Намаляването на ставката на Данък добавена стойност върху книгите от 20% на 9% ще увеличи потреблението и броя на читателите, ще стимулира издателствата да произвеждат още по-разнообразна книжна продукция. Това мнение изрази Велизара Добрева, председател на Управителния съвет на Асоциация „Българска книга“, в предаването за култура на Радио Варна "Гравитация нула".
Книгоиздаването е една голяма екоситема, в която участват изключително много субекти. В нея си взаимодействат книготърговци, издателства, но и самоосигуряващи се творци в лицето на автори, илюстратори, преводачи, поясни Добрева. По думите й, тази мярка ще даде добър резултат и ще бъде полезна, както за крайния потребител, който ще купува книгата на по-ниска цена, така и за творците в тази индустрия, които биха могли да получават по-добри възнаграждения от спестените пари. Книгите имат ценова еластичност на търсенето, а със свалянето на ДДС-то ще се увеличи потреблението и съответно обратно към бюджета ще се върнат средства под формата на други задължения, категорична е Добрева.
"Спадът на продажбите и приходите от продажбите на книги през двата месеца на извънредното положение е между 50 – 70 %. Забелязва се увеличение на продажбите и поръчките онлайн, но тъй като те представляват относително малък дял от общите продажби, по никакъв начин не може да се компенсира цялостния спад“, каза още тя. Според нея възстановяването на бизнеса е все още в съвсем начален етап, след като постепенно врати започнаха да отварят всички книжарници, включително и тези, които са в големите търговски центрове. Като голям минус за сектора определя факта, че по време на карантината издателският бизнес напълно е спрял издаването на нови книги. „Буквално се брояха на пръсти. Основно се живееше, благодарение на продажбите от наличните складови количества и в момента е много важно да се върнем към истинското предлагане на нови заглавия“, категорична е Добрева.
Свалянето на налога е един път, по който трябва да се върви, но силно вярваме, че с това поставено начало ще се стигне и до истински край и предложението ще бъде облечено в нужната законова рамка, каза още Добрева. От книжния сектор обаче са притеснени, че това се прави като антикризисна мярка и ще има временен характер само до края на 2021 година.
Ние считаме, че това подпомагане на книгата не трябва директно да бъде обвъзрано само със ситуацията на пандемия, то е изключително важно в условията на сегашната криза, но тази помощ трябва я има по принцип, и за нас е изключително важно мярката да бъде приета като постоянна. Книгата не е обикновена стока, тя носи в себе си култура, а четящите хора са тези, които наистина движат икономиката на една страна и градят бъдещето на една нация, убедени са от бранша.
Въвеждане на книжни ваучери и финансиране за обогатяване на книжните фондове на обществени институции са други две ключови мерки, които предлагат от сектора. Предложенията са отправени към еврокомисаря Мария Габриел и министрите на културата на държавите от ЕС от страна на Федерацията на европейските книгоиздатели и Федерацията на европейските и международните книготърговци, в които членувa и Асоциация „Българска книга“. „Имаме потвърдена информация, че някои от европейските правителства са приели тези идеи и започват работа в тази посока. И двете инициативи са насочени към потребностите на читателя. С книжните ваучери определени групи хора могат да получат книги безплатно, а с попълването на библиотечните фондове на държавни институции четящият човек може да има достъп до желани произведения, независимо от своя статус и финансово състояние“, каза още Добрева.
В навечерието на 24 май тя пожела здраве на всички и се обърна към любителите на писменото слово с думите: Ако обичаме децата си, трябва да ги научим да четат.
Подробности от разговора на Светлана Вълкова с Велизара Добрева чуйте в прикачения звуков файл:
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..