Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приемат документи за безплатната услуга "Асистентска подкрепа" във Варна

| обновено на 22.02.21 в 09:15
Снимка: Pixabay

Започна приемът на документи за кандидатстване на потребители и асистенти за социалната услуга „Асистентска подкрепа“, която се предоставя от началото на тази година от Община Варна. Тя е насочена към 728 нуждаещи се лица от Варна, като за целта ще бъдат назначени до 240 души на длъжност асистент.

Услугата се извършва в дома на потребителите и за тази година е безплатна за тях, каза за радио Варна Луиза Каспарян, началник отдел „Социални дейности и жилищна политика“ в общината.

Право да кандидатстват имат лица в надтрудоспособна възраст в невъзможност за самообслужване, които нямат определена по съответния ред степен на намалена работоспособност. Услугата е още и за деца и възрастни хора с трайни увреждания с определена чужда помощ, които не ползват асистентска подкрепа, помощ за осигуряване на асистентска подкрепа или за които не се получава помощ за грижа в домашна среда по реда на друг закон.

Потребителите подават документи в Информационния център на община Варна, за деца може да се направи заявка по телефона или чрез имейл.

Подробностите чуйте в звуковия файл:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Опасно дърво в района на Спортна зала във Варна

Вече трета година варненци, които живеят в района на ул. "Васил Друмев" 61, събират клони и чакат едно от дърветата да падне.  Сигналът за надвисналата над главите им опасност изпрати нашият слушател Димитър Ставрев: "Преди 3-4 години изпратихме сигнал до район "Приморски" за отстраняване на дървото. Дойдоха и отрязаха само два клона, защото..

публикувано на 26.08.25 в 13:24

Забраната на устройства в училище ще влезе в сила през ноември

Промените в Закона за предучилищното и училищно образование ще влязат в сила най-вероятно през ноември месец, а с тях и забраната на смарт устройства в клас.  Това стана ясно от думите на просветния министър Красимир Вълчев, след като откри нова детска градина в Костинброд, предава БГНЕС. Вълчев припомни, че и в момента има забрана за използване на..

публикувано на 26.08.25 в 12:04

Законът за движение по пътищата и е-тротинетките - какви са промените и кога влизат в сила?

Все по-чести стават инцидентите с електрически тротинетки у нас – превозни средства, които се превърнаха в предпочитан начин за придвижване в градска среда, но често се използват без достатъчно внимание към правилата за безопасност.  С предстоящите промени в Закона за движението по пътищата за първи път се въвеждат конкретни регулации за..

публикувано на 26.08.25 в 11:41
Мирослав Рашков

Правителството предлага Мирослав Рашков за главен секретар на МВР

Мирослав Рашков е предложението на правителството за главен секретар на МВР. Това потвърди премиерът Росен Желязков пред журналисти, предаде БНР.  Утре предложението официално ще бъде гласувано и предадено на президента. Главният секретар на МВР ще бъде обявен още тази седмица, обяви президентът Министрите ще одобрят и предложенията за..

публикувано на 26.08.25 в 11:06
Снимката е илюстративна

Графити с варненски спортни легенди ще има на ключови места в града

Емблематични варненски спортни легенди да бъдат изрисувани под формата на графити на ключови места в града, обсъдиха членовете на Обществения съвет по въпросите на спорта по време на редовното си заседание в Община Варна. Има налични 20 000 лв. финансов ресурс за изпълнение на тази идея, като трябва да съберем и отсеем различни предложения на..

публикувано на 26.08.25 в 10:52

Изоставените кучета във Варна - на натоварени кръстовища и с каишки

Често във Варна кучета се изоставят на натоварени кръстовища с мисълта хората да се отърват по-лесно от тях. Другият тип изоставяния са чрез поставяния на каишки, а целта е тези, които ги намерят, да си помислят, че четириногото е домашно и така по-лесно един ден то да си намери дом. Това обясни в предаването "Новият ден" на Радио Варна Христина..

публикувано на 26.08.25 в 10:50

Момчето, ударено от токов удар във Варна, е изписано от болницата

Детето, което беше покосено от токов удар във Варна, вече е изписано от болницата и е със семейството си, съобщава БНТ.  "Не можех да говоря. Почувствах как няма надежда да мога да дишам повече. И изведнъж ме пусна токът. После се прибрахме у нас и отидохме в болницата", разказа в интервю за БНТ пострадалото момче.  Припомняме, че 12-годишният..

публикувано на 26.08.25 в 09:01