Махането на короната на здраво дърво е тотално вредна и неправилна. Това мнение сподели за Радио Варна лесовъдът и лицензиран специалист по поддръжка на зелена система инж.Владимир Атанасов. Той е един от двамата у нас, които имат подобен лиценз, специализирал е в Германия и Русия. Във Варна през последните години при поддръжката на зелената система, на уличната мрежа, широко прилагана е техниката за цялостно премахване на короните на дърветата. Това предизвиква нерядко реакция на неодобрение от страна на гражданите, вкл. на слушатели на Радио Варна. Самата техника на рязане е вредна за дърветата. Преди да се направи това нещо, трябва да се каже защо се прави така, добави инж.Владимир Атанасов. Арбористът беше поканен от община Варна да проведе обучение на 40 местни озеленители.
Махането на короната може да бъде, за да се премахне рискът за здравето на хората от падане на клон от компрометираната част на дървото. Но чисто като резитба, ако е здраво дърво и всичко е наред, премахването на цялата корона е тотално вредно и неправилно, смята специалистът. Той отбеляза, че тази техника е препоръчителна при болни дървета, за да им се даде последен шанс, преди да бъде премахнато. Това се прави от чисто сантиментална стойност към дървото, което сме свикнали да виждаме на това място от години. То, обаче вече е много опасно и вземаме решение да не го премахнем веднага, а да му дадем още някакъв шанс да поседи там и да си доизживее живота, допълни Атансов.
Днес е Светла събота . Това е шестият ден от Светлата седмица след Великден, когато всеки ден се славят Божията майка и светите апостоли. Седмицата е наречена така, защото Христос донася просветление и надежда за вечен живот на всички човеци. Тя се нарича още празна, заради забраната да се работи каквото и да е работа, както и Нова неделя,..
С тържество пред емблематичната сграда на ул. „Параскева Николау“ 7 Музеят по история на медицината към МУ – Варна чества 40 години от основаването си. Събитието събра представители на академичната общност, уредници, музейни работници, историци. Ректорът на Медицинския университет във Варна проф. д-р Димитър Райков поздрави екипа на музея и всички,..
Благотворителен кулинарен базар „Да отворим сърцата си за Кристиян“, организиран от самодейци в Балчик в навечерието на големия християнски празник, обедини десетки балчиклии в една кауза. Дарението е за Кристиян Костадинов - 26-годишен младеж от Балчик, страдащ от бъбречна недостатъчност. Сумата от 100 000 лв. е необходима за трансплантация на бъбрек в..
Единственият български военноморски офицер, който е стигнал до 67 градуса южна ширина, т.е. е прекосил Полярния кръг - кап. Теодоси Димитров, успява да опознае Антарктика. Българинът има възможността да трупа опит на Ледения континент и да се срещне със суровата природа, благодарение на шанса да бъде поканен на борда на аржентинския ледоразбивач..
Варна - „Най-добър град за живеене“. Помните ли тази титла, която имаше морската столица през 2007 г.? Сред критериите бяха: многото денонощни аптеки; магазините, които работят до късно; брой банкомати; учебни заведения; културен живот, но също и… “улични тоалетни”. По този критерий градът тогава получи 9 от 10 възможни точки. Днес в..
На 25 април Светата ни Църква отбелязва Светли петък. Този ден от Светлата седмица е посветен на възпоменаването на иконата на Божията майка "Живоприемни източник". На Светли петък, след литургията се извършва водосвет пред иконата на Божията Майка "Живоприемни източник", а ако местните обстоятелства позволяват се извършва шествие до водоеми..
В продължение на месеца на Франкофонията, от днес до 26 април във Варна ще се проведе 28-мият Фестивал на франкофонския училищен театър „Франкофонските сцени на България“ . Под патронажа на Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България, този фестивал се организира съвместно от Алианс Франсез Варна, Асоциацията на преподавателите по..