Над 150 варненски ученици, учители и родители се очаква да се включат в поредното издание на Международния ден на Scratch на 12 май. Scratch е среда за програмиране, в която се създават анимирани истории, интерактивни игри и сценарии за филми. Тя позволява на децата, докато се забавляват с изображения, звуци и анимация, лесно да усвоят принципите на програмирането. От настоящата учебна година програмирането със Scratch е включено в учебниците за 3. клас по Компютърно моделиране.
Един от активистите и обучителите по Scratch във Варна е Борис Георгиев. който е и ментор в безплатните занимания на инициативата Coder Dojo, в който деца в началния курс също се обучават да програмират на Scratch. Иначе Георгиев вече втора година преподава информатика в училище "Любен Каравелов" във Варна.
Международният Ден на Scratch ще се проведе във Варна на 12 май, от 10 ч. в Юнашкия салон. По време на Деня на Scratch, родителите на третокласници ще могат да научат на място какви умения развива компютърно моделиране в училище или в извънкласните форми.
Вече са обявени състезателните категории за Деня на Scratch, в които младите програмисти, техните преподаватели и родители могат да изпращат проекти до 10 май 2019 г. Авторите на най-добрите предложения ще получат награди и ще имат възможност да представят своите разработки в Юнашкия салон.
На 12 май за учениците от 3. и 4. клас е конкурсът за анимация, а от 3. от 7. клас – е състезанието за най-атрактивна компютърна игра. За учителите и обучителите е конкурсът за методически разработки, в който могат да се участват по темите „Визуално програмиране със Scratch“, „Изчислително мислене (Computational Thinking) и Scratch“, а също и с проекти „Scratch и STE(A)M“. Ученическите отбори ще се оценяват в конкурса „STE(A)M приятели“, а ако екипът включва дете и неговите родители, проектът им ще се състезава в „STE(A)M фамилия“.
Mental е варненска група, съставена от петима души, които се стараят да правят музика, която не влиза в етикети и в същото време не е прекалено крайна. Музикантите свирят метъл, но взимат и от други жанрове, и споделят с категоричност пред екипа ни : "Можем да свирим всичко". Бандата е сформирана през зимата на 2023 г., а оттогава свирят главно..
По повод 90-годишнината от създаването си екипът на Радио Варна ще приеме в понеделник ценно дарение – бронзова скулптура на Йордан Каранов (1892 – 1975), музиковед, общественик и началник на радиостанцията в периода 1944 – 1950 г. Паметникът е дарение от художничката Калия Йорданова и нейния съпруг – скулпторът проф. Пламен Братанов. Произведението..
На 25 юли Православната църква възпоменава Успение на св. Анна. Света Анна, майката на Пресвета Богородица, произхожда от свещеническия род на Левиевото коляно. Със съпруга ѝ Йоаким живеели в гр. Назарет, в Галилея, и до дълбока старост били бездетни. Търпели заради бездетството си много огорчения и обиди, но понасяли всичко смирено, уповавайки се на..
Във все по-богатата програма на Варненския фестивал ‘‘Опера в летния театър‘‘ едно заглавие изпъква пред останалите. Мюзикълът ,,Аладин‘‘ е най-новата продукция на ТМПЦ – Варна и заедно с мюзикълите ‘‘Дух‘‘ и ‘‘Парижката света богородица‘‘ е лауреат на програмата на фестивала. С премиерата си на 18 юни мюзикълът покори сърцата на..
Три дни ще празнува своята 70-годишнина Университетска ботаническа градина – Балчик от 25 до 27 юли, когато ще се проведе арт изложение сред цветята. Събитието се организира съвместно с фондация „Добруджа – история, традиции, култура“, като ще бъдат представени занаяти, изкуства, лични срещи с творците, образователни работилници като тъкане,..
Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници . Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот. В същото време има и не малко примери за..