Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тръгват ли автономните автомобили по улиците на Варна?

| обновено на 30.05.19 в 12:18

Варна може да стане един от първите европейски градове, в които да се движат коли без шофьори.

Поне това предвижда проект на общината, в който в партньорство с местните власти в Торино и Хамбург, както и с помощта на технически университети от България и Западна Европа, се търси финансиране по линия на осмата рамкова програма на Европейския съюз за иновации и научни изследвания „Хоризонт 2020“.

Срокът, в който резултатите ще бъдат ясни, е последните дни на септември, пояснява Биляна Раева, която стои зад проекта от страна на Варна.

И макар изразът "автономни автомобили" да звучи като научна фантастика, американският щат Калифорния вече официално разреши тестовете на безпилотните коли. Само преди дни пощенската служба на Съединените щати също обяви, че започва в рамките на две седмици тестване с автономни камиони за превоз на пратки. Тестовете ще бъдат в три от югозападните щати - Аризона, Ню Мексико и Тексас. Успех на тестовете предполага поне частично решение на проблемите с дефицита на шофьори в световен мащаб.

Подобни автомобили обаче се тестват в още няколко части на света. По идеята активно се работи в Дортмунд в Германия и в Италия. За страните от Централна и Източна Европа, прощъпулникът може да се окаже именно Варна.

Основанието се оказва лошата пътна инфраструктура. На практика, дефектите по улиците на Варна, дупките и неравностите, липсата на маркировка, а понякога и на пътни знаци, се превръщат в ефект.

Има сериозен интерес от страна на един от технологичните гиганти да тестват колите си край морето. Освен това все повече автомобилни компании се насочват към производството на самоуправляващи се превозни средства, казва Раева.

За да се движат безопасно, автономните коли се нуждаят от пълна и точна карта на пътната инфраструктура. Картата се попълва в реално време.
Много лесно е един безпилотен автомобил да бъде научен да се движи по магистралите и пътищата на Германия, но ако това стане по нашите пътища, той би могъл да върви навсякъде. Именно този аргумент стои и в проекта на варненската община. В случай на успех, във Варна ще бъде разработена технологична и дигитална среда, която да позволи в реално време да се събират данните от картографирането на варненската улична мрежа.
Биляна Раева разказва повече какво представлява идеята.
Още за европейските политики в областта на автономните автомобили може да откриете тук.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 08.02.25 в 09:55

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30

Голям кукерски празник на 22 февруари в Балчик

Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..

публикувано на 06.02.25 в 11:51