Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Позиция: Трябва, да - трябва да си сменим чипа

| обновено на 15.09.18 в 10:53
Симеон Саккобургготски
Снимка: Ани Петрова, БНР

"Трябва да си сменим чипа", каза Симеон Сакскобургготски през 2011 година. Тогава, като го чух, ми стана и обидно, и малко смешно. Мислех си, че бившият цар е доста богат, дълги години е живял извън България и някакси не му прилича, гледайки отстрани и отвисоко, да дава съвети на бедните изтерзани българи. Да, тогава ми беше смешно. Сега никак не ми е до смях, защото Симеон се оказа прав. Трябва да си сменим чипа. Определено.
Казвам това като част от темата за тежките катастрофи и особено тази със загиналия велосипедист във Варна. Шофьорът е бил с лошо зрение, но е карал кола редовно, бил е без книжка, избягал е след като разбрал, че Мартин Чикалов е починал, два пъти е регистриран в полицията, има и два акта за шофиране без книжка. Какво повече да изредя, за да ви убедя, че да, трябва да си сменим чипа. Не само въпросният шофьор, всички ние трябва да го направим. Защото много от нас досега приемаха наглото и демонстративно неспазване на правилата, включително и на пътя, за нормално. Да правиш каквото си искаш, без да се вълнуваш от закони се е превърнало в норма. То едва ли не е задължително. По този начин показваш, че не ти пука за обществото, а и за системата, която винаги иска да те смачка и да те използва.
Сигурно това си е мислил и Петър Здравков, който блъсна Мартин Чакалов на пешеходна пътека до Летния театър. Всъщност знам ли какво си е мислил. Може би и той, като много от нас си е казвал, че подобно нещо точно на него няма как да му се случи. Но стига предположения, да се върнем на фактите: Вчера Окръжният съд остави Петър Здравко в ареста. След заседанието прокурор Галина Минчева заяви, че престъплението е извършено заради проявена от 25-годишния мъж самонадеяност.
Снощи потребители в социалните мрежи се организираха и направиха флашмоб пред сградата на община Варна. Два дни преди това имаше и протестно шествие. Е и? Каква полза ще има от това? Каква промяна ще има? Никаква! Ако не си сменим чипа.
Извън темата за катастрофите, но отново в темата за чипа е и новината за продажбата на ТЕЦ Варна от тази седмица. Можем много да анализираме, а и да спекулираме за това от къде взе пари Данаил Папазов за да купи ТЕЦ-а и как така реши да го продаде точно на Ахмед Доган и то като физическо лице.
Разковничето е в студения резерв. ТЕЦ Варна е една от трите централи в страната, определени да осигурява този студен резерв, за което получава 27 милиона лева на година от държавата, т.е. от нашите пари. 
И отново да си поговорим за чипа: Вчера в община Варна се проведе обществено обсъждане на изпълнението на общинския бюджет за миналата година и усвоените пари по европроекти. Сигурно много от вас не са били на такива обсъждания. Ако работата ми не го изискваше, и аз нямаше да отида. Да, но и вие, и аз грешим. Редно е, не – задължително е, варненци да се интересуват как общината харчи парите им от данъци и такси и как и кой е усвоил средствата на европейските данъкоплатци. Редно е, но явно никой не се вълнува, сигурно пак заради чипа... Обществените обсъждания минават при почти празна зала, само в присъствието на няколко човека от общинската администрация и при нулев интерес от гражданите. Под обществено обсъждане явно се разбира чиновникът да прочете написаното на слайдовете и след това с две-три изречения да обобщи, хвалейки финансовата стабилност на общината.
Всички тези неща се случиха само в рамките на няколко дни. След като си поговорихме за тях, не сте ли съгласни, че наистина трябва да си сменим чипа...?! Защото ситуацията с чипа май си е пълна катастрофа.
Аудио илюстрацията на коментираните от автора събития от седмицата, можете да чуете в прикачения звуков файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Откриха ботулинов токсин в още един варненски салон, проверките продължават

Два са салоните за красота във Варна, в които са открити с флакони с опасния ботулинов токсин, съобщава БНТ.  Тежките случаи след поставянето му, които доведоха до болница 12 жени, предизвикаха проверки, назначени от министъра на здравеопазването.  Той назначи и цялостен преглед и анализ на нормативната уредба, касаеща естетичната медицина, с оглед..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Ландшафтен архитект: Дълбокото подрязване на дърветата скъсява техния живот

Ландшафтният архитект от Пловдив Невена Цветкова издаде наръчник със съвети за засаждане, поддържане и резитба на декоративни дървета и храсти в населените места. Той беше подарен на ръководството на Община Варна, след като фирмата-изпълнител, изграждаща канализацията по Крайбрежната алея, беше глобена с 10 хиляди лева заради състоянието на дървета след..

публикувано на 10.02.25 в 10:15
Морска градина - Варна

Електрическа техника за поддръжка на Морската градина, възможно ли е това?

Запазването на Морската градина във Варна не опира само да спирането на строителните дейности и забраната на движението на автомобили. Важна е и поддръжката на парка. Косене, премахване на паднали клони, събиране и извозване на боклуците. Всички тези дейности се извършват с превозни средства на бензин и дизел. За съхраняването на един парк като..

публикувано на 10.02.25 в 09:45

В Добрич обсъждат проблемите на дуалното образование у нас

Работна среща по проблемите на дуалното образование ще се проведе днес в Регионалното управление на образованието в Добрич. В събитието участие ще вземат директорите на училища с професионални паралелки, работодатели, подкрепящи дуалното обучение, експерт от Министерството на образованието и науката и други. Срещата с домакин Регионалното..

публикувано на 10.02.25 в 08:42

10 февруари - ден за борба с епилепсията

На днешния ден светът отбелязва деня за борба с най-разпространеното хронично неврологично заболяване – епилепсията.  Денят за борба с епилепсията се отбелязва във втория понеделник от месец февруари в над 140 държави по света. Заболяването засяга между 5 и 10 на 1000 души население. По данни на Университетската болница "Свети Иван Рилски" около 50%..

публикувано на 10.02.25 в 08:35

Учениците от Варна и Добрич се връщат в класните стаи

Учениците от Варна и Добрич се връщат в класните стаи днес, след дистанционното обучение, наложено заради висока заболеваемост от грип, и последваща междусрочна ваканция.  Припомняме, че грипната епидемия във Варна беше отменена от сряда, 5 януари, а междусрочната ваканция - удължена с още два дни с решение на кмета на Варна. Четвъртък и петък бяха..

публикувано на 10.02.25 в 07:30

Сухи са пътните настилки в областите Варна и Добрич

Сухи са пътните настилки в областите Варна и Добрич. Това съобщиха за Радио Варна от  областните пътни управления. Няма затворени пътни участъци.  Два дни са обработвали пътищата със сол в област Добрич, не е валяло и днес всичко е изсъхнало, каза дежурният диспечер. Времето е ясно, а температурите на въздуха са от минус 5 до 0 градуса. В област Варна..

публикувано на 10.02.25 в 07:16