Отец Дончо Александров и художникът Тереза Зиковска са заедно от почти 20 години. Всеки е вървял по своя път към Бог, но именно вярата в Бог ги събира в семейство. "Срещата" се случва в храм "Св. Атанасий" в гръцката махала на Варна малко след като на това място започва отново да се извършва богослужение. Тя живее в този квартал от детство, играела е на римските терми, никога не е спирала да посещава храмовете и в нейния дом православната вяра се съхранява и в годините на социализма, когато това не беше толкова лесно.
Той признава, че в младежките си години усеща своето призвание да бъде свещеник и това било като огън, който те изгаря и не може да правиш нищо друго, въпреки че преди това е имал други намерения за професионална реализация. "Общата им среща" променя "плановете" на Тереза Зиковска и тя вместо към Атина остава във Варна. За да продължи да бъде максималистка към всичко, което прави. И да посреща голямото семейство на Бъдни вечер.
Отец Дончо: Бъдни вечер е сбъдната вечер, очакваната вечер от поколения наред хора, за да се роди Спасителят на света, Онзи, Който избавя човеците от греховете им. Онзи, Който сключва Нов завет с тях и показва истинската Любов, пътят към Бога и спасението на човек. В този смисъл ние сме изпълнени с благодарност и преживяваме всичко онова, което се е случило с Христовото Рождество. Той се ражда в една скромна пещера сред животните в смирение и отправя към нас послание ние самите да бъдем по-смирени, да бъдем по-скромни и така да преживяваме Христовото Рождество. Така че Бъдни вечер е ден за благодарност, ден за събиране със семейството и духовен празник.
А как това реално се случва във Вашето семейство, презвитера Тереза Зиковска?
Тереза Зиковска: Ние обичаме да се събираме не само малкото семейство, а както обичам да казвам - нашето голямо семейство, което включва и родителите ни. От дете сме празнували Бъдни вечер. Водещ беше моя дядо, който четеше молитвата, да прекади с тамян, да има запалена свещ в Бъдника. От първите години той беше на трапезата със съпруга ми.
Голяма приемственост има във Вашето семейство?
Тереза Зиковска: Да! При мен нямаше изненада, която да промени ритъма ми на живот. Много години бях в София и винаги съм идвала при семейството за този празник.
Какво правехте във Вашето детство?
Тереза Зиковска: Този ден си беше определен точно за това. Правеше се постната трапеза. Беше жива и прабаба ми, която имаше специално отношение към този празник.
Въпреки, че това се случва в годините на социализма!
Тереза Зиковска: Да! Аз имам много детски спомени, защото по принцип съм организатор на всякакви щури неща. Помня как един път заведох целия клас в църквата "Св. Николай Чудотворец" във Варна. Аз дойдох тук в пети клас. Разбира се, не ни позволиха дълго да стоим в храма...
Никога не съм прекъсвала това аз самата да бъда в храма. Моят баща беше лекар по разпределение в село Загорци. Казвах си, че едно време всичко са правели много разумно - църквата и кръчмата са една до друга. Двете места, където се събират хората, са едно до друго. И аз притичвах - да обиколя камъчетата, да видя кипарисите, да вляза вътре и да разгледам витражите! (смее се).
Винаги съм имала влечение, когато пътувах до Рилския манастир - да разгледам стенописите там. Когато пътувахме до Италия - да разгледаме големите храмове. Така че това отношение към Бог и църквата никога не съм го губила.
То присъства и във Вашите картини?
Тереза Зиковска: Така е.
Аз съм кръстена в "Св. Никола" още на 6 месеца в комунистическо време, когато са дошли да ме кръстят. Сега живея и работя до този храм и често "прескачам" до там.
Отец Дончо, как вярата "почука" на Вашето сърце?
Отец Дончо: В една по осъзната младежка възраст, неочаквано за мен. Но твърде осъзнато още от самото начало с решение, че не се "виждам" по друг начин, освен да бъда свещеник, да разпространявам тази вяра и да я нося. Това е като един огън, който се запалва, гори и човек няма начин как да не го разнася!
