Млади богослови създадоха православната медия dobrotoliubie.com с он-лайн радио и канал в YouTube. В сайта се публикуват преводни текстове на видни богослови и църковни отци, интервюта, анализи, коментари и новини за актуални събития, касаещи Православието и Православната църква в България и по света. Идеята е на Ангел Карадаков, който през 2012 г. завършва Софийската духовна семинария „Йоан Рилски“, а през 2016 г. Богословския факултет към СУ „Св. Климент Охридски“. За рождественските теми, които са избрали да коментират и семейната Коледа разговаряме с Ангел Карадаков:
Първо да ви поздравя с настъпващото Рождество на Спасителя! В сайта темите, които са около Рождество Христово ги започнахме още с началото на Рождественския пост – публикации свързани с чудеса в православната ни църква, с мироточиви икони, чудеса случващи се и днес. В самите публикации лъха една духовна радост.
Направиха ми впечатление две теми „Можеш ли да ми дадеш 10 ст.” на свещеник Георги Цахакис и „Стават ли чудеса в съвременния свят” на отец Ясен Шинев. Вие как възприемате кампанийната благотворителност по Коледа? Действително ли сме по-отворени да даваме в дните около Рождеството?
Посланието на Рождество Христово, е преди всичко, че Спасителят идва в света, ражда се, въплъщава се в човешка природа, за да може да изкупи човека от греха. Това е посланието на Рождество Христово, че човекът вече има надежда спасение и за вечен живот. Разбира се, такива инициативи около Рождество Христово са много хубави, а през зимните месеци са даже наложителни, защото има много хора в страната, които страдат, които мизерстват и нямат възможност за едно или друго нещо. Но празниците като Рождество са преди всичко да обърнем внимание на хората с лично време и лично внимание. Защото в днешно време хората малко си говорим и ставаме все по-самотни и по-самотни.
Тази взаимност се изгубва дори, когато сме заедно на маса, най-популярната ситуация е всеки да гледа в телефона си. Факт е, обаче че Коледа събира семействата. Имате ли във вашето специална традиция свързана с Коледа?
Тъй като съм завършил богословие на мен ми дават да кадя къщата, да кажа молитвата. На мен се пада по-църковната част. Между другото на Бъдни вечер казват, че трябва да има нечетен брой постни ястия – седем, девет или единайсет, но може би ще ви изненадам, че в православната църка такава традиция няма. Тя е чисто народна. Някога в старо време, когато цялото семейство е постело на Бъдни вечер е последният постен ден и са слагали всичко, което имат постно. А на следващия ден се е пристъпвало към блажната храна.
Посланието на един млад богослов към слушателите на Радио Варна?
Пожелавам на вас и на вашите слушатели да посрещнете наистина едно Рождество Христово различно от комерсиалната Коледа, която ни залива и да знаем, че този ден е специален с това, че на него се е родил самият Спасител на света. Тоест да обърнем внимание поне малко на самия рожденик в този ден, защото в крайна сметка това е неговият празник, превръщащ се в наш личен празник. Ако могат вашите слушатели да отидат на богослужение, за запалят свещичка, да се помолят в храма, така да посрещнат един духовен преди всичко празник, чрез който да започне обновлението и на нашето духовно състояние. Защото преди всичко трябва да се стараем да променим нашата греховност, да станем по-добри и накрая да се постараем, колкото имаме сили да получим този вечен живот, който Спасителят ни е обещал идвайки на света и жертвайки се за света.
Много често застрашаваме собствените си животи заради своеволия на туристи, които не спазват правилата на плажа и флаговата сигнализация. Плажна полиция трябва да следи за реда. Това каза Стефан Калинков, воден спасител, работещ на Златни пясъци, който бе удостоен с грамота от Българския червен кръст - Варна за активната му доброволческа дейност...
Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г. Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..
Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект. Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..
Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..
Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна. Диляна..
От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS. Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..
Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в Барселона , Атланта и Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..