Четирима студенти от "Импириъл Колидж" в Лондон са на експедиция с яхта в Средиземно море. Целта им да изследват замърсяването с пластмаса на водните басейни. Ръководител на експедицията и капитан на яхтата е варненецът Искрен Пеев. В момента четиримата са на гръцкия остров Милос. Те очакват подобряване на времето за да продължат експедицията си. Тя е организирана по идея на самите студенти, а финансирането е осигурено от „Импириъл Колиндж”.
Експедицията трябва да приключи в средата на месец октомври. Това съобщи Искрен Пеев в морското предаване на Радио Варна и уточни, че тя има две основни цели:
Първата е да проведем изследвания за концентрацията на микропластмаса в Средиземно море. Когато пластмасовите отпадъци попаднат в моретата и океаните, те не се разлагат, а се разпадат на микроскопични частици. След време те се поглъщат от морските организми или попадат в питейната ни вода. Ние използваме специална мрежа, с която събираме частици по-големи от 180 микрона, като пробите ще бъдат анализирани в специална лаборатория.
Втората цел на нашата експедиция е да информираме хората, че използването на пластмаса, особено за еднократна употреба е изключително вредно за околната среда.
Чуйте подробностите в интервюто с Искрен Пеев:
Ландшафтният архитект от Пловдив Невена Цветкова издаде наръчник със съвети за засаждане, поддържане и резитба на декоративни дървета и храсти в населените места. Той беше подарен на ръководството на Община Варна, след като фирмата-изпълнител, изграждаща канализацията по Крайбрежната алея, беше глобена с 10 хиляди лева заради състоянието на дървета след..
Запазването на Морската градина във Варна не опира само да спирането на строителните дейности и забраната на движението на автомобили. Важна е и поддръжката на парка. Косене, премахване на паднали клони, събиране и извозване на боклуците. Всички тези дейности се извършват с превозни средства на бензин и дизел. За съхраняването на един парк като..
Работна среща по проблемите на дуалното образование ще се проведе днес в Регионалното управление на образованието в Добрич. В събитието участие ще вземат директорите на училища с професионални паралелки, работодатели, подкрепящи дуалното обучение, експерт от Министерството на образованието и науката и други. Срещата с домакин Регионалното..
На днешния ден светът отбелязва деня за борба с най-разпространеното хронично неврологично заболяване – епилепсията. Денят за борба с епилепсията се отбелязва във втория понеделник от месец февруари в над 140 държави по света. Заболяването засяга между 5 и 10 на 1000 души население. По данни на Университетската болница "Свети Иван Рилски" около 50%..
Учениците от Варна и Добрич се връщат в класните стаи днес, след дистанционното обучение, наложено заради висока заболеваемост от грип, и последваща междусрочна ваканция. Припомняме, че грипната епидемия във Варна беше отменена от сряда, 5 януари, а междусрочната ваканция - удължена с още два дни с решение на кмета на Варна. Четвъртък и петък бяха..
Сухи са пътните настилки в областите Варна и Добрич. Това съобщиха за Радио Варна от областните пътни управления. Няма затворени пътни участъци. Два дни са обработвали пътищата със сол в област Добрич, не е валяло и днес всичко е изсъхнало, каза дежурният диспечер. Времето е ясно, а температурите на въздуха са от минус 5 до 0 градуса. В област Варна..
В Източна България най-ниската температура на въздуха е измерена в Русе, където минус 9 градуса. В Разград е минус 8, по минус 6 градуса е в Силистра и Шумен, минус 5 градуса ев Добрич, по минус 3 в Карнобат и Шабла. Във Варна и на нос Калиакра е минус 2 градуса, минус 1 на нос Емине. В Бургас и Ахтопол е 0 градуса. Силен вятър с..