Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще бъде ли "Света София" достъпна за християните

| обновено на 16.07.20 в 10:27
Снимка: Pixabay

Фактът, че църквата "Света София" ще бъде отворена за молитви на мюсюлманите в края на този месец означава ли, че вече няма да е достъпна за християните? Въпросът задава Жаклин Бодурова, варненка от арменски произход и член на Българския форум за междурелигиозен диалог и сътрудничество. Тя определя превръщането на църквата в джамия като израз на нетолерантност от страна на мюсюлманите към християните:

"Съществуването на християнски храм в сърцето на Истанбул говори много за историята по време на Константинопол. Турската държава чрез този свой акт показва доминиране над християнския свят и така се затваря една страница от летописа."

Същевременно не трябва да се забравя, че Турция предостави голяма част от средствата за реставрацията на българската желязна църква "Свети Стефан" в Истанбул и назначи турски архитект да я реализира. Според Бодурова от една страна това представлява признателност към паметта на цариградските българи и към архитекта на храма, който е арменец по произход. От друга страна обаче Турция цели България да се отнесе със същото уважение към реставрацията на джамии с историческо и културно значение - "Баня Баши" в София, Джумая джамия в Пловдив и Томбул джамия в Шумен:

"Обявяването на църквата - музей "Света София" в джамия представлява един недобър политически трик от страна на Ердоган към християнския свят."

Припомням, че според патриарха на арменската общност в Турция, храмът „Света София“ в Истанбул е достатъчно голям, за да бъде използван и от двете религии - християнската и исляма. Подобно решение, според него, би предизвикало „аплодисменти“.

Чуйте повече в прикачения файл:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първият треньор на Иван Иванов: Тренировките бяха забавление с впечатляващи резултати

Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев.   Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..

публикувано на 16.07.25 в 09:00

Шампионът на "Уимбълдън" Иван Иванов: Да играя и да постигна успех на този корт е нещо уникално

Варненският състезател по тенис Иван Иванов, който спечели "Уимбълдън", се завърна в родния си град от Лондон.  Tой беше посрещнат като национален герой на Летище Варна снощи.  Звездно посрещане във Варна на Иван Иванов - носителят на титлата от Уимбълдън (ВИДЕО) "Очаквах такова посрещане, бяха ми казали по телефона, но все пак такава..

публикувано на 16.07.25 в 08:16

Andreas Kisser (SEPULTURA): 40 години са красива история

Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..

публикувано на 15.07.25 в 19:57

Картината след вот на недоверие: Стабилност или временно решение?

Серията от вотове на недоверие е по-скоро форма на услуга към управляващите. Това подчерта за Радио Варна  политологът Димитър Ганев.   Опозицията - "Продължаваме промяната - Демократична България", е в непрекъсната политическа дилема, допълни той.  Не е добро послание за града случващото се с кмета на Варна Благомир Коцев, коментира още..

публикувано на 15.07.25 в 10:00

Магистри, завършили специалността "Космическо инженерство": Няма спирка, ако имаш мечта

Първите магистри по специалността „Космическо инженерство и технологии“ на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ защитиха своите дипломни работи. Това са капитан Филипа Александрова (летец от авиобаза „Чайка“), Емил Райчев (КБС), Димитър Димитров  (катедра „Информационни технологии“) и Кристиян Панайотов (Математическа гимназия „Д-р..

публикувано на 15.07.25 в 08:05

Френският пекар на Варна

14 юли е националният празник на Франция – денят, в който страната чества превземането на Бастилията с военни паради, балове на пожарникарите и фойерверки. Но далеч от цялата тази суета, днес един французин ще прекара деня по съвсем различен начин – във Варна, до пещта на собствената си пекарна. Грегори Шарниге е от Брест и в продължение на 18..

публикувано на 14.07.25 в 08:05
Емил Радев

Емил Радев: След поправките в доклада за напредъка на Северна Македония показахме на нашите съседи, че не може да се лобира по този безобразен начин

Тази седмица  Европейският парламент прие поисканите от България три поправки в доклада за напредъка на Северна Македония за присъединяване към ЕС. Така от доклада ще бъдат заличени всички референции за "македонски език и идентичност". Новият текст беше приет с 461 гласа "за", 121 "против", а 107 евродепутати гласуваха "въздържал се". Това..

публикувано на 12.07.25 в 16:05