Продължава да се търси вариант за депонирането на отпадните черупки от рапани. Това съобщи в морското предаване на Радио Варна председателят на Асоциацията на производителите на рибни продукти "БГ ФИШ" Йордан Господинов. Проблемът е в това, че черупките не са категоризирани като безвредни отпадъци, а са в категория "Други", каза Господинов и уточни:
Когато са в тази категория, едва ли не, черупките от рапани трябва да бъдат третирани като опасни отпадъци. Оказа се, че или трябва да правим сериозни лабораторни изследвания, или да ги депонираме като опасни отпадъци, което е много сложна процедура. Направихме проучване и се оказа, че у нас няма лаборатория, която да изследва химичния състав на черупките, а освен това, няма и машини, които биха могли да ги смелят. Една от фирмите е получила предписание от РИОСВ-Бургас за това, че черупките не може да се депонират на сметища, както сме правили десетилетия...
След запитване от браншовата организация към Министерството на околната среда и водите, от ведомството са отговорили, че има вариант евентуално черупките от рапани да бъдат депонирани като строителни отпадъци.
В други държави има практика черупките да бъдат използвани в строителството, като тор за растенията или като съставка във фуражите за птици, допълни Йордан Господинов, спроред когото:
Най-вероятно ще се намери решение на проблема. Ако това не се случи скоро, ние отново ще алармираме институциите.
Йордан Господинов, който е и председател на Консултативния съвет за Черно море, определи като "добра новина" увеличената квота за улов на калкан. Квотата на България бе увеличена от 54 на 75 тона по време на последната Асамблея на Генералната комисия за Средиземно и Черно море.
Подробности чуйте в интервюто:
Натоварено е към този час движението по основните артерии в града. На бул. "Сливница" има лека катастрофа между лек и тежкотоварен автомобил с материални щети, видя репортер на Радио Варна. Вследствие на инцидента се образуват колони от автомобили в посока от центъра към кварталите.
Община Добричка обмисля инициирането на нов референдум във връзка с инвестиционните намерения за изграждането на ветроенергийни паркове на територията ѝ. През 2024 г. общинската администрация подготвяше провеждането на референдум, заедно с парламентарните избори на 27 октомври, който беше отменен ден преди датата за местното допитване. Като..
В два козметични салона във Варна откриха празна ампула от ботокс и ампули с хиалуронова киселина. Проверки са извършени в 15 обекта. Това каза д-р Петър Янев-директор на дирекция "Медицински дейности" в Регионалната здравна инспекция във Варна. Вече тече разследване, но студиата за красота не са затворени. Тези обекти са предназначени за предоставяне..
Предстои изграждането на два STEM кабинета в Основно училище "Антим I" в Балчик. Единият ще бъде по математика и информационни технологии за 5-7 клас, а другият - по природни науки за децата от начален курс, съобщават от учебното заведение. Двата STEM кабинета по проект "Изграждане на училищна STEM среда" са на..
И в аптеките да се извършва т.нар. сдвояване с приложението е-здраве. Тази възможност беше обсъдена между министъра на електронното управление Валентин Мундров и председателя на УС на Българския фармацевтичен съюз /БФС/ Димитър Маринов. Понастоящем приложението може да инсталира всеки, който има електронен подпис, в противен случай сдвояването се..
В община Балчик има 11 детски градини, в които са обхванати общо 572 деца. Всичките шест училища в общината са средищни и в тях се обучават 1264 ученици от първи до 12. клас. Центърът за специална образователна подкрепа (ЦСОП) с интернат "Академик Тодор Самодумов" - село Кранево е преобразуваното..
Народното събрание одобри на първо четене забраната на вейповете. С решението се забранява продажбата и рекламата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори или техни аналози, продажбата и рекламата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори или техни аналози, предаде БНР. ГЕРБ-СДС предложиха проект за решение за..