Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съюзът на учените награди най-младите и най-талантливите

Трима изявени млади учени от Варна спечелиха първия конкурс, обявен от Съюза на учените в 2 научни направления.

Независимата творческо-професионална организация по традиция подпомага интеграцията в сферата на науката и висшето образование, като адаптира условията в образователните и изследователски институции във Варненския регион към тези в страните от Европейския съюз. В изпълнение на един от основните си приоритети за привличане и задържане на младите учени в страната, Съюзът връчи три отличия „Награда за млад учен“.

В направление "Социални, стопански и правни науки", отличието „Награда за млад учен“, грамота и парична награда в размер на 1000 лева получи доц.д-р Владимир Жечев, преподавател в Катедра „Маркетинг“ на ИУ - Варна. Той е на 33 г. и е завършил Бизнес училище в Армс - Холандия (Arnhem Business School). Магистърска степен придобива в Университет на Уелс (University of Wales), Великобритания. Стажувал е като маркетингов консултант в представителството на General Motors в България, а дипломната му работа е именно за оптимизиране на маркетинговата функция на същата компания. Докторската му степен е от ИУ-Варна в областта на бранд имиджа при луксозни автомобили. На 25 години вече е автор на първия учебник по Маркетинг в хотелиерството в България (в съавторство с проф.Станислав Иванов). Член е на редакторската колегия на International Journal of Professional Management, Великобритания.

Повече от 14 пъти е бил канен за гост лектор в държави от Европа и Азия. Той е единственият българин, канен 2 пъти за гост преподавател в специално организирана международна професорска седмица в Nottingham Business School, Великобритания. Има няколко участия в панелни дискусии, свързани с предприемачеството във висшето образование в Европейската комисия в Брюксел. През 2016г. печели наградата за млад учен от НТС-Варна и участва в церемония в град Ченай, Индия, където фондация VIRA го награждава с приз „Млад учен“ за принос в областта на маркетинга.

Има множество публикации в страната и чужбина, които са активно цитирани от чуждестранни изследователи. В настоящия момент е устремен към разширяване на преподавателския си и изследователски опит извън страната, за да може да използва знанията си като учен и преподавател в ИУ-Варна.

Снимка

В направление "Здравеопазване и спорт" отличията са две:

„Награда за млад учен“, грамота и парична награда в размер на 1000 лева получи гл.ас. във Факултет Фармация, Катедра Биохимия, молекулна медицина и нутригеномика, на МУ – Варна гл.ас. Оскан Тасинов, д.б.

С „Награда за млад учен“, грамота и поощрителна парична награда в размер на 500 лева бе отличена и гл.ас. в Катедра по „Консервативно зъболечение и Орална патология“ гл.ас. д-р Христиана Росенова Маджова-Чоканова, д.м.

Оскан Тасинов е на 32 г. Бакалавър по „Mолекулярна биология“ на СУ "Св. Кл.Охридски", магистър „Mолекулярна биология и биотехнологии“ на Пловдивски университет “Паисий Хилендарски и придобита специалност „Биохимия” на МУ “Проф. д-р Параскев Стоянов”-Варна. През 2015г. придобива образователна и научна степен "Доктор" към МУ– Варна.

Професионалният му интерес е в областта на субклетъчните механизми на оксидативен стрес и възпаление; Молекулни механизми на инсулиновата резистентност и диабета при хора и модели на клетъчни култури; Молекулярна биология, биохимия, молекулярна генетика, нутригеномика, транскриптомика, протеомика.

Д-р Тасинов членува в Европейската организация по нутригеномика (от 2010г.), във Федерацията на европейските биохимични дружества (от 2013г.), в секция Биохимия, биофизика и молекулярна биология (от 2013г.),в Съюза на учените-Варна (от 2012г.) и в Асоциация на биохимичните катедри в България (от 2010г.)

Специализирал в Испания, Великобритания, Австрия, Ирландия, Италия. Участва в авторските колективи на 18 научни публикации, 1 глава от международно публикувана книга и 1 помагало по биохимия. Участвал е в 12 национални и 30 международни научни форума на 3, от които е награден за своето представяне.

Носител е на Грамота за високи научни постижения на Съюза на учените в България, престижни награди за участия в Конгреси по медицински науки у нас и в чужбина. 18 участия в научни проекти и програми, финансирани от български изследователски центрове, университети, институции и програми на ЕС.

