Едва 4 на сто от европейската транспортна мрежа е изцяло пригодена за ползването от незрящи и частично зрящи пътници. В същото време, техният брой на континента е над 30 млн. души. Това коментира за Радио Варна Димитър Бояджиян от Българската асоциация за трансфер на технологии и иновации. Организацията, базирана във Варна представя България в обща европейски проект, с участието на представители от девет държави.
Основната цел на проекта е да провери практиките, които се прилагат за улесняване на незрящите в страни от Западна и от Северна Европа и предложи въвеждането им в страните от Дунавския регион.
Сред участниците са летища, градски транспортни центрове, организации на незрящите, НПО и университети, каза Бояджиян.
По думите му в списъка на добрите практики са въвеждането на тактилни пътеки, аудиопояснения на сайтоветеа на гари и летища, използване на мобилни приложения и др.
В България на първо място ще се започне с обучения на служителите на транспортните центрове. Целта е те да бъдат по-чувствителни към нуждите на незрящите. От асоциацията планират да работят заедно с летищата във Варна и Бургас. Ще си партнират и с организациите на незрящите.Няма проучвания колко често пътуват незрящите. Обикновено предпочитат градски транспорт, автобуси или влакове, когато се налага, поясни председателят на съюза на слепите във Варна Христо Шипанов.
Редовно, средномесечно във Варна поне 300 души ползват градски транспорт, за да посетят и да ползват услугите в Дома на слепите на ул. Петко Стайнов, каза Шипанов.
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..