Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След 124 години: Дом "Княгиня Надежда" затваря врати

124 години след създаването си Дом „Княгиня Надежда“, в който се отглеждат деца, лижени от родителска грижа,  ще бъде закрит. Съветниците от постоянната комисия „Социални дейности и жилищна политика“ към Общински съвет дадоха съгласието си това да се случи в изпълнение на националната политика за поетапно закриване на специализираните институции за деца.

Домът за деца, лишени от родителска грижа, който към момента е с капацитет 10 места, ще затвори окончателно врати на 1 септември 2019 г. Част от обитателите му тази година навършват пълнолетие, а останалите ще бъдат насочени към други социални услуги или ще започне работа с биологичните им родители, които да поемат грижа за детето.

На 22 февруари 1895 г. варненското Дружество „Саморазвитие” открива сиропиталище за 15 деца в къщата на Йосиф Щайхол, намираща се срещу Градската градина. През 1903 г. грижите за децата-сираци поема „Варненското женско благотворително дружество за поддържане на сиротопиталище „Надежда”, което премества дома в стара сграда, намираща се на сегашния адрес – ул. „Кракра” № 2.  През септември дружеството изпраща писмо до княз Фердинанд, който отговаря положително на молбата им Домът да бъде поставен под покровителството на княгиня Надежда, а годишен празник на приюта да бъде 17 септември – именният ден на княгинята.

В началото на следващата година към приюта било създадено Стопанско училище „Мария Луиза”, а през март 1908 г. настоятелството обявило княгиня Елеонора за почетен председател на Дружеството. По време на водосвета на 17 септември 1910 г. княгинята обещала да окаже помощ на приюта заради упоритото настояване на ръководството за нова сграда и организирала подписка за дарения, в която първа се включила Варненската Община. След нея пари дало княжеското семейство, руският вицеконсул Черказки, който информирал руския император за събитието, италианският консул Луиджи Асарето, който дарил не малко пари за градежа, английският консул Брофи и неговата съпруга, които събирали пари за сиропиталището чрез благотворителни вечеринки в посолството в София, а архитект Дабко Дабков – проектант на сградата, дарил своя проект на Общината.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветан Симеонов, Българска търговско-промишлена палата (БТПП)

Бизнесът алармира за дефицит на висшисти в техническите науки

Остра нужда от кадри с висше образование в областта на техническите науки са заявили близо 80 на сто от представители на бизнеса в България, участвали в анкета на Българската търговско-промишлена палата. 22 на сто от участвалите в проучването са посочили необходимост от висшисти в областта на природните науки, математиката и информатиката, а 19..

публикувано на 08.02.25 в 14:44

Съветът на ректорите предлага медицинските сестри и акушерките да учат 3 вместо 4 години

За промяна на продължителността на обучението за придобиване на образователна степен „бакалавър“ за специалност „медицинска сестра“ и специалност „акушерка“ от 4 на 3 учебни години настояха от Управителния съвет на Съвета на ректорите на висшите училища по време на съвместно заседание с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев днес...

публикувано на 08.02.25 в 12:17
Димитър Ганев

Димитър Ганев, "Тренд": Най-големият проблем за българите са високите цени

32% от българите имат позитивно отношение към кабинета "Желязков", но други 39% са на противоположното мнение и не одобряват новото правителство. Това сочи социологическо проучване на "Тренд", съобщи социологът Димитър Ганев. Икономическата тревожност сред българите остава висока. Проблем номер 1 за населението е повишаването на цените. Според запитаните..

публикувано на 08.02.25 в 12:10

Как да не купим фалшив парфюм за 8 март?

Наближаването на 8 март традиционното засилва търсенето на дамска козметика. Рисковете да попаднем на фалшиви парфюми в този период също нарастват, напомнят от онлайн платформата „Ние, потребителите“.  От там отбелязват, че макар репликите да копират в голяма степен оригиналите по външен вид, дизайн, надписи, цветове, флакон и опаковка, все пак има..

публикувано на 08.02.25 в 12:09
В цяла Гърция имаше масови протести на втората годишнина от жп катастрофата, при която загинаха 57 души

Катя Пеева, БНР: Гърците още не са стигнали до апогея на протестите

Все още не се е стигнало до апогея на протестите в Гърция. Това коментира за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна кореспондентът на БНР в южната ни съседка Катя Пеева. Масовите недоволства са с искане за правосъдие заради виновните за влаковата катастрофа преди две години, защото, "не е виновен само началникът на гарата в Лариса" , подчерта..

публикувано на 08.02.25 в 12:00

"От Киноцентъра до музейната витрина" - носии от филма "Капитан Петко войвода"

По повод 125-годишнината от кончината на Капитан Петко Войвода в музея на Възраждането във Варна е подредена изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина". В нея са показани автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален..

публикувано на 08.02.25 в 10:25

Механична плетачна машина

Ръчна машина за плетене на прежда е най-новият експонат в постоянната експозиция на Музея за нова история на Варна. Машината е на фирмата "Дюбие", модел 1930 година. В онези години това механично устройство е било мечта за всяка домакиня, защото с него плетенето се е превръщало в бързо и удобно. "Точно това е едно нововъведение за времето си, което е..

публикувано на 08.02.25 в 09:48