкови работилници ще започнат в 10.40, 12.30 и 14.30 часа. Организаторите от Медицинския университет са подготвили информация за най-популярните билки по Северното Черноморие, коя част се използва и за какво е полезна. Ще може да се видят билки в свеж вид или приготвени за лечение. Учениците ще научат как да направят хербарии. Посетителите ще може да дегустират домашно приготвен сироп от глухарче, който е особено полезен за кръвопречистване и укрепване на организма рано напролет. И още - комарите "бягат" от риган, маточина и лавандула, разказва Джени Чернева, дипломиран ботаник от Медицинския университет, асистент в катедра “Биология ”. Нейните основни научни интереси са в областта на лечебните растения.
Интервю на Габриела Гаврилова:
Още от най-дълбока древност българите са познавали лечебните свойства на билките и те присъстват трайно в бита на предците ни. Много от ритуалите са свързани с "магическите" свойства на билките. Проучване на Медицинския университет сред населението на Северното Черноморие показва, че един от най-популярните празници на билките е Еньовден.
Направихме и проучване за най-популярните билки, които нарекохме "Билки на баба". На работилниците ще представим тези 20 билки - мащерка, риган, жълт кантарион, маточина, мента, невен и други. Те ще бъдат изложени и в свеж вид, и в растителна субстанция, готови за директно лечение. Гражданите ще може да научат повече за някои от билките и продуктите, направени с тях, като например крем от невен и да дегустират домашно приготвен сироп от глухарче.
В работилниците ще се покажат и възможности сами да си приготвим ароматизатори за гардероба...
Подготвили сме и така наречените билкови възглавнички. За сладък сън се поставя мащерка или лавандула. Има и комбинация за добра памет и концентрация...
Тези възглавнички ще се продават ли?
Не, всичко е с цел да се запознаят гражданите и да се научат как да си ги приготвят. Направили се информационни бюлетини за най-популярните в региона 20 билки - лечебно действие, заболявания и форми за приложение, примерни рецепти как да се приготвят в домашни условия.
За малките посетители ще бъде интересно да научат как да си направят хербарий от лечебни растения, а това е включено в учебната програма по биология.
Вие самата използвате ли билки?
Използвам. Аз живея в район, който е извън Варна и сама си набавям билките за моето семейство.
Използването на билки не е безобидно. Трябва да познаваме добре лечебното растение, което събираме, защото понякога си приличат с други. Трябва да сме запознати с начина за бране и времето, което е подходящо за това. Трябва да знаем и коя част от растението трябва да съберем, за да запазим естествените им находища. Не е за пренебрегване техниката на изсушаване, за да съхраним лековитите вещества. Консултацията с фитотерапевт е препоръчителна, защото някои от билките са опасни в различни дози и невинаги може да се съчетават с медикаменти. Фитотерапията става все по-популярна и въпреки че литературата по темата е много, консултациите със специалист са задължителни, особено в случаите, когато става дума за лечение, а не само за профилактика.
Още за билките - в интервюто с Джени Чернева :
Езикът ни, културата ни са важни за отстояването на украинската идентичност, за опазването на духа ни , казва отец Василий Вирозуб от Православната църква на Украйна (ПЦУ), антипод на вече забранената проруска Украинска православна църква (УПЦ). Военен капелан към 88-ми батальон, той е един от пленените на Змийския остров (о. Змийний) на 25..
Изложбата „65“ , посветена на 65 години от рождението на Ангел Ненов ще бъде открита на 24-ти февруари в Арт салона на Радио Варна. Експозицията е с благотворителен характер и е в памет на известния варненски фотограф-художник Ангел Ненов. На 25-ти февруари се навършват девет месеца откакто той ни напусна, но специална е и датата 23-ти..
Кметът на Варна Благомир Коцев по никакъв начин не е съгласен с мотивите на областния управител Андрияна Андреева, с които тя обжалва пред съда увеличаването на таксите за строителство. Областният управител: Спазването на законовата процедура е основната причина за обжалване на таксите за строителство В обзорното предаване на Радио Варна..
Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център. Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...
Интервю с Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL) За повече от 30 години в дет метъл ъндърграунда FLESHCRAWL издават девет алблума. И всички те са издържани в духа на 90-те. Голяма част от първите два ще прозвучат на живо от сцената на „Grind Over Sofia 2025“на 28 феврурари в клуб „При черепите“. Организаторите от „Autumn Souls of Sofia“съдействаха за..
Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..
Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..