Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За любовта - малка история от /глобалното/ село

Любовта не пита когато идва. Не пита какъв си, от къде си и дори какъв език говориш. Така се случва с двама души – тя българка, той англичанин. Животът ги събира в провадийското село Кривня. Запознават се в социалната мрежа, макар, че и двамата живеят в едно и също село. Не, че селото е голямо, но никога не са се срещали в него. Срещат се в нет-а. Пишат си, макар, че тя не знае английски език, а той не знае български. Превеждат си чрез платформата Гугъл. А преводите са повече от комични. Добре, че и двамата имат чувство за хумор. За англичанина не знам много, но с жената се запознах при едно от пътуванията ми до селата, за които правим предаване по Радио Варна. Красимира Костадинова е родом от Кривня. Сега е секретар в местното кметство, преди това е била секретар и на читалището. Знае много интересни истории от миналото на селото. И докато ми разказваше, разказа и за себе си.

В село Кривня имаме доста англичани, които са избрали домът им да бъде в селото. Мъжът, с когото живея, живее в Кривня от около 10 години. В началото е живял 6 месеца тук и 6 месеца в Англия.  Но преди 5 години окончателно решава, че ще остане да живее в Кривня.

Как се запознахте?

Първо чрез интернет независимо, че ние живеем в едно село. Беше наистина много странно. Първата ни комуникация беше с компютъра. Не сме се виждали.

Красимира КостадиноваА като си пишехте той вече в Кривня ли живееше?

Да. Знаех, че той живее в Кривня. Беше много интересно - живеем на едно място, но не сме се виждали, не сме се чували. В много смешни ситуации сме изпадали, защото той абсолютно не разбираше български език. По времето, когато аз учех в училище, задължителния език беше руският и немски или френски.

И как се разбирахте, как си пишехте?

Чрез Гугъл. Беше много смешно.

Гугъл ви превеждаше?

Да.

Нелепи преводи получаваха ли се?

Да. Много. Имала съм случай, когато той ме нарече "миризливо прасе" и беше доста комично. Но аз имам принцип - щом си приел за втора родина България, трябва да говориш български език. И той учи нашия език и сега комуникацията ни не е вече чрез Гугъл. Сега си говорим почти на български език.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Политолог: В рамките на тази седмица ще се реши дали ще има правителство

В рамките на тази седмицата ще се разбере дали ще бъде съставено правителство или не. Политическите партии вече водят неформален диалог. Това каза политологът Атанас Радев. Според него индикация за това е поведението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова и заявките и по отношение на това какво трябва да свърши парламентът в идните..

публикувано на 12.12.24 в 09:48

В света на фотоарта през погледа на Дмитрий Пузирев – красота и хармония между женското тяло и архитектурата

С проекционна изложба на фотоарт„GIRLOgrapfy&many more“ зимните вечери на балчиклии разнообрази графичният дизайнер и фотограф Дмитрий Пузирев този месец в рамките на културния афиш на артцентър Чаршията.  Прекрасното шоу, за което публиката сърдечно му благодари, включи няколко серии видеопроекции на дигитални колажи и творчески фотопроекти на автора,..

публикувано на 12.12.24 в 07:05
Отстраняване на проблем в машина за гласуване.

Експерт: Чрез съпоставката между бюлетините от машините и данните от флаш паметите могат да бъдат хванати манипулациите

Единствено съпоставката между преброяването на бюлетините от машинното гласуване и данните от флаш паметта може да разкрие какви манипулации са правени с гласовете на изборите. Това мнение изрази Петър Пенчев, собственик на компютърна фирма, наета за отстраняване на проблемите с устройствата за гласуване. По думите му съществува реална възможност, чрез..

публикувано на 11.12.24 в 07:10

Oliver s. Tyr (FAUN): Важно е да възстановим връзката си с природата

Интервю с Oliver s. Tyr (FAUN) Немските езичници FAUN направиха първи концерт в България на 8 декември в софийския клуб „Joy Station”. Стилът на групата е определян като паган метъл, фолк рок, даркуейв, а също и средновековна музика с келтски и скандинавски мотиви, изпълнени на старинни инструменти. Концертът е част от „East & Central Europe..

публикувано на 10.12.24 в 08:40

Alex Taylor (MALEVOLENCE): Не насърчаваме насилието, но създаваме касапници

Интервю с Alex Taylor (MALEVOLENCE) 2 дни, 2 сцени, 20 групи. Така изглежда тази година, организирания от „141“ фестивал „Hardcore X-mass”. Датите са 13 и 14 декември. Мястото – двете зали на софийския клуб „Mixtape 5“. За повече инфо и подробности посетете страницата на фестивала във Facebook, но дни преди събитието не останаха..

публикувано на 10.12.24 в 08:10
Наталия Чешмеджиева

Наталия Чешмеджиева: Да бъде обществено радио - това е съдбата на Радио Варна през всички 90 години

Преди 90 години Радио Варна е създадено от радиолюбителите - през 1934 г. варненският елит казва: "Искаме да сме в крак с времето! Искаме да имаме радио - събираме се, финансираме това и го правим". Преди 90 години на днешния ден обществеността си прави радио, и такава е съдбата му и до днес - през цялото време да бъде общественото радио на Варна..

публикувано на 09.12.24 в 08:40
Огняна Тонева в предаването

Огняна Тонева - посланик на Радио Варна по света

Посланик на Радио Варна по света. Така можем най-ясно да опишем един от най-верните слушатели на Радио Варна - Огняна Тонева. Заминала в Америка преди години, тя не спира да се интересува от родния град и събитията тук. Затова ѝ помага Радио Варна, което Огняна си пуска или през плейъра на сайта ни, или през платформите за радио излъчване, а отскоро..

публикувано на 09.12.24 в 08:30