Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Уимбълдън обича бялото

Автор:



За да играеш на Уимбълдън, трябва да си в бяло.

Дрескодът на тенис турнира Уимбълдън е нещо, което е почти като закон. Белият дрескод се появява през 1940 г. В пуританската викторианска епоха на втората половина на 19 век тенисът все още не е спорт, азабавление за аристократи. Беше немислимо благородна дама да се поти на публично място. По тази причина се приема екипите да са бели, като така потта на се забелязва. Има спор за белите дрехи и изпотяването, но няма да го водим сега. Всъщност в ерата на индустриализацията  бялото облекло се превръща в индикатор за елита, който може да си позволи да прекара лятото сред природата, където е много по-чисто, отколкото в града, а това променя тъмните градски тоалети с леки курортни в бяло. И тъй като тенисът е част от  лятното свободно време на заможни хора, се приема белият дрескод.

Тед Тинлинг, дизайнер, през 1947 г  облича британката Джой Гелън на  Уимбълдън в бяла рокля с тънка розова и синя ивица по дължината на подгъва. Тоалетът стана хит сред тенисистите. Дизайнерът е бомбардиран с поръчки.



Следващата година Бети Хилтън се представи в още по-цветна рокля. Тя се приема с враждебност и през 1949 г. се появи страховитото изискване. В съблекалните висят надписи: „Участниците трябва да бъдат облечени в бяло“.

Тинлинг през 1962 г. направи рокля с ярко розово покритие за Мария Буено и изпълни условието за следващия турнир в Уимбълдън: облеклото на всички играчи трябва да бъде „предимно бяло“. Тази доста мека формулировка се запази през следващите 30 години.

 Бьорн Борг спечели на тенис светилището в страхотните дизайни на „Фила“ с тънка контрастираща лента и синя яка. Пат Кеш спечели с поло с широки цветни ивици, а  Андре Агаси, който избягваше Уимбълдън в младостта си, успя да играе в униформа с широки цветни фигури.



През 1995 г. бялото правило беше затегнато до „почти бяло“ облекло.

През 2002 г. полицията на Уимбълдън изпревари Анна Курникова с нейните черни къси панталони дори в тренировъчния парк Аоранги, където изискванията изглеждаха не толкова строги.

През 2004 г. белите аксесоари бяха добавени към необходимата белота на формата, но правилото отново беше нестабилно. Серина Уилямс спечели Уимбълдън през 2010 г. в рокля с червени шорти (вдъхновени от ягоди със сметана), през 2012 г. с лилави шорти и китки и превръзка. През същата 2012 г. Мария Шарапова игра на турнира в рокля с широки презрамки в цвета на тенис топка, а през 2013 г. – в оранжеви къси шорти. Тя не е изпратена да сменя дрехи, но след това Роджър Федерер беше помолен да смени маратонките си с оранжева подметка.



Някъде от средата на 2010 г. белотата на дрехите на Уимбълдън се наблюдава по-фанатично. През 2014 г. е издаден 10-точков дрескод, достигащ до абсурда: „нюансите на бялото и кремавото не се считат за бели“, а цветни може да бъдат само кантовете, не по-широки от 1 сантиметър. Дори Федерер, рядко изразявайки категорични мнения, тогава каза: „Според мен това е твърде много.“

 


През 2017 г. младежите провериха цвета на своите долни гащи директно на корта. Австралиецът Юри Родионов беше изпратен да смени дрехите, осигурени от турнира, а дори петкратната шампионка Винъс Уилямс смени розовия сутиен с бял по време на почивката на мача. Тя отказа да направи коментар по темата.

Уимбълдън, турнирът който обича бялото.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Матей Казийски изненада деца по време на камп (ВИДЕО)

В Кранево се провежда камп на волейболната школа „Стойчев-Казийски“. Децата участващи в него останаха изключитено изненадани, когато в залата се появи самият Матей Казийски. Той пристигна от Италия за да бъде част от този лагер и да се срещне с участниците в него. Самият Казийски също поддържа форма на терена. Заяви, че на този етап няма..

публикувано на 14.07.25 в 11:55

Сребро за младите ни ватерполисти от Европейското първенство

Голям успех за българската водна топка. Нашите национали до 16 години спечелиха сребро на Европейското първенство в Словения. На финала отстъпихме на Франция. Драматична дузпа донесе трофея на французите. В отбора има доста варненски състезатели.

публикувано на 14.07.25 в 07:50

"Комодор"-Варна спечели международен турнир

Завърши осмият международен турнир по водна топка за купа "Девин" във Варна. Краен победител в турнира стана отборут домакин и организатор "Комодор", а на второ място се класира съставът на "Делфин" от Кишинев, Молдова. Среброто е за "Спартак"- Варна. Всички деца участници в турнира получиха награди. Надпреварата имаше и благотворителна цел,..

публикувано на 14.07.25 в 07:49

Яхта "Нунки" спечели шамипоната в клас "Конрад 25 R"

Завърши държавното първенство по ветроходство в клас "Конрад 25 R". Шампион на България е екипажът на "Нунки" с шкипер Михаил Берберов от яхт клуб "Капитан Георги Георгиев Порт Варна". Сребърни медали за яхта "Феникс" с кипер Алексей Минков от "Синева"- Варна. На трето място остана екипажът на "Пилигрим" с шкипер Иван Костадинов от "Сереко"-..

публикувано на 14.07.25 в 07:47

Три мача - три победи за българите

С 3 победи от 3 мача България завърши по перфектен начин мисията си на квалификацията за Европейско първенство за мъже до 22 г. в Самоков. Вече подсигурили си класирането, момчетата на Венцислав Симеонов победиха с 3:1 (25:27, 25:11, 25:21, 25:13) Испания в последния си мач в зала "СамелЕон". Преди това българските момчета биха с по 3:0..

публикувано на 14.07.25 в 07:46

България е световен шампион по волейбол

България е световен шампион по волейбол. За първи път в историята на спорта наш дамски тим е №1 на планетата. Българските момичета под 19 години са на върха на света. В хърватския град Осиек нашите сразиха САЩ с 3:1 (21:25, 25:16, 25:17, 29:27). Световният шампион беше на колене пред един великолепен български отбор, който на същия този 13 юли миналата..

публикувано на 13.07.25 в 21:57

Адриана Дунавска заряза художествената гимнастика .

Българка е старши треньор на националния тим на САЩ по художествена гимнастика. От началото на годината на тази позиция е Камелия Дунавска. Нейната сестра Адриана от няколко години е извън този спорт, защото реши да се занимава със стоматология, но предложенията към нея за треньор в чужбина не спират. Съвсем скоро Адриана е получила оферта от италианската..

публикувано на 13.07.25 в 20:43