Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

73% от децата с профил в социалните мрежи са под 12 г.

| обновено на 05.02.19 в 15:23
На горещата линия на Българския център за безопасен интернет са докладвани над 6 хил. случая за детска порнография.
Това каза в предаването „Новият ден” Емануил Георгиев, експерт в Българския център за безопасен интернет.
Онлайн тормозът от връстници е най-често срещаната заплаха за децата в интернет. Той е 38% от всички случаи, показва изследване на Българския център за безопасен интернет. Един от най-големите рискове, обаче, остава с детето да установи контакт възрастен, който има намерение да злоупотреби сексуално с него. Това се случва статистически по-рядко, но е много опасно, заради въздействието върху детската психика.
По данни на международната мрежа INHOPE България е на пето място в Европа като страна, в която се хоства детска порнография. Според изследване на Центъра 97 % от децата между 9 и 17 г. са в интернет, като 73 % са децата с профил в социалните мрежи, които са под възрастовото ограничение от 12 г. Това означава, че те практически лъжат за възрастта си, когато се регистрират, каза Георгиев.

Родителите могат да предпазят децата от заплахите в интернет като развиват дигитално-медийните им умения, и това не са само технически умения, отбеляза Емануил Георгиев. Той посъветва да ги научат към всяка информация, включително в интернет, да подхождат критично. Обикновено злонамерените възрастни подават грешна информация, за да влязат в контакт с децата. Често се представят, че са деца. Затова детето е добре да зададе подвеждащ въпрос, за да получи информация, която да ги издаде.

В Международния ден за безопасен интернет, отбелязван в над 100 държави по света, в това число и в България, в Добрич се организира днес Информационен ден за безопасен интернет.  Чуйте интервю на Мариела Димитрова с Емануил Георгиев:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Прекаралият 70 дни в плен отец Васил Вирозуб: Руският мир е студ, глад и изтезания

Езикът ни, културата ни са важни за отстояването на украинската идентичност, за опазването на духа ни , казва отец Васил Вирозуб от Православната църква на Украйна (ПЦУ), антипод на вече забранената проруска Украинска православна църква (УПЦ). Военен капелан към 88-ми батальон, той е един от пленените на Змийския остров (о. Змийний) на 25..

публикувано на 24.02.25 в 08:10
Ангел и Веселина Ненови

Веселина Ненова: 65 артфотографии на Ангел Ненов ще станат посланици на благотворителността

Изложбата „65“ , посветена на 65 години от рождението на Ангел Ненов ще бъде открита на 24-ти февруари в Арт салона на Радио Варна. Експозицията е с благотворителен характер и е в памет на известния варненски фотограф-художник Ангел Ненов. На 25-ти февруари се навършват девет месеца откакто той ни напусна, но специална е и датата 23-ти..

публикувано на 22.02.25 в 17:11
Кметът на Варна Благомир Коцев

Благомир Коцев: Ако областният управител целеше да се спази законът, а не изпълняваше политическа поръчка, можеше да върне таксите за строителство за прегласуване

Кметът на Варна Благомир Коцев по никакъв начин не е съгласен с мотивите на областния управител Андрияна Андреева, с които тя обжалва пред съда увеличаването на таксите за строителство. Областният управител: Спазването на законовата процедура е основната причина за обжалване на таксите за строителство В обзорното предаване на Радио Варна..

публикувано на 22.02.25 в 14:07

Християн Облаков: Във всеки град има забележителности, които заслужават да бъдат видени от туристите

Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център.  Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...

публикувано на 21.02.25 в 09:20

Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL): Трябва да разделим музикантите от създателите на дигитално съдържание

Интервю с Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL) За повече от 30 години в дет метъл ъндърграунда FLESHCRAWL издават девет алблума. И всички те са издържани в духа на 90-те. Голяма част от първите два ще прозвучат на живо от сцената на „Grind Over Sofia 2025“на 28 феврурари в клуб „При черепите“. Организаторите от „Autumn Souls of Sofia“съдействаха за..

публикувано на 21.02.25 в 07:05

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10