Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да обичаш дивото

Снимка: Петя Димитрова

Петя Димитрова е завършила Етнология и културна антропология в Софийския университет. Работила е в Института за етнология и антропология в Северна Македония. И обича да пътешества. Толкова много, че едно от последните ѝ приключения е издадено под формата на книга. Тя се казва „Да обичаш дивото”. И е посветена за един почти едномесечен престой в Монголия, събран в малко над 300 страници – впечатления, снимки, илюстрации, карти и дори саундтрака на пътуването. Страна, която свързваме основно, с монголци (по понятни причини), степи, юрти, кирилица и столицата Улан Батор. Но там има много повече, разказва Петя Димитрова.

Да обичаш дивото, означава, да си позволиш, да живееш извън стягащото сърцето съвремие, западно, в което всички постоянно бързаме на някъде, да усещаш природата, да имаш достатъчно време, да прекарваш сред нея. Най-накратко това е. В монголски план - да се впуснеш в едно няколкоседмично пътешествие с УАЗ-ка из пустошта, спейки основно на палатка.

Какво провокира този приключенски дух?

Това че аз и тримата българи, които бяхме там, въобще преди да решим да тръгнем, си говорихме, че знаем много малко за Монголия. За нас тя е едно зелено петно на картата - отгоре Русия, отдолу Китай, а то е по-средата и ние нищо не знаем за него. И в този смисъл е символ на дивото. И решихме да се насочим натам.

Защо не ви харесва урбанизацията, тя предоставя всякакви удобства?

Не че не ни харесва урбанизацията. Просто не може да се живее само така. Златната среда е най-хубава, както може би повечето хора знаят. Не знам дали го практикуват, аз също работя в голям град, но смятам, че всеки човек има нужда от по-дълги или по-кратки бягства.

Като дестинация Монголия е доста далече за бягство...

Доста е далече за бягство. Ние бягахме с Транссибирския влак. Не подир него, а в него. И бягахме четири денонощия. На петото слязохме в Иркутск край езерото Байкал. Там постояхме едно денонощие, след което прибягахме до Монголия, където останахме 20 дни.

Защо Монголия?

Средна Азия за всички нас, четиримата, е много любопитна територия, където ние не бяхме ходили. Аз лично за трети път отидох до Русия, но за първи имах възможността да посетя Сибир. Определено ми хареса.

Чуйте целия разказ на Петя Димитрова в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пулмолог: Безвредно пушене няма

Тютюнът причинява 25 % от всички видове рак и убива над 8 милиона души всяка година, но на пазара се предлагат „нови“ и „по-безопасни“ продукти насочени основно към младите хора. Почти всяко пето дете е настоящ пушач (пушилo e един и повече дни през последния месец), като относителният дял на момичетата е по-висок от този на момчетата (17% срещу..

публикувано на 31.05.24 в 10:15
Даниел Стефанов

СИК-овете имат много повече отговорности в сравнение с изборите през 90-те години, но обучението им не се променя

Хартиените бюлетини за изборите на 9 юни са направени достатъчно различими, което минимизира допускането на грешки. Това каза за Радио Варна изборният експерт Даниел Стефанов. Често допускана грешка, по думите на Стефанов, е при гласуване с хартия да се попълва само преференцията, но не и партията, което прави вота невалиден. Липсва подробно..

публикувано на 31.05.24 в 08:10

Даниела Белчева: Това, което живо ме интересува, са човешките взаимоотношения

Песните на Даниела Белчева имат свойството да проникват дълбоко в слушателя. Правят го по фин и деликатен начин, почти незабележимо - сякаш винаги са били там. В момента певицата работи върху третия си албум, който ще излезе в края на юни. Той ще съдържа девет песни, а заглавието му е "Naive" ("Наивна"). Наивността е една линия, която..

публикувано на 30.05.24 в 08:00

Радослава Бекова: Рибата в Черно море става все по-дребна

По-високата температура на водата в Черно море води до по-ранно полово съзряване на рибата, което е сериозен проблем, защото забраните за улов не са съобразени с тази промяна. Това каза за Радио Варна д-р Радослава Бекова от Института по океанология към БАН и допълни: "По-ранното полово съзряване на рибите започва дори при повишаване на..

публикувано на 29.05.24 в 06:58

Проф. Драгомир Пламенов: 13 са пълните отличници в ТУ-Варна

750 са абсолвентите, завършили през 2023 година Техническия университет във Варна. Преди дни те получиха дипломите си на церемония във Фестивалния и конгресен център във Варна. 13 са пълните отличници от четирите факултета. „Успехът на абсолвентите е много добър, както на тези, които се обучаваха с образователно-квалификационна степен..

публикувано на 28.05.24 в 13:47

Guilhermino Martins (SERRABULHO): От едната страна е Роналдо, от другата сме ние

Интервю с Guilhermino Martins (SERRABULHO) 31 май и 1 юни са датите, на които София ще бъде домакин на екстремната танцова вечеринка „Grind Over Sofia 2024”. Мястото е клуб „При черепите”. Органзатори са  сат „Autumn Souls of Sofia”. Големият хедлайнър са SINNISTER, а една от другите основни банди са протугалците от SERRABULHO. Техният басист..

публикувано на 28.05.24 в 09:05
Яна Дамс

Яна Дамс и златната връзка между културите

Художничката Яна Дамс откри изложбата „Златен диалог: златната връзка между културите“ в Археологическия музей във Варна. Яна Дамс е родена през 1972 година в Германия, днес работи и живее в Дрезден, където изследва универсалния език на формата, който свързва различни епохи и култури. Показва творбите си в контекста на исторически колекции, за..

публикувано на 27.05.24 в 09:10