Откриването е днес от 18 часа и 30 минути.
Експозицията се нарича „Давид и Вирсавия“, тъй като в една трета от творбите Цанко разработва темата за юдейския цар и красивата му съпруга, обяснява галеристът Нели Вълчева. Цялата експозиция е изградена от творби, посветени на женското тяло, на женствеността, и в същия момент, на разсъжденията на автора върху многоликата женска природа.
Библейската история за Давид и Вирсавия ни разказва как юдейският цар видял една вечер къпещата се, красива чужда съпруга и я пожелал. След като я имал, той направил така, че тя да остане вдовица, за да се ожени за нея. Но този съюз, заченат в грях, е наказан от Бога. И тук започват разсъжденията и интерпретациите на Цанко по тази история, изпълнена със страст и с грях. Кой е изкушеният и кой е изкусителят, пита чрез картините си варненският живописец. Къде и кога започва първата грешна стъпка? Колко грешна е тя? Дали е виновен този, който прави грешната крачка или тази, която, облечена в своята невинност, открива пред чуждите очи това, което трябва да остане скрито?
Как страстта може да бъде пагубна и да ни хвърли в бездните на отричането и отхвърлянето от обществото, от хората, от Бога. Тези и други разсъждения ще открием може би в голямо-форматните платна „Вирсавия“, „Давид и Вирсавия I и II”. В тях има огнена страст, изкушение, грях, чрез които Цанко ни разкрива своята гледна точка и тълкувание на известната библейска история, допълва Вълчева. А в малката, брилянтна серия платна „Давид, Вирсавия, Барселона“ има препратки към съвремието.
Заглавието на цикъла е провокирано от известния филм на Уди Алън, а творбите са създадени след едно пътуване на Цанко до прекрасния испански мегаполис. В малките, естетски бижута ще открием едни съвременни, градски Давид и Вирсавия, по- отчуждени, по- отдалечени един от друг, гледащи в различни посоки, загубили страстта, подминаващи се един друг. Една тъжна, носталгична констатация на художника за промените в съвременния, цивилизован свят.
Нели Вълчева ни води още сред творбите - в останалите ще открием още скрити послания, които варненският живописец отправя към своята публика. Като майстор на голото женско тяло Цанко може да си позволи да постави своите модели във всякаква среда и ситуация. За него голотата е провокация, но и средство за постигане на целите му като творец. Разголването на моделите в картините му често води до разголване на тяхната същност, на техните духовни измерения, на характера им. Така в част от творбите ще видим греха, сластта (в серията „Давид и Вирсавия“), в друга част ще усетим душевните терзания („Поглед през рамото“, „Сънуване в две посоки“), в трети има дистанцираност от зрителя и съзерцателност („Поглед през световете I и II”). Но както и да ни провокира Цанко, в какъвто и контекст да поставя своите героини, ние, зрителите, винаги ще усещаме основното в картините му - неговата голяма любов към жената и преклонение пред нейната красота.
Откриването на изложбата е тази вечер, на 1 юли 2020, от 18:30 часа в Арт Галерия Ларго във Варна, ул. Хан Крум № 8.
Изложбата продължава до 20 юли.
Повече снимки на творбите на Цанко Цанков вижте в сайта на галерията на www.largogallery.com.
Повече за изложбата чуйте от разговора на Светлана Вълкова с Цанко Цанков:
За художника:
Цанко Цанков е роден през 1962 г. в София. През 1988 г. завършва НХА “Н. Павлович” със специалност Сценография. Богатата му творческа биография включва над 40 самостоятелни изложби у нас и в чужбина, над 30 участия в престижни международни арт-салони като Салон на изкуствата – Буенос Айрес (1988), Биенале на графиката – Варна (1991, 1993), Триенале на графиката – Токио (1995), Салон на изкуствата – Лондон (2001, 2002), Салон на живописта – Бирмингам (2001, 2002), Балканско квадриенале на живописта – Стара Загора (2004, 2008, 2012, 2016), “Август в изкуството” - Варна (2002, 2004, 2006) и др. Цанко Цанков е носител на награда от Балканското квадриенале на живописта в Стара Загора през 2008 г. и награда за цялостно творчество на галерия Графит през 2019 г. Творби на Цанко Цанков притежават Градските художествени галерии в Пловдив, Стара Загора, Кюстендил, галерия “Георг”-Зюлд, Вестерланд, Германия, галерия “Уейтимор”-Лондон, галерия “Миро”-Прага, Музей на изкуството - Схарджах, ОАЕ, както и колекционери от България, Германия, Холандия, Великобритания, Италия, Испания, Белгия, Франция, Гърция, Индия, Сирия, Аржентина, Мексико, САЩ, Япония. Живее и работи във Варна.
До 10 ноември във Варна се провежда Седмицата на православната книга. За първи път всички представяния на книги ще се проведат в храм „Св. прпмчк Прокопий Варненски“. Всяка вечер от 17 часа всички желаещи ще могат да се срещнат с авторите, издатели и преводачи на православни книги от последните няколко години. Седмицата се организира от Варненската и..
Документалният комикс „Варненският халколитен некропол“ (сценарист Елена Владова, художник Николай Русев) като печатно издание и във вид на изложба ще може да видите на 7 ноември (четвъртък) от 16,00 до 17,00 часа в Археологическия музей. Изданието е придружено с книжка за оцветяване за най-малките, която ги запознава с някои от..
Художникът Тереза Зиковска представя изложбата си “Лицата на Ева”, един проект, който стартира още през 2006 година и продължаващ развитието си до момента. В основата му е Жената, нейната същност и безкрайните ѝ възможности за въплъщения и преображения. Тереза, която от години рисува портрети на близки приятелки, сподели за Радио Варна, че..
Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя от 8 до 27 ноември 2024 г. част от проекта на Юлиян Табаков “Виждам те”, по който визуалният артист работи в последната година. В художествения музей ще бъдат експонирани серия рисунки със същото име, серия обекти “Небесното войнство” и авторският албум “Виждам те”. Всички произведения..
Ноември е месец на джаза във Варна! Есенното издание на фестивала Varna Jazz Days представя богата програма, включваща четири сценични и шест клубни концерта. Организаторите продължават да насърчават съвместната работа на варненските джаз музиканти с изявени артисти от страната, както и да представят вълнуващи нови имена от европейската джаз..
Американската музикална легенда Куинси Джоунс почина в неделя на 91-годишна възраст, предаде Ройтерс. Кариерата на Джоунс като продуцент, композитор и тромпетист обхваща над 7 десетилетия. Той е носител на 28 награди "Грами", включително за "Грами легенда" през 1992 г. Работи с музиканти от ранга на Франк Синатра, а колаборацията му с Майкъл Джексън..
"Музей на спомените" е една от последните инициативи в Основното училище "Васил Друмев" във Варна. Идеята е да бъде създадена експозиция, която обединява както историята, така и наследството на различни поколения. В една от стаите на учебното заведение са подредени стари експонати, събирани от домовете не ученици, учители и родители, за да разкрият..