Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мариян Жечев: Законът за устройството на Черноморското крайбрежие ни устройва, особено с влизане в сила на наредбата

На плаж "Крапец Север“ е поставена указателна табела, забраняваща разполагането върху дюните на МПС. Конституционният съд отхвърли искането на бившия омбудсман Мая Манолова да обяви за противоконституционна забраната за нерегламентираното къмпингуване в страната, която беше въведена през юли 2019 г. с поправки в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие. Остават в сила разпоредбите на законовите текстове, чрез които се налагат ограничения за дивото къмпингуване, както и орегулиране начините и местата, на които могат да бъдат разполагани каравани, кемпери и палатки.

„Има проект на наредба, очакваме скоро да излезе за обществено обсъждане и след необходимия срок тя да бъде приета. В нея се определят правилата, в които един терен може да бъде ползван за свободно къмпингуване, необходимите изисквания това да се случва, санитарно-хигиенни, охранителни и други правила ще се уреждат. Собствениците на имоти, които желаят да ги предоставят за този вид туризъм, могат да заявят пред общините и те да разрешат. В зоните ще има организирано сметопочистване, охрана и химически тоалетни, както и такса за това”, коментира за Добрич Онлайн кметът на Община Шабла Мариян Жечев.

Къмпингуващите ще ползват обособените за този вид туризъм терени, ще заплащат предоставяните им услугите, в които се включва и сметоизвозването на отпадъците. По този начин ще бъде решен проблемът с  генерираните отпадъци от нерегламентирано къмпингуващите на плаж „Крапец Север“, които община Шабла почиства за собствена сметка. 

„Мисля, че законът в този му вид ни устройва, особено с влизане в сила на наредбата“, подчерта Мариян Жечев.

Най-големият и посещаван плаж „Крапец Север“ обхваща 595 декара, картирани като дюни. Там вече е поставена указателна табела, забраняваща разполагането върху дюните на моторни превозни средства. 

„Плажът не е наш, единствено е на наша територия, но за да я няма тази колизия – аз не знам, къде пише. Заради това слагаме табелите, за да е ясно за всички“, посочи още кметът на Община Шабла.

До този момент нито Регионалната инспекция по околната среда и водите, нито Министерството на туризма, са поставили указателни табели, забраняващи разполагането върху дюните на моторни превозни средства. Заради това тази година с ангажимента се е заела Община Шабла, съвместно с Областната дирекция на МВР.

Източник: www.dobrichonline.com


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Даниела Стойнова: Ние сме винаги там, където са хората

33-тата поред церемония по връчване на Годишните награди на Отворено общество – Варна се проведе днес, 28 май, в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център. Носителите на отличията бяха представени за поредна година в документален филм.  „Голямата награда за граждански принос“ през 2025 година е за кореспондента на Българското национално радио във..

публикувано на 28.05.25 в 18:45

Студенти от Варна: Работата в туризма не трябва да е рутина, трябва да се влага сърце

Кадрите в туризма ще се умножават, увеличават се студентите, избрали този път на реализация. Образованието не е инвестиция в самата професия, а в самите нас. Това казаха студентите в Колежа по туризъм във Варна Борис Соколов и Теменужка Колева. Според третокурсничката сред основните проблеми пред сектора са, от една страна, лошо обучените кадри, а от..

публикувано на 28.05.25 в 10:00

Марин Маринов: При дартса най-важно е спокойствието

Концентрацията и спокойствието са сред най-важните качества за състезателите по дартс. След това идват талантът и не на последно място - трудът. Това коментира за предаването "Новият ден" Марин Маринов от Управителния съвет на клуб по дартс "Максим" във Варна. Всеки четвъртък се събират в морската столица отдадените на спорта, създаден преди години в..

публикувано на 28.05.25 в 08:20
Йордан Дянков и Адела Бозмарова от Черноморския младежки център - Варна

Община Варна започна мащабно социологическо проучване сред младежите от 15 до 29 години

Черноморският младежки център към Община Варна вече е факт. В началото на май приключи подборът на екип от социални и младежки работници и психолог и те вече работят "на терен", за да представят дейността на новата организация.  "В ход са процедурите за възлагане на обществените поръчки за ремонта и оборудването на сграда на центъра, който ще се..

публикувано на 27.05.25 в 16:05
Снимката е илюстративна

Христина Генова, РИОСВ-Варна: Законът не ограничава броя на турбините в един ВЕИ парк

Защо се допуска изграждането на ветроенергийни паркове в земеделски земи, има ли инвестиционни предложения, получили отрицателна оценка за въздействие върху околната среда от РИОСВ-Варна? Това са част от въпросите, които Радио Варна отправи към Екоинспекцията, след проведеното обществено обсъждане във Вълчи дол по новия проект на "Добротич уинд"..

публикувано на 27.05.25 в 08:05

Sami Hinkka (ENSIFERUM): Изкуственият интелект е играчка...

Интервю със Sami Hinkka (ENSIFERUM) За 30 години сме гледали ENSIFERUM четири пъти в България. В края на миналата година финландците пуснаха новия „Winter Storm“ – девети в дискографията им. Да се надяваме, че бандата ще го представи и с концерт в България. Иначе за албума и по други теми гост в „От другата страна“ е басистът на бандата Sami..

публикувано на 27.05.25 в 08:00

Деца ще рисуват за животните с любов

Първото издание на фестивала Animalia Art Fest посветен на децата и животните ще се проведе днес, 26 май, понеделник, до кривото дърво в Морската градина във Варна. Организаторите промениха първоначалния, заради дъжда и така ще започнат в 13 часа. Работилниците ще са тематични – децата ще моделират с глина и пластилин и ще рисуват животни...

публикувано на 26.05.25 в 11:05