"България реагира безупречно по отношение на превенцията срещу коронавируса и много ми се иска да бъде водеща и в лечението на заболяването. А за това има реална възможност." Това каза за Радио Варна ветеринарният лекар, вирусолог и имунолог доц. д-р Волфганг Люпке. Той е създател на първата българска ваксина срещу инфекциозния бурсит при пилетата, участвал е в екипа, създал противогрипното лекарство "Ремантадин". Какво предлага д-р Люпке за лечение на коронавирусната инфекция чуйте в интервюто на Валерия Василева.
Те могат да бъдат произведени чрез инжектиране на възбудителя на телета или други животни. После от животните се придобива кръв, от кръвта серум и този серум се криоконсервира, т.е. превръща се в лед. След стерилна филтрация се превръща в прахообразна субстанция. Тази субстнация се прибавя към овлажнителите на въздуха в апартите за обдишване. Така с въздуха, кислорода, който се използва за обдишване на пациента, антителата ще стигнат до самите клетки на респираторния тракт, където вирусът атакува. И по този начин антитеталата свързват вируса и му пречат да действа, да се размножава и да разрушава клетки. Вероятно сами сте виждали подобно нещо под най-простата форма - спрей, който се впръсква в устата на болния. Аерозолът може да бъде използван и профилактично от персонала, който обслужва болните.
Това би ли могло да създаде имунитет?
Да, по този начин първо се създава пасивен имунитет, защото готовите антитела се вкарват в белите дробове.
Може ли да послужи за по-широка профилактика?
Може. Зависи от мащабите на производството, за да има по-големи количества.
Имате ли опит с подобна интервенция във вашата дългогодишна кариера и практика?
Когато работех в Германия като млад вирусолог имаше полицейски, граничарски и митничарски кучета, които бяха много ценни. Тези кучета се бяха разболели, защото са търсили следи върху нива, наторена със свинска тор от ферма, където е върлувал коронавирус. Тогава използвахме серум от свинете с храната на кучетата и по този начин въведохме антителата в червата на кучетата и така ги спасихме. Тук принципът е същият - трябва да се вкарват антитела там, където коронавирусът атакува. Те засягат или респираторният тракт, или червата. Това е типично за коронавирусните инфекции, които са известни от 40-те години на миналия век. За първи път при пилета е установено, че има коронавирус. Отдавна има и ваксина срещу него. Затова и днес пилетата се ваксинират по специална програма.
Ще трябва да има и клинични изпитвания?
Серумът се изпитва за безвредност. Той се филтрира стерилно, това се прави, изследва се, за да е чист от други вируси, например хепатитен, но това се прави и при изследвания на кърводарители, т.е. това са известни методи и не усложняват процедурата.
Бихте ли го изпробвал върху себе си?
Да, разбира се!
Зная, че във вашата практика сте се сблъсквал с изключително тежки болести и епидемии - изпитвал ли сте някога страх?
Не, цял живот се занимавам с това и не изпитвам страх. Но отчаяние в момента, да, защото не се използват най-ефикасните средства и не разбирам защо. Защо световната наука в момента не реагира адекватно? Моето внимание и всичките ми дейности в момента са насочени изцяло към създаването на този препарат - лиофилизиран имунен серум със специфични антитела срещу вируса КОВИД-19
Събирате българо-германски екип. Кога ще започнете лабораторната работа?
Аз се надявам, че в най-скоро време ще имаме резултат. На мен ми се иска България, както демонстрира в момента едно образцово поведение и борбеност срещу коронавируса, с този метод да стане пример в света.
В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..
За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..
Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..
Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..
Повечето политически сили имат интерес поне временно да вкарат държавата в релси и да бъде съставено правителство, за да бъдат успокоени обществените тревоги. Най-лошият вариант пред страната ни са поредни предсрочни избори. При евентуални такива не е изключено Наталия Киселова да бъде избрана на служебен министър-председател. Това коментира в..
В сезона на дебелите сметки за отопление и изтънелите джобове след празниците е добре да си припомним съветите на специалисти как да спестяваме. От 1 януари цената на електроенергията за битовите потребители се вдигна средно с 8%. Да проветряваме по няколко пъти на ден за минута с широко отворен прозорец, а да не го оставяме открехнат, което намалява..