Петя Димитрова е завършила Етнология и културна антропология в Софийския университет. Работила е в Института за етнология и антропология в Северна Македония. И обича да пътешества. Толкова много, че едно от последните ѝ приключения е издадено под формата на книга. Тя се казва „Да обичаш дивото”. И е посветена за един почти едномесечен престой в Монголия, събран в малко над 300 страници – впечатления, снимки, илюстрации, карти и дори саундтрака на пътуването. Страна, която свързваме основно, с монголци (по понятни причини), степи, юрти, кирилица и столицата Улан Батор. Но там има много повече, разказва Петя Димитрова.
Да обичаш дивото, означава, да си позволиш, да живееш извън стягащото сърцето съвремие, западно, в което всички постоянно бързаме на някъде, да усещаш природата, да имаш достатъчно време, да прекарваш сред нея. Най-накратко това е. В монголски план - да се впуснеш в едно няколкоседмично пътешествие с УАЗ-ка из пустошта, спейки основно на палатка.
Какво провокира този приключенски дух?
Това че аз и тримата българи, които бяхме там, въобще преди да решим да тръгнем, си говорихме, че знаем много малко за Монголия. За нас тя е едно зелено петно на картата - отгоре Русия, отдолу Китай, а то е по-средата и ние нищо не знаем за него. И в този смисъл е символ на дивото. И решихме да се насочим натам.
Защо не ви харесва урбанизацията, тя предоставя всякакви удобства?
Не че не ни харесва урбанизацията. Просто не може да се живее само така. Златната среда е най-хубава, както може би повечето хора знаят. Не знам дали го практикуват, аз също работя в голям град, но смятам, че всеки човек има нужда от по-дълги или по-кратки бягства.
Като дестинация Монголия е доста далече за бягство...
Доста е далече за бягство. Ние бягахме с Транссибирския влак. Не подир него, а в него. И бягахме четири денонощия. На петото слязохме в Иркутск край езерото Байкал. Там постояхме едно денонощие, след което прибягахме до Монголия, където останахме 20 дни.
Защо Монголия?
Средна Азия за всички нас, четиримата, е много любопитна територия, където ние не бяхме ходили. Аз лично за трети път отидох до Русия, но за първи имах възможността да посетя Сибир. Определено ми хареса.
Чуйте целия разказ на Петя Димитрова в звуковия файл.
Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...
Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...
Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..
Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..
Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..
Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев. Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..
Варненският състезател по тенис Иван Иванов, който спечели "Уимбълдън", се завърна в родния си град от Лондон. Tой беше посрещнат като национален герой на Летище Варна снощи. Звездно посрещане във Варна на Иван Иванов - носителят на титлата от Уимбълдън (ВИДЕО) "Очаквах такова посрещане, бяха ми казали по телефона, но все пак такава..