23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на читалището ще бъде създаден и специален кът, свързан с дейността на организацията.
Сред членовете на клуба е д-р Невян Митев, уредник в отдел "Археология" в Регионалния исторически музей в Добрич.
"Основен инициатор за създаването на този клуб е Недялко Илиев, който присъства през януари на конгрес на краеведите в столицата. Той ни даде информацията, че в национален план има идея за възраждането на краеведските изследвания и сдружения и клубове, които да се развиват самостоятелно, но и да работят в сътрудничество с държавните и общинските институции", подчерта д-р Митев.
Всеки един от членовете на клуба се занимава по един или друг начин с опазването и популяризирането на културно-историческото наследство на варненския край, посочи Митев.
Дарителството на ценни експонати, съобразено със Закона за културно-историческото наследство, е сред целите на краеведския клуб във Варна. Членовете му ще се събират периодично, за да представят своите изследвания. "За мен важно е да се събират и колекционират машинно сечените монети, най-вече османските, тъй като това е един много непроучен въпрос в българската нумизматика", поясни д-р Невян Митев.
Клубът на варненските краеведи очаква и своите нови членове, каза д-р Митев. Той изрази надежда, че към организацията ще се включат още хора с разнообразни интереси, които да допринесат за развитието му. Председатели на клуб "Варненски краевед" са Недялко Илиев и Симеон Кулиш.
Подробностите чуйте в звуковия файл в началото на публикацията.
Лошото управление на водите през последните 30 години и високите нива на загуби на вода са причината за безводието и налагането на режим на много места в страната. Проблемът може да бъде решен с въвеждане на драстични мерки срещу кражбите на вода и законодателни промени, гарантиращи строги наказания. Това мнение изказа инж. Димитър Куманов от сдружение..
Интервю с Cafard и Græy Gaast (HOULE) Най-накрая БАТЮШКА на Krzysztof Drabikowski ще направи концерт в София. Датата е 27 септеммври, мястото – „Mixtape 5“, организатор – „BGTSC“. С полската банда у нас също за първи път ще дойдат французите HOULE. Блек метъл групата е създадена през 2019 година. Има един едноименен миниалбум и..
До 28 септември Варненският драматичен театър "Стоян Бъчваров" е домакин и организатор на първото издание на новия Черноморски театрален фестивал под наслов "Театърът се вълнува". Откриването му беше с премиерата на спектакъла "Алма Малер" с режисьор Деян Пройковски. Спектакълът е разказ за една необикновена жена – съпругата на композитора Густав..
Мадлен Божилова, носител на престижния приз от ЮНЕСКО "Живо човешко съкровище на България" за нематериално културно наследство, е избрала Балчик за свой дом през по-топлата половина на годината, а през останалото време твори в родния Своге. Това е причината балчиклии и гости на града да имат по-честата възможност да наблюдават сръчността на ръцете и..
От 24 до 28 септември Варненският драматичен театър "Стоян Бъчваров" ще бъде домакин и организатор на първото издание на новия Черноморски театрален фестивал. Събитието се случва в юбилейния 105-и сезон на театъра и ще използва двете й сцени – Основна и Филиал, обясни Даниела Димова, директор на Театрално-музикален продуцентски център Варна...
Ако във времето, когато Независимостта на България e извоювана, тя е означавала свобода от чужда власт, то сега тя е въпрос на ценности и национален избор. Това коментира историкът Траян Димитров в предаването на Радио Варна "Новият ден", като подчерта, че чуждото влияние днес е непренебрежим фактор. В момента трудно можем да кажем, че сме..
Второто балканско издание на световния фестивал за съвременно изкуство и дизайн „Пиктоплазма“ ще проведе във Варна от 20 до 22 септември. В цветния форум, който тази година е с разширена и обогатена програма, ще участват илюстратори, аниматори, графити артисти и визуални разказвачи от Балканския полуостров. Pictoplasma е създадена преди..