Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вграждат една от най-старите сгради във Варна в нов жилищен блок

Снимка

Някогашните пристанищни складове, от турско време, се превръщат в основа за девет етажна жилищна сграда. Това установи проверка на Радио Варна по сигнал на слушатели. Строителните дейности на ул.”Хан Омуртаг” 22 във Варна (зад Щаба на флота) трябва да завършат към края на тази година. Сградата ще бъде със „смесено предназначение“, а строежът е „трета категория“ за реконструкция на сграда, която не е паметник на културата.

Всичко това става ясно от информационната табела на обекта. Някогашните складове, известни още като маази, са били част от списъка с недвижимите архитектурни паметници на Варна. В списъка на недвижимите паметници на културата от 80-те г. са описани пет на брой маази, едната от които посочена като построена през 1850 г., а друга през 1881 г.

СнимкаВ края на 70-те години пожар в складовете унищожава покрива и вътрешната дървена конструкция и остава каменната им фасада. Има проект те да бъдат превърнати в концертна зала към някогашния Дом на транспортните работници (днес Морска администрация), който така и не се реализира. 

През 2014 г. Комисията по архитектура и благоустройство на варненския Общински съвет гласува решение, съгласно което една от най-старите сгради във Варна с над 150 годишна история да бъде реставрирана и превърната в комплекс с изложбена, концертна зала и седем етажен жилищен блок.

Инвестиционното намерение впоследствие е било променено и сега вместо изложбена и концертна зала ще бъдат направени ателиета. Проектът беше по повод кандидатурата на Варна за Европейска столица на културата. Поради факта, че общината не спечели това домакинство, а и не предостави възможност за публично-частно партньорство за ползването на тази зала той бе променен, обясни авторът на проекта арх. Борислав Игнатов. Финалният план, който е в градеж, е преработван няколко пъти докато получи одобрение от Националния институт за паметниците на културата, добави арх.Игнатов, който е и председател на Камарата на архитектите в България. Той е варненец, завършил е УАСГ в София през 1995 г. и Колумбийския университет в Ню Йорк през 2006 г. Работил е за няколко от най-големите архитектурни фирми в света, като „Perkins + Will Architects". Преподавал е в Колумбийския университет. Лицензиран архитект е в САЩ и България.  Арх. Игнатов разказа в предаването „Новият ден” на Радио Варна:


Според съвременните тенденции в цял свят, адаптирането на стари структури, особено ако са били частично унищожени във времето, както в този случай с пожар, се подхожда с контраст. Новоизградената част да е ясно разграничена от старата, за да не я конкурира и да не изглежда като някаква жалка реплика на стария оригинал, обясни арх. Игнатов. В този обект старата част сме се постарали старата част да бъде запазена на сто процента, отбеляза проектантът.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48