„Най-разумното нещо, което трябва да направи българското правителство, е да погребе АЕЦ „Белене“. Няма никакъв смисъл да се упорства повече, а да се търси политическа отговорност и ако може – наказателна, от тези, които вече сключиха договор и купиха реакторите“.
По темата за „Белене“ министърът на енергетиката Теменужка Петкова обясни, че проектът е нотифициран от Европейската комисия през 2007 година. В документа е записано, че при промяна в инвестиционния проект държавата е длъжна да информира Комисията за настъпилите промени. Петкова изрази учудване, че е било отправяно подобно питане, тъй като темата е била проучена още при излизане на арбитражното решение. Енергийният министър обясни, че първо трябва да мине процедурата за избор на стратегически инвеститор, а когато се създаде новото дружеството, ще се направи ново уведомление до Европейската комисия.
Според бившият шеф на АЕЦ "Козлодуй" Александър Николов, строителството на АЕЦ "Белене" е много закъсняло:
"Трудно ми е да преценявам политическото решение за изграждане на АЕЦ "Белене", но моята позиция е, че изключително много сме закъснели с изграждането на нова мощност".
"Не съм убеден, че по начина, по който търсим инвеститор, ще го намерим. Аз лично смятам, че българската ядрена енергетика трябва да се развива като държавна ядрена енергетика", каза още експертът, който коментира и проблемите на ТЕЦ "Марица Изток-2“ в интервю за предаването ни "Нещо повече".
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..