Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Монети или как да станем финансово грамотни чрез игра

| обновено на 18.01.21 в 14:27

Monety - така се нарича най-новата опция за обучаване в основно финансови понятия в България. Настолна игра, която цели да ограмоти финансово децата, но и родителите у нас.

Зад стартъпа, който само преди броени дни извади, че дори почти успя и да реализира първия тираж, стоят няколко души с различен опит и умения, но всички те обединени от идеята, че не е логично в 21-ви век да не можем да планираме правилно приходите и разходите си, да не се поддаваме на импулсивни покупки "за глупости" или да не може да сметнем данъчната си декларация.

Финансовата грамотност като концепция почти не присъства в нашето образование. Понастоящем децата не получават достатъчно знания в училище за парите и личните финанси, коментира за Радио Варна единият от съоснователите - Николай Михайлов. Тя не възпитава и в семействата, с много малки изключения. Математиката ни в училище не дава практични неща, с които е заобиколен живота ни, допълва той.

На практика, Monety е образователна платформа за финансова грамотност, създадена да помага на родителите да учат децата си как да управляват парите разумно. С нейна помощ децата ще могат да се научат как да спестяват, как да харчат разумно и дори как да печелят пари. За да помогне на процеса на обучение, платформата ще предлага видео уроци и интерактивни тестове, подходящи за възрастта на всеки потребител. Освен на български език, до няколко месеца тя ще бъде локализирана online и offline на английски и немски език. 

"Проблемът с бедността или богатството на една нация е свързан с това как човек си управлява финансите, как взима решенията на ежедневна база", казва Николай Михайлов.

"Важно е как се разпределят парите и приоритизирането на разходите, твърди той.  На мнение е, че с пилеенето на пари всеки ден за наглед дребни неща като вафличка и сандвич, не си даваме сметка, че може да спестим тези пари за здраве, застраховка. Според него голяма част от хората нямат и понятие, как биха могли да инвестират малко пари, за да могат да изпитват някакъв финансов комфорт.

Не инвестираш и даже не знаеш какви са инвестиционните решения,  които се предлагат на пазара, нямаш кредит и реално не работиш с банки, всички тези неща водят до крайна бедност, която виждаме навсякъде", пояснява още Михайлов, който е и преподавател по софтуера за 3D визуализации V-Ray на българската компания Chaos Group (през 2017 г. създателите ѝ спечелиха и "Оскар" за технологични постижения в киното), както и съавтор на документалния филм "Ангели в действие". Лентата разказва историята на преподавателя по информационни технологии от СУ "Сава Доброплодни" в Шумен - Ангел Ангелов, който през 2015 г. Майкрософт обявява за най-иновативния учител в света.

Децата са огледало на родителите си и нещата, които виждат вкъщи определят и съдбата им.

Преди само година навсякъде в България имаше напълно законен масов хазарт, припомня Николай Михайлов, като допълва, че с практиката с купуване на билетчета за бързи пари, напълно се объркват представите на децата за успех.

"Възпитанието вкъщи и разчета на семейния бюджет ще научи децата на отговорност към парите".

„Едно дете ако осъзнава как може да оптимизира седмичния си бюджет, може да  пести за топка, за подарък.“

Свикнах всеки ден да си правя сметката за абсолютно всичко. Знам какви пари имам за харна, за транспорт и си планирам за следващите 3 месеца.  Следя всеки разход, без значение дали са  20, 200  или 2000 лева - това ми дава сигурност, категоричен е Михайлов.

Повече за финансовата грамотност и настолната игра може да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Митрополит Йоан: Чрез силата на Възкресението на Спасителя смъртта е унищожена като най-последен враг

Всечестни отци, представители на монашеството, братя и сестри, скъпи чеда на Варненската и Великопреславска епархия,  Христос Воскресе! Всесърдечно поздравяваме всички вас с великия празник на Светата Пасха. Наистина този е „празникът на празниците и тържество на тържествата“ (Пасхален канон, песен 8). Ние празнуваме избавлението на човеците..

публикувано на 20.04.25 в 00:00

Злато за ансамбъла ни

Златен медал в многобоя за българския ансамбъл на световната купа в Баку. Уникално съчетание на обръчи и топки. Българките тотално взривиха залата с играта си.

публикувано на 19.04.25 в 20:09
Шеф Филип Спасов даде важни съвети и трикове за да ни се получи хубав козунака

Шеф Филип Спасов за тайната на хубавия козунак

Козунакът е един от главните герои на великденската трапеза редом до яйцата и агнешкото месо. Приготвянето му обаче не е лесна работа. Не е и чак толкова трудна. Стига човек да има желание и най-вече търпение. За щипката любов е ясно. От нея във всеки свой козунак прибавя шеф Филип Спасов, който отдавна е изгубил бройката на приготвените от..

публикувано на 19.04.25 в 07:50

Отец Ивалин Славов: Временно сме на земята, временно сме даже и на гробищата

Ивалин Славов е свещеник в Катедралния храм "Успение Богородично" във Варна. Той е роден  в Исакча, Румъния. Майка му е с руски корени, а б аща му е българин. О тец Ивалин е учил и в България, и в Румъния. Завършва Духовната семинария в София и Богословския факултет на университета в Букурещ. Служи в храма в Асеновград, а през 2006 г. Светият синод..

публикувано на 18.04.25 в 07:45

Проф. д-р Христо Кожухаров: Сега живее поколение, което получава всичко веднага - без изчакване, без отлагане

Поколението на подрастващите днес е поколение на зависимости от материалното. Това е поколение, при което всичко се получава веднага. Поколение, което не може да изчаква и да отлага. Това подчерта в интервю за Радио Варна  проф. д-р Христо Кожухаров , ръководител на Втора Психиатрична клиника към Университетската многопрофилна болница за активно..

публикувано на 17.04.25 в 08:00

Експерт: Не е далеч моментът, в който човекът ще е междупланетен вид

Не е далеч моментът, в който човек ще е междупланетен вид. Това каза Виктор Данчев, технически директор на Ендуросат - българската компания, работеща в сферата на космическите технологии. От компанията вече са изстреляли десетки сателити и обслужват стотици клиенти. Той е убеден, че футуристичната перспектива за пенсиониране на Марс, която за мнозина..

публикувано на 16.04.25 в 08:05

Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ в ГХГ - Варна

Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в подпокривното пространство на галерията до 28 април.  Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..

публикувано на 15.04.25 в 08:20