Някогашните пристанищни складове, от турско време, се превръщат в основа за девет етажна жилищна сграда. Това установи проверка на Радио Варна по сигнал на слушатели. Строителните дейности на ул.”Хан Омуртаг” 22 във Варна (зад Щаба на флота) трябва да завършат към края на тази година. Сградата ще бъде със „смесено предназначение“, а строежът е „трета категория“ за реконструкция на сграда, която не е паметник на културата.
Всичко това става ясно от информационната табела на обекта. Някогашните складове, известни още като маази, са били част от списъка с недвижимите архитектурни паметници на Варна. В списъка на недвижимите паметници на културата от 80-те г. са описани пет на брой маази, едната от които посочена като построена през 1850 г., а друга през 1881 г.
В края на 70-те години пожар в складовете унищожава покрива и вътрешната дървена конструкция и остава каменната им фасада. Има проект те да бъдат превърнати в концертна зала към някогашния Дом на транспортните работници (днес Морска администрация), който така и не се реализира.
През 2014 г. Комисията по архитектура и благоустройство на варненския Общински съвет гласува решение, съгласно което една от най-старите сгради във Варна с над 150 годишна история да бъде реставрирана и превърната в комплекс с изложбена, концертна зала и седем етажен жилищен блок.
Инвестиционното намерение впоследствие е било променено и сега вместо изложбена и концертна зала ще бъдат направени ателиета. Проектът беше по повод кандидатурата на Варна за Европейска столица на културата. Поради факта, че общината не спечели това домакинство, а и не предостави възможност за публично-частно партньорство за ползването на тази зала той бе променен, обясни авторът на проекта арх. Борислав Игнатов. Финалният план, който е в градеж, е преработван няколко пъти докато получи одобрение от Националния институт за паметниците на културата, добави арх.Игнатов, който е и председател на Камарата на архитектите в България. Той е варненец, завършил е УАСГ в София през 1995 г. и Колумбийския университет в Ню Йорк през 2006 г. Работил е за няколко от най-големите архитектурни фирми в света, като „Perkins + Will Architects". Преподавал е в Колумбийския университет. Лицензиран архитект е в САЩ и България. Арх. Игнатов разказа в предаването „Новият ден” на Радио Варна:
Решението на политическата криза у нас беше намерено от политическите партии, но това, че те сполучиха с това си действие, не означава, че пътят пред тях ще бъде лесен. Това коментира за предаването "Пост Фактум" политологът и журналист в Радио Стара Загора Живко Иванов. България има редовен кабинет, депутатите избраха Росен Желязков за..
Да бъде отменен достъпът до информация за разследвания и проверки, касаещи прокуратурата. Това е поискал от Върховния административен съд (ВАС) изпълняващият функцията главен прокурор и единствен кандидат за длъжността „главен прокурор“ Борислав Сарафов. За това алармира екипът на Програма „Достъп до информация“ , като изразяват надежда, че „ всички..
Със сигурност предлаганият кабинет "Желязков" ще започне с крайно ниско доверие. Поради липса на политическа алтернатива обаче, хоризонтът на управление може и да не бъде толкова кратък. Това коментира в предаването на Радио Варна Post Factum политологът Ивайло Илиев. Според него сметките могат да се объркат, ако партия "Величие" влезе в парламента. В..
Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..
2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко. Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..
Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..
Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..