Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Манолова сезира Конституционния съд, ако се отложи електронната идентификация

Μάγια Μανόλοβα
Снимка: BGNES

Омбудсманът Мая Манолова ще сезира Конституционния съд, ако електронната идентификация бъде отложена през промените в Закона за въоръжените сили, съобщи тя по време на кръгла маса, посветена на въвеждането на машинното и електронното гласуване.

Според Манолова по този начин ще бъде спряна практиката да се променят множество закони през преходни и заключителни разпоредби на един.

Тя определи отлагането като опит на правителството да прикрие отказа си да въведе машинното и електронно гласуване, което нарушава правата най-вече на сънародниците ни зад граница:

"Не е честно ние получаваме няколко милиарда лева годишно във вид на преведени средства от българите зад граница, а в същото време да продължаваме да се чудим по какъв начин да бъдат ограничени техните изборни права", каза Манолова.

Проф. Михаил Константинов от "Информационно обслужване" изрази убеждение, че рано или късно електронното гласуване ще бъде въведено, но не приема аргументите на омбудсмана:

"Категорично смятам, че трябва българите в чужбина да имат право да си подават гласа по свободен начин и в момента нямат тази възможност, но е доста дискусионно съображението, че те дават един милиард евро или два милиарда лева годишно, което е факт и това им дава правото да гласуват. Не. Не това е правото. Те дават два милиарда лева, като чиста дотация за българската държава, но българската държава плаща пенсиите на техните родители в този момент", каза Константинов.

Той приведе пример и с електронното гласуване в Естония, където се оказа, че има пробив в системата за онлайн гласуване.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32