Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Само ниските данъци задържат компаниите у нас

| обновено на 10.06.20 в 09:10

Народното събрание гласува днес окончателно промените в Закона за ДДС, с които се предвиждат по-ниски ставки за определени стоки и услуги. Управляващите предлагат за ресторантьорски, кетъринг услуги и за книгите данъчната ставка да се намали от 20 на 9 на сто като временна мярка до 31 декември 2021 г.

По-ниската ставка е предвидено да важи за настаняване, предоставяно в хотели и подобни заведения, включително предоставянето на ваканционно настаняване и отдаване под наем на места за площадки за къмпинг или каравани. Депутатите ще решават дали високоалкохолните напитки, бирата и виното, сервирани в ресторантите или предоставяни като част от кетъринг услуга, да останат извън обхвата на по-ниските данъчни ставки. Промените в ЗДДС предвиждат още ваучери за почивка в размер на 210 лева за служители в системата на здравеопазването и сигурността , както и еднократна помощ за осмокласниците. Парламентът ще решава дали данъкът върху добавената стойност да се намали от  20 на 9 на сто и  за бебешки храни, пелени и санитарни материали, каквото е предложението на ДПС.

Ревизията на закона, който регламентира постъпленията на основните данъчни приходи, припомням, доведоха и до мнения за промяна в настоящата данъчна политика на страната, вкл. увеличаване на данъка върху печалбата и връщане на прогресивното подоходно облагане, в което размерът на данъчната тежест за гражданите расте съобразно доходите, които имат.

В същото време обаче, притеснение от готвените данъчни промени от страна на правителството изразяват от Българската стартъп асоциация (БЕСКО). Това коментира  за Радио Варна Добромир Иванов, член на УС на БЕСКО.

Един ден България може да бъде място, където бизнеса се управлява гъвкаво, място, където имаме достъп до капитал и можем лесно да привличаме хора от целия свят, място, където комуникираме дигитално с администрацията, предприемачеството се насърчава и може не просто да не сме изоставащи в изграждането на добра среда за т.н. индустрии на бъдещето, но дори да бъдем водещи и да направим страната ни Европейският стартъп инкубатор.

Понастоящем обаче, в България нямаме нито едно от тези неща.

Имаме само 10% плосък данък и сравнително ниски данъци, с които успяваме да привличаме макар и трудно компании и инвестиции тук и също трудно, но успяваме да задържим в България част от технологичните компании.

Отварянето на темата за вдигане на данък печалба и връщане към прогресивното данъчно облагане и осигурителните прагове като вариант за компенсиране на свалянето на ДДС за някои индустрии, буквално би убило иновативната екосистема в България. Това ще доведе и до напускане на страната на много стартъп/scaleup компании, както и на критично голяма част от софтуерната и аутрорсинг индустрии. Загубите за БВП ще са значителни, ще се свие много и средната класа, посочва още Добромир Иванов.

Цялото интервю с него може да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30

Голям кукерски празник на 22 февруари в Балчик

Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..

публикувано на 06.02.25 в 11:51

Сериозен е интересът на учени към земетресенията на о. Санторини

Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..

публикувано на 06.02.25 в 08:34