Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

65 години Университетска ботаническа градина – Балчик.

| обновено на 27.07.20 в 18:10

Всеки посетител на Университетска ботаническа градина – Балчик в днешния празниченден, по повод 65-ата годишнина на ведомството, получава растение от летните разсади, отгледани в Градината. Така, отнасяйки цвете в дома си, с грижа за него, да стане част от нашето голямо семейство, споделят домакините.

Днес, 65 години по-късно, Университетска ботаническа градина – Балчик, като част от Университетските ботанически градини към Софийски университет „Св. Климент Охридски“ (София, Варна и Балчик) принадлежи към глобалното семейство на ботаническите градини: член е на Световния съвет на ботаническите градини (BGCI), на Европейския консорциум на Ботаническите градини (EBGC), на образователната мрежа за екологично образование в Ботаническите градини (EBGEN), Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места“ (ICOMOS). От 1956 г. ежегодно публикува своя Index Seminum и участва със своите колекции в обмена на семена с ботаническите градини от цял свят. Определена е за спасителен център по Вашингтонската конвенция CITIES, която контролира търговията с редки и застрашени видове. През 2005 г. е обявена за защитена местност по Закона за защитените територии, Носител на орден Кирил и Методий II-ра степен за нейните заслуги за пропагандирането постиженията на биологическата наука.


На 27 юли през 1955 г. със заповед на министъра на културата и образованието на територията на парковата част на бившата лятна резиденция на румънската кралица и под ръководството на известния български учен ботаник академик Даки Йорданов е създадена градината.


Тази година предвид сложната и динамична обстановка, свързана с разпространението на COVID-19 и с цел спазване на всички противоепидемични мерки, УБГ-Балчик ограничава провеждането на масови мероприятия.

В памет на създателя на градината е положен венец пред паметната му плоча. Чуйте в звуковия файл още от Валя Машкарова – ръководител:

Тази година всички мероприятия в градината са посветени на 65-годишната от създаването и. Поставено е началото на виртуален тур в градина Разсадник и Парада на лалетата, достъпен на сайта на университетските градини. Работи се по втората част на заснемането, което ще представи цветните килими на лятното зацветяване,

През 2020 Университетска ботаническа градина – Балчик постави началото на ботаническа галерия, включваща научни илюстрации на шест семейства - Лютикови (Ranunculaceae), Борови (Pinaceae), Перуникови (Iridaceae), Брезови (Betulaceae),  Бобови (Fabaceae), Устноцветни (Lamiaceae). Колекцията ще бъде обогатявана като част от образователната, учебна и социална дейност, която УБГ-Балчик, като звено на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ развива.

Ботаническата галерия е разположена в дясно от централния портал на УБГ-Балчик и очаква всеки любознателен посетител.

Предстои откриването на изложба на историческа тематика, участие в Нощта на учените, както и редица други мероприятия.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мариета Иванова

Мариета Иванова: Домът ни е отражение на самите нас, нашето най-съкровено място

Едва ли има човек, който да не се озовавал поне веднъж в ситуация на безпорядък, трудност в поддържането на реда в дома, невъзможност да се избави от някои вече ненужни, но със сантиментална стойност вещи или пък защото "може да потрябват", конфликт в семейството заради неангажираност с почистването и подреждането... Понякога на помощ идват..

обновено на 02.05.25 в 16:10

Същността на съвременното прахово боядисване и какво предлага то?

В свят, в който качеството, устойчивостта и естетиката все по-често вървят ръка за ръка, модерното прахово боядисване се е утвърдило като водещ метод за третиране на различни повърхности. Процесът се е наложил в редица индустрии не само заради високото ниво на защита, което осигурява, но и заради безкомпромисната визия, която придава на готовите..

публикувано на 02.05.25 в 08:00
Николай Пенев

Варненец мери сили в Англия с марки за английския футбол

Председателят на варненското дружество на филателистите Николай Пенев ще участва в състезанието за пощенски марки в Англия, което ще се проведе на 5 май. Той заминава с един много стар експонат, марки, документи и писма. На пет табла ще представи историята на английския футбол от 1863 година. Пенев обясни, че колекцията му е застрахована. Очаква се..

публикувано на 01.05.25 в 15:20

Рибари в Бяла хванаха 3-метрова моруна

Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина, предаде БНР. Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си. (т. нар. "черен хайвер", който е изключително..

обновено на 01.05.25 в 13:20

11 кръводарители станаха част от кампанията "Дари кръв! Спаси живот!" във Вълчи дол

Следващата сряда, 7 май, кръводарителска акция ще има в град  Бяла. На 13 май пунктът ще е в град Провадия, а на 21 май - в град Девня. 

публикувано на 30.04.25 в 14:32

Четири от пет деца във Варна остават без място в яслите

Детските ясли във Варна и областта осигуряват места само за една пета от децата до 3 години. Към 31 декември 2024 г. осигуреността с  места в област Варна е 20.4%, което означава, че от 100 деца само 20 могат да бъдат записани. За страната осигуреността е 19,9%, съобщават от Териториално статистическо бюро - Североизток. Припомняме, родителите на..

публикувано на 30.04.25 в 13:10

Хокайдо - различният японски остров

Иво Стоилков е туристически водач и приключенец в глобален мащаб.   От Аляска, през Шпицберген, до далечния изток той намира места, особено подходящи за екстремни активности. Това са дестинации, където традиционно всяка година има много сняг, нещо което у нас все повече липсва. В предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" Иво представи..

обновено на 30.04.25 в 10:13