Текущата икономическа ситуация не е много ясна. Ако ограничителните мерки бъдат върнати, няма начин това да не рефлектира отново върху икономиката. Проблемите с КОВИД-вируса ще продължат поне една-две години. Това каза за Радио Варна проф. Зоя Младенова, директор на Научно-изследователския институт към Икономически университет - Варна.
"Уважавам подхода на правителството и оперативния щаб, които поставиха много ясно приоритетите си - на първо място да са животът и здравето на хората. Това е до известна степен ново за мен, като икономист, защото обикновено, когато става въпрос за социални процеси и явления, икономическите съображения излизат на преден план. "
На въпрос какво различава сегашната криза от тази през 2008-2009 година, професор Младенова отговори:
"През 2008 година имаше икономическа причина за кризата. Тя тръгна от балоните във финансовия сектор и строителството. Започна като икономическа криза и се разрази като икономическа криза с изключителна дълбочина. Сега причината е замирането на стопанската дейност след принудително и изкуствено спиране с декрет, с правителствено решение. Първата разлика е причината. "
Проф. Зоя Младенова, както и повечето икономисти, е на мнение, че продължителността на кризата не може да се прогнозира. Според нея, докато не се намери ваксина или лекарство, трудно може да се говори за овладяване на ситуацията и за възвръщане към една истинска нормалност. Много е трудно да се предвиди какво ще се случи в икономиката ни:
"Българската икономика е малка, отворена икономика и голяма част от БВП минава през външния оборот. Това ни прави свързани с икономиките, на първо място ЕС. Автомобилостроенето е добър пример, понеже у нас има десетки заводи, които произвеждат възли, части и детайли за големите автомобилни компании. Ако в Германия, Франция или Швеция заводите са затворени, то няма полза да работят българските производители на възли, части и детайли, защото няма на кого да ги продадат. Смятам, че да се нормализира ситуацията в Европа е също толкова важно, колкото и в България."
Чуйте повече в прикачения файл:
В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..
Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете , за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..
Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..
Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..
До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт. Авиокомпаниите редовно..
Седем души са включени в Управителния съвет на новосформираната Асоциация на инфлуенсърите у нас. Целта им е да дават добър пример на подрастващите, а и на по-възрастните си последователи. С дейността си те планират организиране на кампании за показване на историческата памет на България, за популяризиране на красивите местности у нас, за необходимостта..