Известно е, че дърветата в градовете понижават температурата и повишават качеството на въздуха. Ново изследване сочи, че те може да допринасят и за по-доброто настроение на жителите, уточнява БГНЕС.
Екип от Универиситета на Върмонт провел проучване на хиляди съобщения в Туитър, публикувани от жители на градовете в САЩ. Прегледани били съобщенията на повече от 4600 души, които посетили над 160 парка и други залесени местности. След това постовете в Туитър били сравнени с другите неща, които са писали същите хора, преди да отидат сред зеленината. Оказало се, че когато прекарат известно време в парковете, хората изразяват по-положителни емоции и използват по-позитивни думи. Ефектът от посещението им се запазвал до 4 часа след това. Колкото повече зеленина и слънчева светлина имало в парка, толкова повече се отразявало това на посетителите, сочат резултатите.
Това е първото проучване от този вид и беше публикувано в списание "Хора и природа" (People and Nature). Анализът е направен на базата на информация от инструмент, наречен "хедонометър", който класира повече от 10 000 думи в английския език от 1 до 9, според тяхната позитивност. Думи като "смях" имат стойност от 8,5, докато думи като "убивам" и "хванат в капан" (trapped) носят най-ниска стойност.
Съобщенията, изпратени от парковете, повишавали позитивността на написаното с 2,5%. Един от авторите на изследването посочва, че това не изглежда висок процент, но всъщност бил сравним с повишението, отчитано около Коледа. Именно празниците около Коледа били най-щастливото време от годината, сочи хедонометъра, който събира 50 милиона туита дневно и прави измервания на настроенията.
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..