Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добромир Ганев: Моментът е златен за покупка на имот

Снимка: БГНЕС

Варна е на първо място в страната по въведени в експлоатация жилищни сгради през третото тримесечие – 134. След нея са Пловдив със 77 сгради, и Бургас и София със 76-т.

От въведените в експлоатация жилища през третото тримесечие на т.г. със стоманобетонна конструкция са 73 %, а 23 % с тухлена.

Подходящ ли е моментът за покупка на недвижим имот и конюктурата на пазара за Радио Варна коментира Добромир Ганев, председател на Националното сдружение "Недвижими имоти":

Какво се продава най-много в момента - семейни жилища, офиси или т.нар.спални, за които се говори напоследък?

Много анализи направихме в края на миналата година и началото на тази. Те бяха свързани с очакването, че Европейската централна банка ще повиши основните лихви. Не само, че това не се случи, а се случи намаление на тези лихви. Това подхрани пазара допълнително, тоест не видяхме някакъв рязък спад. Има все още ръст на цените в рамките на от 2 до 6 % в различните градове. В същото време сделките са в почти същия диапазон като обеми, в София дори има ръст от 6 %.

Има прогнози, че този ръст ще продължи в следващите две години, защото обемът на строителството също е голям.

Това е предлагането. Не е задължително това което се произведе, тоест ново строителство да бъде продадено. Напротив, това оказва натиск върху цените и дава по-добри възможности на купувачите. Всъщност купувачите в момента са в много златен период - от една страна в момента много голямо предлагане на строителна продукция, също така  старо строителство, в същото време продължаващи ниски лихви, които стимулират пазара. Трябва да добавим и добрите макроикономически показатели - ръст на заплатите в големите градове, нисък ръст на безработица, много висок коефициент на заетост.

Т.г. има ръст и в броя на издадените разрешителни за строеж в големите градове. Презастрояването, обаче не компрометира ли добрата локация?

Понякога се получават подобни конфликти. Някои постановки в Закона за устройство на територията дават тази възможност. В повечето случаи това са законни сгради, но се използват вратички в този закон за да се прави по-високо застрояване, засенчват се сгради и средата става по-неблагоприятна. При всички положения има такива проблеми в поне няколко от по-големите градове, вкл. и в някои райони на Варна. Друг проблем е свързан с общинската инфраструктура и невъзможността на повечето от общините да финансират подобни тежки проекти.

Цялото интервю чуйте е звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Станислава Томова-Съни: Освен талант и качества, овладяването на изкуството на танца изисква още желание и воля

Станислава Томова-Съни е основател и хореограф на Sunny Dance Studio . Започва да танцува като съвсем малка с народни танци в Детско-юношеския фолклорен ансамбъл "Ручейче" и Фолклорния ансамбъл към Община Варна.  През 2002 г. се пренасочва към аеробни занимания и след обучение става инструктор по латино аеробика към клуб "Темпо", а две..

публикувано на 13.10.25 в 08:10
Двамата историци в студиото на Радио Варна

Милко Палангурски и Веселин Янчев: Много е кратък хоризонтът на съвременните ни политици

Книгата „Три погледа върху Съединението от 1885 година“ беше представена във Варна през тази седмица. Автори са историците Милко Палангурски, Веселин Янчев и Петър Стоянович. Разговаряхме с двама от тях – професорите Палангурски и Янчев, но не само за самата книга или за това какво е казано и какво не за Съединението. Постепенно предмет на..

публикувано на 11.10.25 в 14:01

Д-р Ивайло Митковски: Политици насъскват хората да мразят

  Инцидентът във Варна, при който насъскани от стопанина си питбули, убиха домашен любимец и раниха човек , са резултат от езика на омразата който се насажда от политическите ни елити. Това каза в ефира на предаването ПФ д-р Ивайло Митковски,  председател на варненската организация на ДСБ. По думите му, така наречения елит на нацията, със своите..

публикувано на 10.10.25 в 18:32

Около 20 на сто е поскъпнал медът

Между 12 и 15 лева за килограм се търгува на дребно медът в Балчик. Изкупната му цена на едро в момента е около 5 лева при искани от пчеларите поне 5.70 лева на килограм, коментира председателят на пчеларското дружество „Пчела – Балчик 2019“ Стойко Василев. При миналогодишна изкупна цена около 4.20 лева и на дребно около 10-12 лева за килограм,..

публикувано на 10.10.25 в 08:00

Hans Magnus "Snah" Ryan (MOTORPSYCHO): Музиката е безкрайна жива енергия

Интервю с Hans Magnus "Snah" Ryan (MOTORPSYCHO) Интервюто с Hans Magnus "Snah" Ryan от MOTORPSYCHO го бях забравил. Буквално. Подсети ме публикация във Facebook за предстоящия концерт на групата в България. Името на бандата ми прозвуча адски познато. Разрових се в архива и открих, че през 2021 година съм разговарял с Hans Magnus "Snah" Ryan..

публикувано на 09.10.25 в 15:18

Matt Barlow (ASHES OF ARES, екс-ICED EARTH): Като полицай съм записал повече албуми, отколкото когато бях музикант на пълен работен ден

Интервю с Matt Barlow (ASHES OF ARES, екс-ICED EARTH) Няма да обяснявам кой е Matt Barlow, най-меланхоличният глас в метъла. Няма да обяснявам кои са ICED EARTH. Няма да обяснявам какво представлява албумът „The Darka Saga“. Само ще отбележа, че по покана на „BGTSC“ на 10 октомври в софийския клуб „Mixtape 5“Matt Barlow и сегашната му група..

публикувано на 09.10.25 в 08:15
Валентин Георгиев

Валентин Георгиев: Не трябва да се пестят средства за поддръжка на язовирите

Поддръжката на един язовир се извършва целогодишно и не трябва да се пестят средства, коментира за Радио Варна Валентин Георгиев, който стопанисва яз. „Николаевка“ в община Суворово. На първо място е почистването на всички хидромелиоративни съоръжения, но много от концесионерите на язовири не го правят, тъй като е скъпо и трудоемко, посочи..

публикувано на 08.10.25 в 07:55