Тереза Зиковска: Моята идея да живея във Варна беше за 6 месеца, защото април месец ми престоеше изложба в Атина. Смятах да остана в Гърция, защото моят баща е роден в Гърция. Тогава бяхме на визов режим и мислех да си взема паспорта, за да пътувам по белия свят и да се развивам като художник.
Случайно през януари реших да вляза в църквата "Св. Атанасий" , която в детството ми беше затворена, а аз ходих в "Св. Богородица" в гръцката махала. Отидох на литургия там и не спрях да ходя. Там се запознахме с Дончо. Възникна тази моя идея да се омъжа, да създам семейство и тук да се развивам.
Отец Дончо: Ако се върнем на Бъдни вечер - да не оставяме семейството си без молитва,защото тя е важна в Рождественската нощ, но не само тогава. Каденето с тамяна, четенето на евангелския текст, който разказва за Рождество. Да изпеем песнопенията, които са посветени на Рождество Христово и песните за това. Всичко това създава една богата духовна домашна атмосфера на цялото семейство.
С какво участват децата у дома в този празник?
Отец Дончо: С молитва, изпяват и по нещо. Ентусиазирани са и са вдъхновени. Участват и в приготвянето, и в украсяването, и в трапезата, и в паленето на свещи.... Както Христос казва, децата са най-чисти. Те най-добре възприемат Божието Слово, най-добре възприемат тези послания.
Тереза Зиковска: Аз си мислех, докато той говори, за надеждата. Бог се ражда всяка година и затова може да почнем начисто като бебета. С повече оптимизъм и да гледаме на хората като приятели. Това пожелавам на всички: да започнем една нова година с раждането на Христос и годината да бъде добра за всички!
Отец Дончо: Тъй като ние много често се съсредоточаваме върху това да имаме късмет, пари, всякакви неща, които смятаме, че ще ни направят щастливи. Но тъй като поговорката казва, че всяко чудо е за три дни. Каквото и да получим, радваме му се, но отминава тази радост и остава нова празнота.
Нека намерим това, което ще запълни тази празнота! Ако Бог се ражда в нашето сърце, там никога няма да е празно и винаги ще има щастливи моменти, които човек да преживява всеки ден!
Споразумението за примирие между Израел и "Хамас" става възможно заради натиска от администрацията на бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп. Първите заложници ще бъдат освободени на 20 януари, когато Тръмп встъпва в длъжност, докогато бе даден и ултиматум от него за прекратяване на огъня. Това каза за Радио Варна в обзорното предаване "Позиция"..
Решението на политическата криза у нас беше намерено от политическите партии, но това, че те сполучиха с това си действие, не означава, че пътят пред тях ще бъде лесен. Това коментира за предаването "Пост Фактум" политологът и журналист в Радио Стара Загора Живко Иванов. България има редовен кабинет, депутатите избраха Росен Желязков за..
Интервю с Frank Allain - The Watcher (FEN) Английската атмосферична пост блек метъл група FEN идва за първи самостоятелен концерт в България по покана на „EventEase“. Датата е 26-и януари 2025 година, а мястото е малката зала на софийския клуб „Mixtape 5“. На сцената преди FEN ще се качат EMBRACE BY DARK и HISTORIAN. Със съдейстивето на..
Да бъде отменен достъпът до информация за разследвания и проверки, касаещи прокуратурата. Това е поискал от Върховния административен съд (ВАС) изпълняващият функцията главен прокурор и единствен кандидат за длъжността „главен прокурор“ Борислав Сарафов. За това алармира екипът на Програма „Достъп до информация“ , като изразяват надежда, че „ всички..
Със сигурност предлаганият кабинет "Желязков" ще започне с крайно ниско доверие. Поради липса на политическа алтернатива обаче, хоризонтът на управление може и да не бъде толкова кратък. Това коментира в предаването на Радио Варна Post Factum политологът Ивайло Илиев. Според него сметките могат да се объркат, ако партия "Величие" влезе в парламента. В..
Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..
2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко. Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..