Снимка

Гл.ас.д-р Христиана Росенова Маджова–Чоканова, е на 31г. През 2013 година се дипломира като магистър по дентална медицина в МУ „Проф. д-р Параскев Стоянов“ - Варна и като отличник на випуска е отличена с наградата „Studens Optimus” на името на „Проф. Д-р Славчо Давидов”. През същата година печели конкурс и започва работа като редовен асистент в катедра “Консервативно зъболечение и Орална патология“ на Факултета по дентална медицина към МУ-Варна. Преподава на студенти по дисциплините: „Консервативно зъболечение“, „Дентална клинична алергология“ и „Орална патология“ на български и английски език. През 2015 г. се дипломира и като магистър по Здравен мениджмънт, а през 2018г. придобива специалност по "Дентална клинична алергология". В момента специализира „Оперативно зъболечение и ендодонтия“.

През 2016 г. защитава докторската си дисертация по терапевтична стоматология. Има 44 участия в конгреси и конференции от различни области на денталната медицина. Има авторство и съавторство в 2 учебника, 36 публикации и научни съобщения у нас; 11 публикации и научни съобщения в чужбина. През 2014 г. е отличена с Годишната награда – 3 място за млад учен на 24-та Асамблея на Интернационалната Медицинска Асоциация „България” (ИМАБ) - в секция „Дентална медицина и орална патология”. Член e на 6 български и международни научни дружества. Специализирала е в различни области на денталната медицина в България, Швейцария и Италия. В момента по-голямата част от времето й е посветено на дъщеричката, която е вече на два месеца, но успява да намери време за пациентите си и за последния научен проект, по който работи. Благодарна е, че има шанса да работи клинично и като млад учен именно в голямото научно семейство на МУ - Варна.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветан Симеонов, Българска търговско-промишлена палата (БТПП)

Бизнесът алармира за дефицит на висшисти в техническите науки

Остра нужда от кадри с висше образование в областта на техническите науки са заявили близо 80 на сто от представители на бизнеса в България, участвали в анкета на Българската търговско-промишлена палата. 22 на сто от участвалите в проучването са посочили необходимост от висшисти в областта на природните науки, математиката и информатиката, а 19..

публикувано на 08.02.25 в 14:44

Съветът на ректорите предлага медицинските сестри и акушерките да учат 3 вместо 4 години

За промяна на продължителността на обучението за придобиване на образователна степен „бакалавър“ за специалност „медицинска сестра“ и специалност „акушерка“ от 4 на 3 учебни години настояха от Управителния съвет на Съвета на ректорите на висшите училища по време на съвместно заседание с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев днес...

публикувано на 08.02.25 в 12:17
Димитър Ганев

Димитър Ганев, "Тренд": Най-големият проблем за българите са високите цени

32% от българите имат позитивно отношение към кабинета "Желязков", но други 39% са на противоположното мнение и не одобряват новото правителство. Това сочи социологическо проучване на "Тренд", съобщи социологът Димитър Ганев. Икономическата тревожност сред българите остава висока. Проблем номер 1 за населението е повишаването на цените. Според запитаните..

публикувано на 08.02.25 в 12:10

Как да не купим фалшив парфюм за 8 март?

Наближаването на 8 март традиционното засилва търсенето на дамска козметика. Рисковете да попаднем на фалшиви парфюми в този период също нарастват, напомнят от онлайн платформата „Ние, потребителите“.  От там отбелязват, че макар репликите да копират в голяма степен оригиналите по външен вид, дизайн, надписи, цветове, флакон и опаковка, все пак има..

публикувано на 08.02.25 в 12:09
В цяла Гърция имаше масови протести на втората годишнина от жп катастрофата, при която загинаха 57 души

Катя Пеева, БНР: Гърците още не са стигнали до апогея на протестите

Все още не се е стигнало до апогея на протестите в Гърция. Това коментира за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна кореспондентът на БНР в южната ни съседка Катя Пеева. Масовите недоволства са с искане за правосъдие заради виновните за влаковата катастрофа преди две години, защото, "не е виновен само началникът на гарата в Лариса" , подчерта..

публикувано на 08.02.25 в 12:00

"От Киноцентъра до музейната витрина" - носии от филма "Капитан Петко войвода"

По повод 125-годишнината от кончината на Капитан Петко Войвода в музея на Възраждането във Варна е подредена изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина". В нея са показани автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален..

публикувано на 08.02.25 в 10:25

Механична плетачна машина

Ръчна машина за плетене на прежда е най-новият експонат в постоянната експозиция на Музея за нова история на Варна. Машината е на фирмата "Дюбие", модел 1930 година. В онези години това механично устройство е било мечта за всяка домакиня, защото с него плетенето се е превръщало в бързо и удобно. "Точно това е едно нововъведение за времето си, което е..

публикувано на 08.02.25 в 09:48