Какво се случва с училищните библиотеки във века на електронните устройства?
Въпреки опасенията на мнозина, че „мишката ще изяде книжката” и, че децата и младежите ще се насочат само към четенето онлайн, книгите се оказват все по-търсени. Едва около 2% от читателите у нас отдават приоритет на електронните книги, сочат анализи на Асоциация "Българска книга".
Училищната библиотека на варненската математическа гимназия се оказва сред най-желаните места в училището. Над половината от учениците са активни читатели, казва за Радио Варна училищният библиотекар Соня Янчева, която е в гимназията от 1987 г.
"Разбира се, има и ученици, които си правят читателски картон, за да влязат в час със стихосбирката на Христо Ботев, но има и деца, които прекарват повечето си свободни минути при нас", пояснява тя.
Всяко поколение открива своите книги, своята литература, но за да имаме четящо поколение, в училищните библиотеки трябва да има подходящи за тях книги, тийн литература, фентъзи поредици... Почти тоталната липса на нормативното упоменаване на училищните библиотеки като фактор за образование и възпитание у нас, оставя тези малки оазиси на книгите в училищата - там, където все още са оцелели, в ситуацията, в която се разчита на добрата воля на библиотекарите, учебните ръководства и различни доброволни инициативи за събиране на средства. Разчита се и на дарения - тогава, когато ги има, макар и рядко.
Училищните библиотеки обаче не са място, за да се освободите от излишната си литература, която няма какво да правите, казва Янчева. Причината - и децата и младежите, както възрастните искат да четат съвременни книги.
Как оцелява една от най-добрите училищни библиотеки в България – тази в МГ „Д-р Петър Берон” разказва училищният библиотекар Соня Янчева. Интервюто може да чуете в звуковия файл.
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..