Средното училище за хуманитарни науки и изкуства (СУХНИ) "Константин Преславски" във Варна и тази година приема ученици след 7 клас както в профилирани, така и в професионални паралелки.
"Профилите традиционно са "Хуманитарни науки", "Обществени науки", "Изобразително изкуство" и "Музика". Във всеки от тях има паралелки с различни профилиращи предмети - например в "Обществени науки" има една паралелка "История" с английски език и втора - "География" с немски език. Повечето паралелки са STEM и учениците имат още два профилиращи предмета - "Математика" и "Информационни технологии", освен останалите и изучават интензивно чужд език." - разказва директорът, Емил Груев. С приема в STEM паралелки гимназията поема предизвикателството да реализира иновативни интердисциплинарни учебни концепции в областта на хуманитаристиката, науката, технологиите и комуникациите, а учебните планове са част от Иновативния проект на училището.
Три са специалностите, по които се обучават учениците в 2 професионални паралелки в гимназията - "Съдебна администрация", "Български танци" и "Модерен танц". "Мисля, че сме единственото училище в България, в което има паралелка, в която са комбинирани двете направления в танцовото изкуство, и това се оказа, че работи много добре, защото и интересите на учениците се допълват по този начин. Доколкото знам, всъщност, сме единствените със специалност "Модерен танц" в професионална паралелка в страната" - коментира Емил Груев за Радио Варна. - "Има конкуренция, кандидатите за новия прием вече са повече от максималния брой - 26 в паралелка, така че изпитите ще са оспорвани. Тази година отново ще приемем 13 ученици с "Модерен танц" и 13 с "Български танци", които ще придобият в края на обучението си трета квалификационна степен по професия "Танцьор". Различното е, че за първи път за професионалната паралелка ще проведем изпит за проверка на музикалните и танцови умения и физическата дееспособност. Изпитът е на 24 юни т.г. и в момента прецизираме изпитните материали. Важно е за тази професия, освен да имат интерес и способности, учениците да са в добро здраве и физическа форма, защото те са много натоварени - освен часовете по хореография, имат допълнителни часове за работа в ансамбъл и пр. Това са много, много часове физическо натоварване. Разбира се, това се отблагодарява с една красива осанка, самочувствие - тези деца се отличават наистина."
Наред с овладяването на танцово-сценичните умения, учениците, избрали професия "Танцьор", получават и пълната общообразователна подготовка по учебния материал от осми до дванадесети клас. Това се отнася в пълна степен и за учениците от втората професионална паралелка в гимназията, които се обучават по специалност "Съдебна администрация" и придобиват трета квалификационна степен по професията "Съдебен сътрудник".
Повече за приема след 7 клас в Хуманитарната гимназия във Варна, чуйте в интервюто с Емил Груев в звуковия файл.
Не е далеч моментът, в който човек ще е междупланетен вид. Това каза Виктор Данчев, технически директор на Ендуросат - българската компания, работеща в сферата на космическите технологии. От компанията вече са изстреляли десетки сателити и обслужват стотици клиенти. Той е убеден, че футуристичната перспектива за пенсиониране на Марс, която за мнозина..
Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в подпокривното пространство на галерията до 28 април. Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..
В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..
В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..
Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете , за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..
Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..
Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..