Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мариана Николова: Музеят не е отворен, но ще показваме виртуално съкровищата ни

Варненският Музей на Възраждането започна да публикува интересни експозиции от своя фонд във фейсбук страницата си. Първата е една от най-посещаваните - посветена на Гарибалди. Тази експозиция беше открита през м. май 2017 г. по повод 210 години от рождението на Джузепе Гарибалди - личност, оказала влияние върху много от българските революционери през XIX в. Изложбата беше реализирана със  съдействието и личнитете контакти на Антонио Таркуиньо - почетен консул на Италия за Варна. А на откриването й присъства и Анита Гарибалди - председател на Фондация "Джузепе Гарибалди" и правнучка на именития революционер (на снимката по-долу). За отварянето на Музея през социалната мрежа разговаряме с неговия директор историкът Мариана Николова (на снимката втора от ляво на дясно):

Г-жо Николова вече имаме виртуална възможност да разгледаме най-интересното от фонда на Музея на Възраждането. Коя е първата експозиция?

Наистина в условията, в които живеем днес и в ситуацията в която сме поставени, всички се опитваме да бъдем максимално отдадени на работата си, но и максимално предпазливи. Искаме да покажем, че макари Музеят да не е отворен за посетители в момента, ние виртуално също можем да показваме съкровища ни. И фейсбук страницата ни е едно такова пространство, където хората могат да видят инициативи, които сме имали, но които не са били в състояние да видят поради различни обстоятелства. Днес решихме да представим много скъпа за нас изложба, тя е посветена на Гарибалди и българите. Това е една от изложбите, които най-често гостуват при колеги в страната и към няв винаги има голям интерес. Затова и като първа инициатива се спряхме на тази изложба. 

А как ще продължите? Ще има ли следващи виртуални експозиции?

Да, имаме намерение да продължим, докато сградата ни бъде отворена. Имаме натрупан богат опит, имаме доста изложби, които можем да представим и ще се опитаме да го направим в това време, в което единствената възможност за посещение на Музея е тази страница.

Избрали ли сте ден от седмицата, в който ще правите новите публикации и кои ще са следващите теми?

Не сме избрали конкретен ден, тъй като от доста време на фейсбук страницата ни от доста време сме подели еднс инициатива за съответния ден от календара да представяме съботия или личности, свързани с Българското Възраждане. Но ще имаме изложби, свързани с варненски възрожденци, с хора допринесли за развитието на Варна преди и след Освобождението.  

Кажете сега за някои от тях. 

Варненските опълченци, хората които след Освобождението живеят във Варна. Никола Корчев, който е бил толкова впечатляващ човек, че самият художник Ярослав Вешин решава да изобрази именно него със Самарското знаме и тази картина е една от най-популярните и затова се използва толкова често в българските учебници по история. Никола Корчев е бил прекрасен българин, висок два метра, изключително достолепен и до днес част от неговите лични вещи се пазят в Музея на Възраждането. Друг такъв, важен за варненци опълченец е Георги Минков Сивков, един от опълченците роден във Варна. Всъшност Варна дава в опълчението много малко хора.  Преди няколко години Сивков, по инициатива на неговите потомци беше обявен посмъртно  за почетен гражданин на град Варна. За него също ще припомном на фейсбук страницата ни. Надяваме се и на обратна връзка от посетителите на нащата страница.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Росица Димитрова - една мечтателка с фотоапарат

Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..

публикувано на 17.07.25 в 08:00

Първият треньор на Иван Иванов: Тренировките бяха забавление с впечатляващи резултати

Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев.   Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..

публикувано на 16.07.25 в 09:00

Шампионът на "Уимбълдън" Иван Иванов: Да играя и да постигна успех на този корт е нещо уникално

Варненският състезател по тенис Иван Иванов, който спечели "Уимбълдън", се завърна в родния си град от Лондон.  Tой беше посрещнат като национален герой на Летище Варна снощи.  Звездно посрещане във Варна на Иван Иванов - носителят на титлата от Уимбълдън (ВИДЕО) "Очаквах такова посрещане, бяха ми казали по телефона, но все пак такава..

публикувано на 16.07.25 в 08:16

Andreas Kisser (SEPULTURA): 40 години са красива история

Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..

публикувано на 15.07.25 в 19:57

Картината след вот на недоверие: Стабилност или временно решение?

Серията от вотове на недоверие е по-скоро форма на услуга към управляващите. Това подчерта за Радио Варна  политологът Димитър Ганев.   Опозицията - "Продължаваме промяната - Демократична България", е в непрекъсната политическа дилема, допълни той.  Не е добро послание за града случващото се с кмета на Варна Благомир Коцев, коментира още..

публикувано на 15.07.25 в 10:00

Магистри, завършили специалността "Космическо инженерство": Няма спирка, ако имаш мечта

Първите магистри по специалността „Космическо инженерство и технологии“ на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ защитиха своите дипломни работи. Това са капитан Филипа Александрова (летец от авиобаза „Чайка“), Емил Райчев (КБС), Димитър Димитров  (катедра „Информационни технологии“) и Кристиян Панайотов (Математическа гимназия „Д-р..

публикувано на 15.07.25 в 08:05

Френският пекар на Варна

14 юли е националният празник на Франция – денят, в който страната чества превземането на Бастилията с военни паради, балове на пожарникарите и фойерверки. Но далеч от цялата тази суета, днес един французин ще прекара деня по съвсем различен начин – във Варна, до пещта на собствената си пекарна. Грегори Шарниге е от Брест и в продължение на 18..

публикувано на 14.07.25 в 08:05