Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се изискваше от родителите, трябваше да бъде издадена не по-рано от три дни преди постъпването на детето в градината. С нея се удостоверяваше, че детето е клинично здраво и не е било в контакт със заразно болен. Тя се издаваше от общопрактикуващия лекар или друг специалист преди постъпване в детската градина или при отсъствие за повече от 10 дни.
Важно уточнение е, че бележката за отсъствие на детето по болест засега остава.
От Регионалната здравна инспекция във Варна уточняват:
До 1 септември 2025 г. приемът на деца в детските градини се извършва, като преди първото посещение на детето в детската градина родителите трябва да представят следната информация:
1. Здравно-профилактична карта, попълнена от общопрактикуващия лекар или от друг лекар специалист;
2. Еднократен отрицателен резултат от изследване за патогенни чревни бактерии и чревни паразити, извършено не по-рано от 15 дни преди първото посещение на детето в детската градина;
3. Информация за поставените задължителни и препоръчителни имунизации и реимунизации на детето за възрастта според Наредба № 15 от 2005 г.за имунизациите в Р. България, с посочена дата на поставяне, поредност на приема и търговското наименование на приложената ваксина;
4. При деца с поставени задължителни имунизации и/или реимунизации в друга възраст - информация от общопрактикуващия лекар на детето или от друг лекар по чл. 15, ал. 2 от Наредба № 15 от 2005 г. за имунизациите в Р. България, за причината за това и заключение, че детето е с редовен имунизационен статус съгласно разпоредбите на чл. 18 от Наредба № 15 от 2005 г. за имунизациите в Р. България;
5. При деца, отложени от задължителни имунизации и/или реимунизации поради наличие на медицински противопоказания - копие от решение от областна специализирана комисия по чл. 20, ал. 3 от Наредба № 15 от 2005 г. за имунизациите в Република България с посочен срок за отлагане.
При отсъствие на детето от детската градина за повече от един месец само по епидемични показания (по преценка на ОПЛ или друг лекар) се представя еднократен отрицателен резултат от изследване за патогенни чревни бактерии, а при отсъствие за повече от 2 месеца задължително еднократен отрицателен резултат за чревни паразити, съгласно Наредба № 5/2006 г. за диагностиката, профилактиката и контрола на местните паразитози.
Промяна има и при ежедневната проверка за наличие на симптоми на заразно заболяване при приема на децата (т. нар. сутрешен филтър). При наличие на дете със симптом/и на заразно заболяване, то не се допуска в детската градина. По изключение се допуска прием на дете с клинични симптоми, за което в електронния му здравен запис в НЗИС е налична информация за липса на заразно заболяване, след медицински преглед от общопрактикуващия лекар или друг лекар, поясняват от здравната инспекция. До 1 септември 2025 г. информация за това трябва да се дава в детското заведение от родител.
Покритието със задължителни ваксини в България става все по-добро през последните години, сочи публикация на Института за пазарна икономика. В нея се цитират данни на Националния център по обществено здраве и анализи, които показват, че нивата на ваксиниране с основните задължителни ваксини у нас приближават 95% от населението и се възстановяват до..
2.2 млн. лв. за археологически проучвания и теренна консервация на обекти е одобрил Министерският съвет с постановлението за изпълнение на държавния бюджет. Парите ще бъдат преведени като допълнителен трансфер към общините, на чиято територия са обектите, съобщава "Сега". Това става ясно от публикувания на сайта на МС текст на постановлението за..
Ученици от Училището по изкуства „Св. Климент Охридски“ в Добрич се научиха как да правят ръчно изработени свещи. Желанието на децата е всички заедно, точно в 12 часа, по време на празничната обедна великденска трапеза да запалят свещичките в домовете си и да пожелаят с тях здраве и светлина за себе си и своите близки. В уютното пространство на..
На Велика събота в храм "Св. Архангел Михаил" във Варна деца боядисваха яйца. Момичетата, които присъстваха, се оказаха срамежливи, но по-малките момчета с охота застанаха пред микрофона на репортера ни Ваня Славова и споделиха своите размисли за вярата и за Бог: Към храм "Св. Архангел Михаил" във Варна от 2003 г. действа..
На Велика събота вярващите трябва да избягват суматохата. Не е време за забавления, шумни приказки и кавги. Особено важно е да следите речта си: псувните и грубите думи се считат за голям грях. Смята се, че на този ден не бива да се извършва тежък физически труд, да се работи в градината, да се чисти и пере. По-добре е да завършите всички..
Валентин Георгиев и Давид Валентинов са баща и син. Родом са от село Чернево, община Суворово. Имат собствен бизнес и много работа, но отделят от личното си време, за да правят добро за хората. От 2006 година всяка година даряват козунаци за Великден на жителите на две села – Чернево и Николаевка. От тази година добавят и живеещите в..
"Където и да ходим по големия свят, ние трябва да си останем българи! Не ни пречи да сме българи и да сме космополити! Не ни пречи да сме българи и да живеем в чужбина. Защото всеки трябва да има своя корен, за да има и хубави, мощни, големи крила." Това каза в интервю за Радио Варна Илиана Илиева-Дъбова, директор на Българското..