„Брегът и дванайсетте апостоли“ се нарича книгата, която подготвя художникът-галерист Валерий Д. Пощаров. Тя е посветена на варненските маринисти, уточнява авторът пред Светлана Вълкова. В предаването за култура на Радио Варна „Гравитация нула“ Пощаров разказва за своята изследователска работа през последните 25 години.
„Маринистиката е нов и екзотичен жанр за младото българско изкуство в края на 19-и и началото на 20-и век. Варненският залив е пантеистичният храм, в който са „покръстени“ дванадесетте художници, за които става дума. Някои са родени буквално тук, други са дошли от по-далечни места, но голямата им среща с морето и брега е станала във Варна. Където и да странстват, те винаги се завръщат, защото в този залив са потопили за първи път четките си, за да рисуват играта на водата и светлината, рибарскте лодки, и соления сафрид, нанизан на огърлици по чардаците на крайбрежните къщи.“ – споделя Пощаров.
„През последните 25 години изследвам повечето от тези художници и разбирам, че началото на морската живопис в българските пластични изкуства е свързано с Варна. Още при пристигането на Александър Батенберг в града е основана Мъжката гимназия. Сред първите й випуски е Алекскандър Мутафов. След това учи живопис в Торино и Мюнхен и се изгражда като най-големият български маринист. Преподавател по рисуване в гимназията е Иван Радинов. Може да се каже, че той пръв започва да рисува морето и брега. Забелязва и поощрява таланта на Христо Каварналиев и Георги Велчев и по негова препоръка те отиват в Рисувалното училище в София. Преподаватели са им Мърквичка, Антон Митов, Иван Ангелов. Създаденото през 1900 г. Морско училище привлича старозагореца Марио Жеков, а по-късно и Милен Сакъзов. Те не стават морски офицери, но морето ги запленява завинаги и става императив в творчеството им. След събитията в края на Първата световна война от Тулча във Варна пристига семейството на Наполеон Алеков. Почти по същото време тук се заселва и младият белоемигрант Григорий Лебский, който е завършил школата на Айвазовски в град Феодосия, Крим. Момчето от великотърновското село Килифарево, Янко Маринов, учи в Рибарското училище и се влюбва завинаги в морето, което населява стотици негови картини.“ – допълва авторът.
Като започнахте да броите варненските маринисти и стигнахте до числото 12?
Забелязах го случайно и се замислих – а нима те не са апостоли в създаването и израстването на един нов жанр в българското изкуство? Доказват го с творчеството си. След Освобождението ние се качваме в движение на бързия и претоварен влак на световното изкуство. Като че ли някаква латентна, натрупана творческа енергия ражда художници, които създават произведения на европейско ниво и с български почерк. Държавата дава средства и изпраща най-талантливите, за да специализират в Париж, Мюнхен, Флоренция. Но морската ни живопис пробива бавно пътя си. Пръв е Александър Мутафов, следват го Христо Каварналиев, Марио Жеков, Милен Сакъзов. След връщането си от Америка в началото на 30-те, Георги Велчев се отдава изцяло на морската живопис. Много талантливи наши художници рисуват пейзажи, в които наднича морето. Борис Денев и Никола Танев обикалят със семействата си южния бряг и създават прекрасни картини. Но това е ваканционна живопис. Майсторът е казвал: „Морето е жива материя, всеки момент се мени. Как да я нарисувам?“ Нашите 12 художници посвещават най-съществена част от творчеството си на морския пейзаж.
Да кажем кои са имената им?
Александър Мутафов, Иван Радинов, Христо Каварналиев, Георги Велчев, Марио Жеков, Григорий Лебский, Милен Сакъзов, Наполеон Алеков, Петър Михайлов, Янко Маринов, Константин Щъркелов.
Ето и част от техните истории, разказани от Валерий Пощаров пред Светлана Вълкова:
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..